Antalya’nın çehresi değişiyor

Antalya Büyükşehir Belediyesi, Türkiye’nin en büyük kentsel dönüşüm projesini Kepez-Santral’de yürütüyor. Balbey’de ise tarihi dokuya sadık kalınarak, kente değer katacak bir proje başlatılıyor

Antalya’nın çehresi değişiyor
Antalya Büyükşehir Belediyesi, Türkiye'nin en büyük ve sorunsuz kentsel dönüşüm projesini Kepez-Santral'de gerçekleştiriliyor. Iki mahallenin 40 yıla dayanan imar sorunu proje ile adım adım mutlu sona yaklaşıyor.

AB'DEN HİBE ALDI
Büyükşehir Belediyesi ANTEPE A.S. tarafından yürütülen, yeni nesil kentlesmenin en güzel örnegi olan projede çalısmalar aralıksız sürüyor. AB Ufuk 2020 programından 5 milyon euro hibe alan dev projede öncelikli olarak hak sahiplerine teslim edilecek konutların temel kazıları yapılıyor. Temellerin yüzde 80'i tamamlandı.

ALTYAPI İMALATI TAMAMLANDI
Çağdaş mimarisi, sosyal ve çevreci unsurları ile ön plana çıkan proje, alt yapı çalışmaları ile de Türkiye'ye örnek teşkil ediyor. Ilk defa bu kadar büyük çaplı bir yerlesim yeri projesinde binalardan önce alt yapı yapıldı. Projenin alt yapı imalatlarının da yüzde 100'ü bitirildi. Projede ana arter olarak belirlenen 25 metrelik ve 35 metrelik yollarda, içme suyu, kanalizasyon ve yağmursuyu hatlarının tamamlanmasının ardından stabilize yol çalışmalarına baslandı.

REKOR KIRILDI
Kepez-Santral Projesi, halkın büyük desteğiyle ilerliyor. Türkiye rekoru kırılarak, 3 bin 265 hak sahibinin yüzde 99'u projeye evet dedi. Ilk kez bir kentsel dönüşüm projesi, bu kadar yüksek bir halk desteği buldu. Baska bir örneği bulunmayan bu başarının arkasında, vatandaş-yerel yönetim

YEŞİLİ KORUYAN DEV PROJE
Kepez-Santral Kentsel Dönüşüm Projesi'nde örnek bir çalışma ile hak sahiplerinin bahçelerindeki 11 bin aĞaç, tekrar yasatılmak üzere koruma altına alındı. Yıkımı gerçeklesen 3 bin 250 evin bahçesinde bulunan ağaçlar kesilmeyerek, tekrar yasatılmak üzere tasındı. Üzerlerine kime ait olduğunu bildiren metal plakalar takılarak, koruma altına alınan ağaçlar, daha sonra proje içinde yer alan 260 dönümlük Antalya'nın en büyük parkında değerlendirilecek.

ÇEVRECİ DÖNÜŞÜM
Her yönü ile yeni nesil bir kentleşmenin örneği olan proje, çevreci unsurları ile de öne çıkıyor. Büyükşehir Belediyesi, yıkım alanından çıkan hafriyatı alanda geri dönüştürerek, alt yapı çalışmalarında kullanıyor. Kazılardan çıkan toprak ise peyzaj islerinde değerlendiriliyor. Kendi içinde geri dönüşüm sağlayan örnek bir kentsel dönüşüm çalışması gerçekleştiriliyor.

BÖLGENİN DEĞERİ KATLANACAK
Kepez-Santral mahalleleri Antalya'nın en prestijli yasam bölgesi olacak. Konyaaltı ve Muratpaşa'dan daha değerli hale gelecek. Proje ile hak sahiplerinin mevcut mülkleri üç kat artacak. Proje ile hak sahiplerine hiç para ödemeden metrekare hakları kadar daire sahibi olması, hak sahiplerine mevcut yerlerine en yakın konut alanlarından daire verilmesi, ister büyük bir tek daire ister küçük metrekareli iki daire sahibi olması gibi imkanlar sunuluyor.

GÜNEŞ MAHALLESİ'NE MODERN YERLEŞİM
Antalya Büyükşehir Belediyesi'nin bir diğer kentsel dönüşüm projesi de Güneş Mahallesi'nde gerçekleştiriliyor. Kepez Hal Alanı Kuzeyi Kentsel Dönüşüm Projesi ile yaklaşık 9.7 hektar büyüklüğündeki alandaki gecekonduların yerine yeni konutlar yapılacak. Alan, 6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkındaki Kanun kapsamında 27.12.2016 tarihli ve 2016/9724 sayılı Bakanlar Kurulu kararına istinaden 20.01.2017 tarihli ve 29954 sayılı resmi gazetede yayımlanarak 'Riskli Alan' ilan edildi. Alan içerisinde 275 adet 1 veya 2 katlı gecekondu bulunuyor. 1/25.000 ölçekli İmar Planı Değişikliği kapsamında alanda yer alan hak sahiplerine konut verilebilmesi amacıyla 1/5000 ölçekli Nazım İmar Planı Revizyonu ve 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planı Revizyonu hazırlandı. Konut, ticaret alanı ile park ve yeşil alan olarak planlanan alanın 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planı Revizyonu ise 15.07.2016 tarihli ve 773 sayılı karar ile Antalya Büyükşehir Belediye Meclisi'nce onaylandı. Avan proje hazırlandı. Riskli alanda saha çalışmaları yapılarak, vatandaşlardan evrak temini ile fiili durum tespitleri tamamlandı. Belediye Meclisinin 10/02/2017 tarih 157 sayılı kararı ile "Güneş Mahallesi Kentsel Dönüşüm Projesi Hak Sahipliliği Uygulama Yönergesi" uygun bulundu. Bu kapsamda hak sahipliliği tespit işlemleri devam ediyor.

DÜNYA ÇAPINDA BİR PROJE
Meydanları, göletleri, müzeleri, yeşil alanları, çocuk parkları, alışveriş alanları, camiler, okullar, hastane, pazar alanlarıyla Antalya, son derece modern ve konforlu bir yasam alanına kavuşacak. Mahalle sakinleri, içinden geçen raylı sistem ile havaalanından hastaneye, Varsak'tan Işıklar'a istedikleri yere ulaşabilecek. Proje toplam 261 bin metrekare yeşil alanıyla Türkiye'ye örnek bir yasam merkezi olacak. Proje tamamlandığında Kepez-Santral mahalleleri Antalya'nın en prestijli yasam bölgesi olacak.
BİZE ULAŞIN