Balbey ikinci Kaleiçi oluyor

Antalya’nın en eski yerleşim yerlerinden Balbey, örnek bir kentsel dönüşüm projesi ile kentin ikinci ‘Kaleiçi’si olacak

Balbey ikinci Kaleiçi oluyor
Antalya Büyükşehir Belediyesi, kentin en eski yerlesim yerlerinden olan birçok tarihi yapıyı barındıran Balbey'i kentin ikinci Kaleiçi'si yapmak için kolları sıvadı. Antalya'nın en degerli tarihi merkezi olan, gerçek Antalya kimligini temsil eden Balbey'i yeniden ortaya çıkaracak, ayaga kaldıracak özel bir kentsel yenileme projesi uygulanacak. Yaklasık 16 hektarlık bir alanı kaplayan Balbey Kentsel Sit Alanı ve Çevresi Balbey, Yüksekalan ve Tahılpazarı mahallelerini kapsıyor. Bir SIT alanı olan Balbey'de, 2 adet anıt eser (cami-mescit), 3 adet sivil mimarlık örnegi çesme ve 42 adet sivil mimarlık örnegi yapı olmakla birlikte, toplamda 47 adet tescilli tasınmaz bulunuyor.

OFİS AÇILDI TOPLANTI YAPILDI
Antalya Büyüksehir Belediyesi kendi kendini yenileme kapasitesi olmayan Balbey'de tarihi dokuyu, sivil mimari birikimi korumak, yerel ekonomik kalkınmayı saglamak için kentsel yenileme projesi hayata geçirecek. 9 Mayıs 2016 tarihinde Balbey Mahallesi'nde 'Balbey Kentsel Yenileme Ofisi'ni hizmete açan Büyüksehir Belediyesi, hak sahiplerinin katılımıyla proje tanıtım toplantısı gerçeklestirdi.

BAKANLAR KURULU KARARI ALINDI
Büyüksehir Belediyesi, Bakanlar Kurulu'ndan karar çıkartarak alanı kentsel yenileme alanı ilan etti. Mahalle sakinleri ile yapılan görüsmeler ve anketlerde bu projenin gerçeklesmesi yönünde fikir bildirdi. Antalya'ya deger katan bir proje hazırlanması ve Kaleiçi'nin kentin en degerli alanlarından biri haline getirmek için halkla ve STK'larla el ele verildi. Proje çalısmalarında sona gelindi. Proje ile ortadaki sit alanı, tescilli yapılar, tamamen tarihi yapıya uygun dönüsürken, çeperlerde de Antalya'nın modern yapıları olacak. Genis ortak alanlar, yer altı otoparkları, yesil alanlar, ticari isletmeler, kaliteli konutlar ve yürüme yolları ile müthis bir tarihi merkez ortaya çıkacak. Balbey'de farklı kullanımlar birlikte yer alacak. A tipi is merkezleri de olacak, sık apartmanlar da. Mahalle sakinlerinin mülklerinin degeri proje ile katlanacak. Antalya'ya yeni bir Kaleiçi kazandıracak olan Balbey Projesi de sehrin merkezinde tarihi ve estetigiyle deger katacak.
BİZE ULAŞIN