Kruvaziyer tamam sıra enerjide

Global Ports Holding, Lizbon Limanı’nda yeni terminal binasını hizmete açtı. Başkan Kutman, “Portekiz’e yatırımımız kruvaziyer ile sınırlı değil. Enerji ile de ilgieniyoruz” dedi

Kruvaziyer tamam sıra enerjide
Kruvaziyer liman işletmecisi Global Ports Holding (GPH), Lizbon Limanı'nda inşa ettiği yeni terminal binasını hizmete açtı. 24 milyon yatırımla iki yılda tamamlanan terminali 35 yıl işletecek GPH böylece uluslararası alanda işletmeciliğini yaptığı kruvaziyer limanı sayısını da 15'e yükseltmiş oldu. Global Yatırım Holding ve Global Ports Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kutman, Lizbon terminal binasının küresel kruvaziyer turizme örnek olduğunu söyledi. Lizbon Kruvaziyer Limanı'nda Royal Caribbean'ın hisselerini alacaklarının da altını çizen Kutman, "Böylece hisse oranımız yüzde 65'e çıkacak. Şirketin hisseleri Mayıs 2017'de Londra Borsası'nda işlem görmeye başladı. Böyle bir yapımız olunca dünyadan sürekli yeni liman teklifleri alıyoruz" şeklinde konuştu.

İhaleyle ilgileniyoruz
Portekiz'e yatırımın kruvaziyer turizmi ile sınırlı olmadığını belirten Kutman, "Enerji alanında da bir yatırım planlıyoruz. Portekiz enerji bakanlığı, özellikle gemi ve şehir atıklarının enerjiye dönüştürülmesine ilişkin geliştirdiğimiz projeye büyük ilgi gösterdi. Ayrıca Portekiz hükümetinin kısa süre içinde açmayı planladığı güneş enerjisi ihalesiyle de ilgileniyoruz" dedi. Global Port Holdings CEO'su Erme Sayın ise, "Lizbon'a büyük cruise gemileri getireceğiz. Beklentimiz yüzde 20 daha fazla müşteri" diye konuştu.

Terminal örnek bir proje oldu
Portekiz Başbakanı Antonio Costa ise, ülke GSYH'sının yüzde 7'sinin ve döviz gelirlerinin yüzde 18'inin turizmden geldiğini, yeni turizm hamleleriyle bu gelirlerin daha da artacağını söyledi. Başbakan Costa, yeni terminal binasının hizmete girmesiyle birlikte gelen yolcu sayısının daha ilk günlerde yüzde 50 oranında arttığını söyledi. Portekiz Başbakanı, Lizbon'daki yeni terminali örnek bir proje olduğunu ve ülke için gerekli olan büyük altyapının gerçekleştirilmesi için geniş siyasi anlaşmalara ihtiyaç bulunduğunu söyledi.

Açılışa GPH Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kutman, CEO Emre Sayın ile projedeki ortağı Grupo Sousa'nın CEO'su ve Lizbon Kruvaziyer Limanı Başkanı Louis Miguel Sousa, Portekiz Başbakanı Antonio Costa, Denizcilik Bakanı Ana Paula Vitorino ve Lizbon Belediye Başkanı Fernando Medina katıldı.
BİZE ULAŞIN