Koç’tan 9 ayda 5 milyar liralık yatırım

9 ayda 71.3 milyar TL gelir elde eden Koç Holding, kârını da 38. milyar liraya çıkardı. Koç Holding CEO’su Çakıroğlu, 9 aylık dönemde elverişli bir faaliyet ortamı olduğunu belirterek, “4.6 milyar TL yatırım yaptık” dedi

Koç’tan 9 ayda 5 milyar liralık yatırım
Koç Holding, 2017'nin 9 aylık döneminde 3.8 milyar TL kâr elde etti. Holdingin, konsolide bazda toplam geliri de 71.3 milyar lira oldu. Koç Holding CEO'su Levent Çakıroğlu, yılın 9 ayında 4.6 milyar liralık kombine yatırım gerçekleştirdiklerini ve kombine ihracatlarını bir önceki yıla oranla dolar bazında yüzde 16 artırdıklarını söyledi.

PORTFÖYÜ ÇEŞİTLENDİRİYOR
Yılın 9 aylık döneminde elverişli bir faaliyet ortamı olduğunu belirten Çakıroğlu, son 5 yılda 30 milyar liranın üzerinde gerçekleştirdikleri yatırımların da etkisiyle şirketlerinin faaliyet gösterdikleri sektörlerde başarılı performans sergilediğini aktardı. Levent Çakıroğlu, Türkiye'de otomotiv ihracatının yılın başından itibaren gösterdiği büyümeye işaret ederek, "Ford Otosan ihracat adetlerini yüzde 12 artırarak Ford markasını Avrupa'da üçüncü yılda da ticari araç lideri yaptı. Tofaş, iç pazardaki pazar payını büyütterek satış adedini yüzde 17 artırdı. 130'dan fazla ülkeye ihracat yapan Türk Traktör de ülkemizin toplam traktör ihracatının yüzde 87'sini gerçekleştirdi" diye konuştu. Çakıroğlu, Tüpraş'ın 9 ayda tam kapasite çalışmayı sürdürerek satış tonajını yüzde 6.8 artırdığını belirtti. Menzelet ve Kılavuzlu Hidroelektrik Santralleri'nin 49 yıllık işletme hakkının özelleştirilmesi ihalesine Koç Holding ve Aygaz'ın ortak iştiraki olan Entek'in en yüksek teklifi verdiğini hatırlatan Çakıroğlu, "Enerjide büyüme ve portföyümüzü çeşitlendirme stratejimizin bir parçası olan bu özelleştirmeyi çok önemsiyoruz" değerlendirmesinde bulundu. Yapı Kredi'nin de son 1 yılda müşteri sayısını dijital bankacılıkta yüzde 35, mobil bankacılıkta yüzde 56 artırdığını aktaran Çakıroğlu, Arçelik'in de toplam cirosunu yüzde 31 artırdığını sözlerine ekledi.
BİZE ULAŞIN