Çalışan kadının yükünü hafifletmemiz gerekiyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, Hak-İş’in toplantısına katıldı. Erdoğan, “Devletimiz çalışan kadının yükünü hafifletme gayretinde” dedi

Çalışan kadının yükünü hafifletmemiz gerekiyor
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, "Milli irademizin şahlanışını durdurmak bu güzel ülkenin bağımsızlığını noktalamak istiyorlar. Ancak vatanına sevdalı gençlerimiz, yüreği demirden güçlü fedakâr kadınlarımız oldukça buna güçleri asla yetmeyecektir" dedi. Hak-İş tarafından yürütülen "Sendikal Bakış Açısıyla Kadın Çalışanlar İçin Sorun Çözme Yöntemleri Projesi"nde konuşan Emine Erdoğan, Türkiye'nin bölgesinde güçlü olmasının önemine vurgu yaptı. Erdoğan, "Milli irademizin şahlanışını durdurmak bu güzel ülkenin bağımsızlığını noktalamak istiyorlar. Türkiye'nin kaydettiği ilerleme başkalarının hayallerini yıksa da bizim özgüvenimizi artırıyor. Türkiye'nin bölgesinde güçlü bir ülke olması İslam dünyasının ve tüm mazlumların kaderini etkileyecektir" şeklinde konuştu.

ÖNEMLİ ADIMLAR ATILDI
Emine Erdoğan, son 15 yılda çalışma hayatında kadınlara sağlanan hakları hatırlatarak "Gerek ev içi sorumluluklar gerekse çalışma hayatının sorunları kadınlarımıza ağır yükler yüklemektedir. Bizler bu yükleri hafifletmeliyiz. Son 15 yılda medeni kanunda, iş kanununda ve anayasamızda yapılan değişikliklerle önemli aşamalar kaydedilmiştir. Hükümetimiz aile ve iş hayatına uyumlu hale getirmek için çalışan kadınlara hamilelik, doğum ve süt izinlerini kullanabilecekleri esnek çalışma imkânı getirdi. Kadın istihdamını teşvik eden birçok düzenleme yaptı. Kadınlar dünyanın umudu. Biz de kendi gücüyle işini kuran kadınlarla gurur duyuyoruz" diye konuştu. Erdoğan, şöyle devam etti: "İstiklal Savaşı'ndan 15 Temmuz'a bu topraklar için mücadele vermiş fedakâr tüm kadınlarımızı şükranla anıyorum. Evladını, eşini vatan uğruna şehit vermiş şehit analarını, eşlerini minnetle yad ediyorum."

HAK-İŞ: TAŞERON MESELESİNİ SONUCA ULAŞTIRACAĞIZ
Toplantıda konuşma yapan Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan da taşeron işçilere kadro verilmesi noktasında önemli bir noktaya gelindiğini belirterek şunları söyledi: "Taşeron meselesini inşallah sonuca ulaştıracağız. 2014'te tarihi bir adım atıldı. Liderimiz Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın önderliğinde bir kanun çıkarıldı. Taşeron işçileri sendikalı olup toplu sözleşme haklarını elde etti. Kıdem tazminatı başta olmak üzere pek çok hakları güvence altına alındı. Bugün taşeron konusunda yeni bir aşamaya doğru gidiyoruz. Türkiye'de şu anda sendikalara üye olan 390 bin taşeron işçi kardeşimiz var. Hükümetimiz inanıyorum ki bu işçilerimizi kamu işçileri olarak kadroya alarak bu işçilerimizi de taçlandıracaktır."
BİZE ULAŞIN