Ekonomimize operasyon yapılıyor

“Bir yerlerden Türkiye’nin dikkatinin dağıtılması için düğmeye basılmış” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, üstesinden gelinemeyecek bir yükle karşı karşıya olunmadığını söyledi

Ekonomimize operasyon yapılıyor
Ekonomide ciddi bir operasyonla karşı karşıya bulunulduğunun aşikâr olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dövizde, faizde, uluslararası yatırımlarda, turizmde yaşanılan sıkıntıların neredeyse hiçbirinin ekonominin kendi doğal dinamikleri içinde ortaya çıkmadığını söyledi. Partisinin genel merkezinde düzenlenen Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı'nda konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Belli ki bir yerlerden Türkiye'nin dikkatinin dağıtılması için düğmeye basılmış" değerlendirmesinde bulundu.

KURDA ŞİŞKİNLİK BİTECEK
"Buna rağmen öyle üstesinden gelemeyeceğimiz bir yükle de karşı karşıya hamdolsun değiliz" diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, büyüme oranlarında çok iyi bir noktada bulunulduğunu söyledi. Büyümenin yılın ilk yarısında yüzde 5'i geçtiğini hatırlatan Cumhurbaşkanı, "Üçüncü çeyrekle birlikte yıllık bazda büyümenin yüzde 6-7 arasında bir rakamı bulması, belki de aşması bekleniyor. Hiçbir rasyonel temeli olmayan dövizdeki şişkinliğin, kısa sürede ortadan kalkacağına ve kurun tekrar kendi seyrine döneceğine inanıyorum" dedi.KAMU BANKALARINA SİTEM
Faiz ve enflasyon ilişkisi konusundaki görüşünü tekrarlayan Erdoğan sözlerini şöyle sürdürdü: "Faizin sebep, enflasyonun netice olduğu kanaatindeyim. Ve bu konuda beni anlamayanlar er veya geç anlayacaklar. Enflasyon şu, bu gibi yani yok hıyarmış, yok salataymış, bunlardan kaynaklanan bir şey değil. Enflasyonu doğuran ana sebep faizdir, faiz, bunu öğreneceksiniz." Cumhurbaşkanı Erdoğan, Amerika, Japonya ve Avrupa'daki faiz oranlarının ortada olduğuna, bu ülkelerdeki faiz oranlarına bakıldığı zaman enflasyonlarının da görüldüğüne işaret ederek, "Bizdekilere bunu hâlâ anlatamadım. Bir şeyi anlamıyorlar, anlamadıkları şu, faiz lobisine çalışıyorsunuz başka bir şey yok. Faiz lobisi bunu düşürür mü? Şu anda bu ülkede en çok kazanan hangi kurumlar, kimler? Banka sahipleri, finans sektörü, onlar götürüyor parayı. Sen kalkıp da bu kadar yüksek faizle kredi vermeye kalkarsan, tabii ki yatırımlar bu ülkede yürümez, durur. Bu konuda maalesef devletin bankaları dahi ciddi bir tutuculuk, ciddi bir muhafazakarlık içindedir" dedi.

MERKEZ BANKASI YANLIŞ YOLDA
Başbakan Binali Yıldırım ile de faiz konusunu konuştuklarını aktaran Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle devam etti: "Bunu çözeceğiz. Bunu bir tabu haline getiremeyiz, bunu çözmeliyiz. 15 senedir bunda inat edilmiştir. Faizi düşürdük, enflasyon tek haneye geldi. Bakın faiz tekrar çıkmaya başladı, enflasyon da çift haneye gidiyor. Merkez Bankası diyor ki 'Yıl sonu itibarıyla şu olacak.' E ne oldu? Kaç kere revize ettiniz, söylediklerinizin hiçbiri tutmuyor, tutmaz, yanlış yoldasınız. 'Merkez bankalarının bağımsızlığı var, müdahale etmeyin.' Müdahale etmediğimiz için bu hale geliyor. Tablo ortada."
BİZE ULAŞIN