Teknopark’tan yerli drone yazılımı çıktı

Tokat Teknopark’ta bilgisayar programcısı iki kardeş, 3 yıllık çalışmanın ardından drone için yerli yerden kontrol yazılımlarını geliştirmeyi başardı

Teknopark’tan yerli drone yazılımı çıktı
Türkiye'de savunma sanayinde yerli ve milli üretimin yanı sıra yerli otomobil çalışmalarının başlatılmasının ardından yerli teknoloji yazılıma bir destek de bilgisayar programcısı kardeşlerden geldi. Tokat'ta bilgisayar programcısı olarak Teknopark'ta kurdukları şirketlerinde yerli drone yazılımı üzerinde çalışma yapan bilgisayar programcısı Ercan Erçin (42) ile Recep Erçin (35) kardeşler hayallerini gerçekleştirmenin sevincini yaşıyor. Türkiye'de harita mühendislerinin hazırlamış olduğu haritaların İnsansız Hava Araçları (İHA) tabletlerinde kullanılması için bir yazılım geliştiren bilgisayar programcısı kardeşlerden Ercan Erçin, geliştirdikleri yazılım sayesinde dronenun rotası, yüksekliği, haritalama ile ilgili ihtiyacı olan bilgulerin kullanabildiğini söyledi. Yurtdışına bağımlılıK azalacak Yurt dışından bağımsız yerli çalışma ve güvenliği sağlamak adına böyle bir projeyi hayata geçirdiklerini ifade eden Bilgisayar Programcısı Ercan Erçin, yerli yazılımı dahada geliştireceklerini belirterek, "Bu anlamda piyasadaki çalışmaların oldukça sınırlı olduğunu gördük. Bu anlamda yaklaşık 3 yıl önce böyle bir çalışma yapmayı planladık. Drone üretimi yapan firmalarla ortaklaşa olarak yapılmış olan çalışmanın ürünüdür. Yurt dışına bağlı olmadan daha güvenli olarak tamamen Türk menşei yazılım geliştirdik. Bu yazılım sayesinde dışa bağımlığı bir nebze ortadan kaldırmış oluyoruz. Harita mühendislerinin yapmış oldukları haritaların üzerinde daha gerçekçi verileri kullanma imkânı sunmuş oluyoruz. Bu cihazlar genelde arazide, internetin olmadığı ortamlarda ve global haritaların olmadığı yerlerde bu hizmetin verilebilmesi için yapılmış bir çalışma" dedi. Bilgisayar programcısı Recep Erçin ise yerli ve özgün projeyi java ortamında geliştirdiklerini belirterek, "Türkiye'deki yerli üretimlere katkımız olması açısından yerden kontrol yazılımlarına ek bir proje gerçekleştirdik. Yerli haritalarını yüzde yüz ve yerli yazılım olarak geliştirdik. Bu yazılımla yükseklik verilerini okuyabiliyor, ölçüm yapabiliyoruz. Bu yaptığımız planlamaları yerden kontrol oto pilot yazılımına aktarıp bunlara dönük olarak kullanılması gereken özgün bir yazılım geliştirdik" diye konuştu. Drone pilotu Batuhan Güllüdere ise, "Haritalar sürekli internet aracılığı ile güncellemekte, bu internet kaynağından haritalar kapatıldığı zaman kullanılmamaktadır. Bu sorun çözüldü" dedi.

"İNTERNET BAĞLANTISINI ORTANDAN KALDIRDIK"
Dronlarda kullanılan haritaların online haritalar olduğuna dikkat çeken Erçin, yurdışında bir problem olduğunda bu haritaların online kesilebileceğini belirterek, "Biz bu projemizle haritaları yerli hale getirdik. Tablete kendi haritalarımızı yükleyip kimseye bağımlı olmadan yurtdışı kaynaklı tehdit ve engelleri aşarak bir proje geliştirmeyi hedeflemiştik" diye konuştu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın destekleri ile yerli üretime önem verildiğini ifade den Erçin, "Bizler de bu anlamda yerli drone yazılımı için yola çıktık. Yerli haritaların dronlarda kullanılması için çalışma yaptık. Dışa bağımlı yazılımlarda internet bağlantısı olmadan kullanma şansı yoktu. Biz bu internet bağlantısını ortadan kaldırarak bir yazılım geliştirdik" ifadelerini kullandı. Gaziosmanpaşa Üniversitesi Harita Mühendisliği Bölümünde Öğretim Üyesi ve İnsansız Hava Araçları üretimi yapan firmanın danışmanlığını yürüten Doç. Dr. Ömer Yıldırım, İHA'ların yazılımında dışa bağımlılığı ortadan kaldırma amacıyla bir yazılım üretildiğini belirterek, "Yerli yazılımla koordinatları tablet üzerinden kontrol edebiliyoruz. Kullanıcıların ihtiyacı olan altlıkları kapalı ortamda sisteme yükleyebiliyoruz. Geliştirilmekte olan bu yazılımın geleceğe yönelik güzel umutlar verdiğini söyleyebiliriz. Bugüne kadar olan yazılımların tamamına yakını dış kaynaklı yazılımlardı. Bundan sonra artık kendi kaynaklarımız ile savunmaya yönelik yazılımlar üretilmeye başlanmıştır" ifadelerini kullandı.
BİZE ULAŞIN