Türkiye sağlam beşlide

Türkiye sağlam beşlide
Algı operasyonları ile Türkiye ekonomisini zayıf göstermeye çalışan yabancı kurumlar ekonominin direnci karşısında geri adım atmak zorunda kaldı. Türkiye'yi 'kırılgan beşli' adı verilen riskli ülkeler kategorisine alan S&P'nin aksine Goldman Sachs, 'kırılgan 5'li'ye yeni giren ülke ekonomilerinin dayanıklı olduğunu açıkladı.

45 MİLYAR $ FON YÖNETİYOR
Goldman Sachs Asset Management'ın yaklaşık 45 milyar dolarlık gelişen piyasa fonunu yöneten Angus Bell, "Kırılgan beşlideki ülkeler, bugün yaşanacak bir ekonomik şok karşısında birkaç yıl öncesine göre çok daha dayanıklı" ifadesini kullandı. Bell'e göre, "kırılgan beşli" arasında yer alan Türkiye'nin borç dinamikleri, sorunları arasında en az endişe vereni.

FITCH'LİĞİNİ YİNE YAPTI
Öte yandan 15 Temmuz darbe girişiminin ardından Türkiye'nin kredi notunu yatırım yapılabilirin altına çekerek, kriz lobisinin tetikçiliğini üstlenen uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, dün bir kez daha sahneye çıktı. Fitch, ABD'deki davanın Türkiye aleyhine gelişmesi halinde, Türk bankalarının kredi notlarının aşağı yönlü baskı altında kalabileceğini belirtti. Fitch Türkiye'ye ilişkin 2018 büyüme beklentisini 4.1'den 3.9'a indirdi. JP Morgan da TL ile ilgili olarak ağırlığı azaltma tavsiyesi verdi.
BİZE ULAŞIN