İki yıl sonra Rusya’ya domates ihracatı başladı

Türkiye’den Rusya’ya domates ihracatı yeniden başladı. Ülkede 750 şubesi bulunan bir market zinciri, bu sezon Agrobay’dan 5 bin ton domates alacak

İki yıl sonra Rusya’ya domates ihracatı başladı
Türk-Rus ilişkilerinde gündemi uzun süre meşgul eden domateste ilk sevkiyat, İzmir'in Bergama ilçesinden yapıldı. Bergama'daki Agrobay seralarında hasat edilen domatesler, St. Petersburg'a gönderildi. Rusya'nın önde gelen perakende zincirine gönderilen domatesler, ülke genelindeki 750 markete ulaştırılacak. Agrobay Seracılık Yönetim Kurulu Üyesi Arzu Şentürk, uçak krizi öncesi 10 bin ton domates gönderdikleri Rusya ile bu yıl 5 bin tonluk anlaşma yaptıklarını ifade etti.

ÜLKEDE FİYATLAR UCUZLAYACAK
Geçen yıl satış sözleşmesi imzalamalarına rağmen politik gelişmeler nedeniyle sevkiyatın yapılamadığını belirten Şentürk, şu bilgileri verdi: "Bu yıl Ruslar kapasitemizin büyük bölümünü istese de vermeyeceğiz. 5 bin tonluk anlaşma yaptık, fiyat odaklı olarak bunu 7 bin tona çıkarabiliriz. Market sahipleri geçen yıl kilogramı 30 dolardan domates satıldığını, bu nedenle tüketimin çok düştüğünü ifade ettiler. Bu ihracat Rus halkı için de iyi olacak. Çünkü biz ilk sevkiyatları kilosu 1.5 dolardan yaptık." Rusların kendilerine ortak yatırım teklifi yaptığını ancak kabul etmediklerini anlatan Şentürk, Ortadoğu ve ABD gibi pazarlarda büyüyeceklerini ifade etti.
BİZE ULAŞIN