İnovasyon tamam sıra girişimcilikte

Bu yıl 6’ncı kez düzenlenecek İnovasyon Haftası’na ‘girişim’ temasını da ekleyen TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, “Türkiye’yi bölgenin girişimcilik merkezi haline getirmek istiyoruz” dedi

İnovasyon tamam sıra girişimcilikte
Geçen yıl 60 bin kişinin ziyaret ettiği İnovasyon Haftası bu yıl girişimcilere de kendilerini tanıtacakları bir platform sağlamaya hazırlanıyor. Bu yüzden altıncısı düzenlenecek etkinliğin ismine 'girişimcilik' de eklendi. Türkiye İnovasyon ve Girişimcilik Haftası öncesi bir araya geldiğimiz Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, "Türkiye'yi bölgenin girişimcilik merkezi haline getirmek istiyoruz" dedi.

CERRAH CANAVERO DA KONUŞMACI
6-9 Aralık tarihlerinde İstanbul Kongre Merkezi'nde düzenlenecek, 19 konferans ve 36 farklı panelin gerçekleşeceği etkinliğin kapanış konuşmasını ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yapacak. Etkinliği bir gün uzattıklarını ifade eden Büyükekşi, yakın zamanda kadavralar üzerinde yaptığı kafa nakli ile tüm dünyanın gündemine oturan Beyin Cerrahı Sergio Canavero'nun yapacağı konuşmayı ise merakla beklediklerini ifade etti. Etkinlikte ayrıca, robotik ve yapay zeka alanlarının öncüsü Noel Sharkey ile sanal varlık uzmanı John Matonis de konuşacak.
Girişimci ve yatırımcıları aynı çatı altında buluşturacak Born Global İstanbul etkinliğiyle de Türkiye'yi uluslararası bir girişimcilik üssü haline getirmeyi hedefleyen TİM, bu platformda yatırım ağları, girişim evleri, kuluçka merkezleri, teknoparklar, teknoloji firmaları, büyüme aşamasında ve yatırım arayan girişimcileri ağırlayacak.

10 ÜLKEDEN 200 GİRİŞİMCİ
Girişimci projeler Pitching Sahnesi'nde jüri ve yatırımcılar karşısında sunum yapacak, en iyi girişimciler ödüllendirilecek. Birincilik ödülü 200 bin, ikincilik ödülü 100 bin, üçüncülük ödülü ise 50 bin TL. Büyükekşi, "10 farklı ülkeden 200 girişimci başvurdu. Yurtiçinden yapılan başvurular ise 500'e yaklaştı" dedi.
Bir yandan da TEB-TİM Girişim Evi, maker eğitimleri kapsamında Anadolu'daki 72 devlet okulundan 500'ün üzerinde öğrenciye ulaşacak.

İNOVASYON İÇİN ŞİRKETLER BÜTÇE AYIRMALI
Firmaların inovasyon için mutlaka bütçe ayırması gerektiğine dikkat çeken Büyükekşi, "Ar- Ge'ye yatırım yapmalılar. Biz inovasyona hayal etmek, sınırları kaldırmak dedik. Girişimcilikse bu hayalleri gerçeğe dönüştürmek demek. Girişimcilik doğru uygulanırsa girişimcilerin sizi desteklediği bir mekanizmaya ve karşılıklı kazan-kazan ilişkisine dönüşür" dedi.

İNOVA-LİG'E REKOR BAŞVURU
İnovasyona imza atan projelerin yarıştığı İnova- Lig'e 977 firmanın başvurduğunu ve bunun bir rekor olduğunu belirten Büyükekşi, Bitlis ve Şırnak'tan bile başvuru aldıklarını söyledi. Büyükekşi, Sabancı Üniversitesi ile sanayi işbirliğine dayanan İnoSuit (İnovasyon Odaklı Mentorluk Programı) programına da ciddi yatırım yaptıklarını anlattı. Projeye KOSGEB de destek olacak.
BİZE ULAŞIN