Hızlı büyüme reel sektörü de uçurdu

Ekonomide üçüncü çeyrekteki canlanma şirketlere de yansıdı. Borsadaki şirketlerin dörtte üçü kâr açıkladı

Hızlı büyüme reel sektörü de uçurdu
Darbe girişiminin yaşandığı geçen yılın üçüncü çeyreğinde küçülen ekonomi, bu yılın aynı döneminde hükümetin almış olduğu tedbirlerin etkisiyle canlandı. Türkiye'nin 6.5 yılın en hızlı büyümesine imza atması beklenirken, bu durum hisse senetleri borsada işlem gören şirketlerin mali tablolarına da yansıdı. Mali tablolarını açıklayan 335 şirketten 259'u dokuz aylık bilançoda kâr açıkladı. Şirketlerin dörte üçü kâr ederken, 229 şirket kârını artırdı, 14 şirket zarardan kâra geçti.

BANKALAR ÖNDE
Kredi Garanti Fonu uygulamasının etkisiyle, yılın ilk 9 ayında kredi artış hızında yüzde 20 ile dünya lideri olan bankacılık sektörü, kârlılıkta da tarih yazdı. Sektörün kârı, geçen yılın 9 aylık dönemine göre yüzde 29 artarak 37.2 milyar liraya çıktı. Borsada, en fazla kâr eden banka 4.6 milyar TL ile Garanti olurken, büyükler içerisinde en fazla artışı ise yüzde 48 ile Vakıfbank gerçekleştirdi. Beyaz eşya ve mobilya sektöründeki vergi indirimlerinin yanı sıra, ihracattaki artışın etkisiyle otomotiv sektöründeki canlılık sanayi şirketlerine de yansıdı. Tüpraş kârını yüzde 235 artırarak 3.3 milyar liraya, Erdemir yüzde 161 artırarak 2.6 milyar liraya taşıdı.

THY TARİH YAZDI
Bu yılın ilk yarısında 1.6 milyar TL zarar ederken, üçüncü çeyrekte 2.4 milyar TL kâr ederek, dokuz aylık bilançosunda 823 milyon TL kâr açıklayan Türk Hava Yolları (THY), 939 milyon dolar esas faaliyet kârı ile tarihinin en yüksek üçüncü çeyrek kârını elde etti. Aselsan, kârını yüzde 112 artırarak 828 milyon liraya çıkardı. Migros 719 milyon, BİM 641 milyon TL kâr etti.
BİZE ULAŞIN