Limak Hamitabat’ı 4 yılda şaha kaldırdı

Limak, 2013’te özelleştirmeden 105 milyon dolara aldığı Hamitabat Santrali’ni yaptığı 520 milyon euroluk yatırımla atağa kaldırdı. Batuhan Özdemir, “Tesis ülkemizin arz güvenliği için büyük bir önem taşıyor” dedi

Limak Hamitabat’ı 4 yılda şaha kaldırdı
Limak Holding, 2013'te 105 milyon dolara özelleştirmeden aldığı, Lüleburgaz'daki Hamitabat Doğalgaz Kombine Çevrim Santrali'nde önemli yatırımlar hayata geçirdi. Dört yılda yapılan toplam 520 milyon euroluk yatırımla verimlilik ve tasarrufta önemli rekorlara imza atıldı. Şartnamede olmamasına rağmen sözleşmeye yenileme yatırımı yapacaklarını koyduklarını söyleyen Limak Holding Yönetim Kurulu Üyesi Batuhan Özdemir, "Burası Türkiye'nin elektrik şebekesini Yunanistan ve Bulgaristan enterkonnekte sistemlerine bağlıyor. Tesis ülkemiz ve Marmara Bölgesi arz güvenliğinde büyük önem taşıyor" dedi. Batuhan Özdemir, yenileme yatırımının sağladığı verimlilikle ilgili şu bilgileri verdi: "Türkiye'nin ilk doğalgaz kombine çevrim santrali olan Hamitabat'ta eskiden 100 liralık doğalgazla 38 liralık elektrik üretiyordu. Yenilemeyle bu tutar 62 liraya çıktı."

VERİMLİLİK ARTTI
HEAŞ Yönetim Kurulu Üyesi Serhat Dinç, yıllık doğalgaz tasarruflarının 120 milyon euroyu bulacağını belirtti. Santralin toplam 1.156 megavat güce sahip olduğu bilgisini paylaşan Hamitabat Elektrik Üretim ve Ticaret A.Ş. (HEAŞ) Genel Müdürü Burkay Türe, 2015'te şirketin yüzde 25'ini Fransız Inframed'in aldığını hatırlattı.

7 MİLYAR KİLOWAT SAAT
Özelleştirmede 105 milyon doları lisansa ve santralin konumuna verdiklerini söyleyen Batuhan Özdemir, yenilemenin santraller için önemine dikkat çekti. Genel Müdür Burkay Türe'nin verdiği bilgiye göre Hamitabat'ta eskiden 200 TL olan birim gaz maliyeti yatırımların ardından 125 liraya indi. 2014'te 350 milyon kilovatsaat olan elektrik üretimi ise rekor bir artışla 7 milyar kilovatsaate çıktı.

BUHARI ÜRETİMDE KULLANIYOR
Hamita bat tesislerinde karşılıklı 600 megavatlık iki santral bulunuyor. Şirket doğalgazla elektrik üretimi yaparken, buhar ortaya çıkıyor. O buhar da elektrik üretiminde kullanılıyor. Dolayısıyla 1.200 megavatlık elektriğin 400 megavatı buharı kullanarak elde ediliyor. HEAŞ Genel Müdürü Burkay Türe, santrala yapılan 520 milyon euroluk yenileme yatırımının elektrik üretimi sırasında ortaya çıkan atık Azot Oksit'in oranını da önemli miktarda aşağı çektiğini vurguladı.
BİZE ULAŞIN