Dünyanın geleceğine siber güvenlik damga vuracak

2’nci Kamu Bilişim Zirvesi’ne siber güvenlik konusu damga vurdu. Ulaştırma Bakanlığı Müsteşarı Suat Hayri Aka, “Tehditlere karşı gerekli tedbirleri aldık” dedi

Dünyanın geleceğine siber güvenlik damga vuracak
Kamu Bilişimcileri Derneği'nin Antalya'da düzenlediği 2. Kamu Bilişim Zirvesi, kamu ve özel sektörden 600'ün üzerinde üst düzey katılımıyla gerçekleşti. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Müsteşarı Suat Hayri Aka, Müsteşar Yardımcısı Galip Zerey, Türksat Genel Müdürü Cenk Şen ve Haberleşme Genel Müdürü Ensar Kılıç'ın katıldığı zirvede siber güvenlik sistemlerinden markaya, geleceğin teknolojisinden kamu ve özel sektördeki dijitalleşmeye kadar birçok konu masaya yatırıldı. Müsteşar Aka, "Yapay zekanın birçok alanda kullanılabileceği gibi siber güvenlik alanında da etkin olarak kullanılabileceği öngörülüyor. Ancak, bunun yolu gelişmiş ve yüksek hızlı bir altyapıdan geçiyor. Siber güvenlik tehditlerine karşı gerekli tedbirleri aldık" dedi. Aka, Başbakanlık ve bakanlıklarla birlikte 158 kurumun resmi yazışmalarını elektronik ortama taşıdıklarını aktardı. Siber güvenliğin dünyanın geleceğine damga vuracak konulardan biri olduğunu söyleyen MAY Siber Teknoloji'nin Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Yalçındağ ise "Siber güvenlik tüm yazılımların merkezinde oturan bir ihtiyaç. Her ülke bu alanda kendi politikalarını geliştirmek zorunda" diye konuştu.

DEV BÜTÇELER AYRILIYOR
Zirveye ülkelerin siber güvenliğe ayırdıkları dev bütçeler damga vurdu. Goldman Sachs tarafından ABD'de yapılan araştırmaya göre, ABD bu yıl siber güvenliğe toplam 88 milyar dolar bütçe ayırmış. Bunun 19 milyar dolarlık kısmı da kamuda harcanmış. Bağımsız araştırma firması IDC tarafından yapılan araştırmaya göre ise Türkiye'de 2017 yılında siber güvenliğe harcanan toplam rakam yaklaşık 233.2 milyon doları buluyor.
BİZE ULAŞIN