2023 hedeflerine emin adımlarla yürüyoruz

Artaş İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Çetinsaya, inşaat sektörünün her geçen yıl büyüdüğünü belirterek, “TÜİK rakamları ve ekonomik veriler de bunu kanıtlıyor. 2023 hedeflerimize her geçen gün daha da yaklaşıyoruz” dedi

2023 hedeflerine emin adımlarla yürüyoruz
Kentsel dönüşüm için kolları sıvayan inşaat sektörü oyuncuları, Antalya'da gerçekleştirilen 5'inci Kentsel Dönüşüm ve Stratejik Yaklaşımlar Kurultayı'nda SABAH Gazetesi öncülüğünde sektörü masaya yatırdı. 2017'nin 9 aylık sürecinde 1 milyonun üzerinde konut satış rakamına ulaşıldığını belirten Artaş İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Çetinsaya, "Hükümetin sektörü hızlandırmaya yönelik yaptığı düzenlemelerle birlikte önümüzdeki dönemde de satış rakamlarında gözle görülür bir artışın olacağını bekliyoruz. Geçtiğimiz yıl 1 milyon 341 bin 453 adet konut satılmıştı. 2017 yılı konut satışlarında 1.5 milyon rekor beklentisi sektörce öngörülüyor" diye konuştu. Son yıllarda olduğu gibi 2017'de de inşaat sektöründe ciddi yatırımlar yapıldığına vurgu yapan Çetinsaya, "2017'nin ilk dokuz ayında ülke ekonomisinin istikrarlı çizgisi devam ederken sektör de büyümesini sürdürdü. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 1 Ocak-30 Eylül tarihleri arasında ülke genelinde satılan konut sayısını 1 milyon 30 bin 728 olarak açıkladı. Bu yükselişin son çeyrekte de devam edeceğini düşünüyorum. 2018 çok daha hareketli bir yıl olacak" değerlendirmesinde bulundu.

'BELEDİYELER DEVREYE GİRMELİ'
Hükümetin destek ve teşvikleriyle son yıllarda kentsel dönüşüm projelerinin hız kazandığını belirten Çetinsaya, "Sağlıksız yapıların modern yapılara dönüşmesi için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı önderliğinde, yerel yönetimler, Emlak Konut GYO, TOKİ, GYODER ve özel sektör işbirliğiyle Türkiye'de büyük dönüşüm seferberliğinin başlatılması gerektiği kanaatindeyim. Bu dönüşüm aşamalarında belediyelerin de mutlaka devreye girmesi gerekiyor" diye konuştu. Yurdun birçok yerinde dönüşüm çalışmalarına başlanıldığının da altını çizen Çetinsaya, "Bu dönüşümün Akdeniz Bölgesi'ndeki en güzel örneklerinden biri Antalya Kepez Santral Kentsel Dönüşüm projesi. Bacasız sanayi dediğimiz turizm sektörünün merkezlerinden Antalya'da Akıllı Kent statüsünde hayata geçirilecek bu proje bölgenin örnek dönüşüm projesi olacak" dedi.

GAYRİMENKUL GÜVENLİ LİMAN
Türkiye'de inşaat sektörünün son yıllarda ciddi bir büyüme ivme kazandığını belirten Çetinsaya, "Ülkemiz bu çizgi doğrultusunda yükselişine devam ediyor. TÜİK rakamları, ekonomik veriler de sektörün büyüdüğünü gösteriyor. Ülke olarak 2023 vizyonu kapsamında koyulan hedeflere her geçen gün daha da yaklaşıyoruz" ifadelerini kullandı. Yatırımcının güvenli liman olarak gördüğü gayrimenkule yatırımlarını devam ettireceğini de vurgulayan Çetinsaya, Artaş İnşaat olarak gelecek dönemlerde sektördeki yatırımlara hız kesmeden devam edeceklerini söyledi.

'ANTALYA AKILLI ŞEHİR OLACAK'
Antalya'nın turizm katkılarıyla birlikte akıllı şehirler arasında yer alacağını vurgulayan Süleyman Çetinsaya, "Akdeniz'in incisi Antalya, turizmin öncü şehirleri arasında yer alıyor. Antalya, turizmdeki benzersiz çeşitliliği, doğası, denizi ve kumuyla turizmde yüksek müşteri memnuniyetine sahip. Düzenlenen kurultayla yatırım potansiyeli yüksek bu şehirde inşaat sektörünün etkinliğinin artması ve akıllı şehirler arasında yer alması için gerekli adımların atılması sağlanacak" diye konuştu.

SATIŞ İŞTAHI ARTACAK
Gelişmiş metropollerde akıllı kentlerin ihtiyaç olduğunu vurgulayan Çetinsaya, şunları anlattı: "İnsanlarımız sosyal donatılarıyla, güvenliğiyle, kalite ve konforuyla nitelikli ve markalı konutları daha fazla talep ediyor. Gelecek dönemde de bu talebin devam ederek satış iştahını artacağı kanaatindeyim. Artaş İnşaat olarak bizler de tüm projelerimizde sürdürülebilir bir kalite anlayışıyla yatırımcılara en yeni teknolojiyi kullanarak maksimum faydayı sağlayacak konutlar üretiyoruz."
BİZE ULAŞIN