Kentsel dönüşümde itici güç siyasi iradenin kararlılığıdır

İnşaat sektörünün geleceğinin masaya yatırıldığı 5’inci Kentsel Dönüşüm ve Stratejik Yaklaşımlar Kurultayı’yla ilgili Sinpaş Holding Yönetim Kurulu Başkanı Avni Çelik, “Kentsel dönüşümde en büyük itici güç siyasi iradenin kararlılığıdır” dedi

Kentsel dönüşümde itici güç siyasi iradenin kararlılığıdır
Kentsel dönüşümün, Türkiye'nin son yıllarda başlattığı en önemli değişim ve dönüşüm süreçlerinden biri olduğunu belirten Sinpaş Holding Yönetim Kurulu Başkanı Avni Çelik, "Bu süreç, yaklaşık olarak 7 milyon evi ve 30 milyon vatandaşı direkt olarak etkiliyor. Bu kadar büyük bir dönüşümü gerçekleştirmek kolay değil. Bu konuda en büyük itici güç, siyasi iradenin kararlılığıdır. Kentsel dönüşümü başlatan siyasi irademiz, başarıyla tamamlamaya da kararlı" diye konuştu. Farklı özellikteki bölge ve alanların senaryo analizleri yapılması gerektiğinin altını çizen Avni Çelik, "Bu yönde geniş kapsamlı çözümler üretilmesine ihtiyaç var. Hak sahiplerinin beklentilerinin tam olarak karşılanamadığını düşünmesi, finansal kaynak, ilgili yasal düzenlemelerdeki değişiklik ihtiyaçları gibi sorunların çözülmesi gerekiyor" ifadelerini kullandı.

Sektör can suyu oldu
2017'nin ikinci çeyreğinde ekonomideki yüzde 5.1'lik büyümeye en büyük katkının inşaat ve gayrimenkul sektörünün sağladığını belirten Çelik, "Gayrimenkul yüzde 7.7, inşaat yüzde 8 oranında büyüme gerçekleştirdi. Bu iki sektörde ekonomiye can suyu oldu" değerlendirmesinde bulundu. Konut satışlarında bu yıl istenilen yükselişin devam ettiğine vurgu yapan Çelik, "Yıl sonuna kadar 2016'nın 1.3 milyon bandına ulaşmayı hedefliyoruz. Bu yıl, konut satın alan yabancılara vatandaşlık hakkı verilmesi, gayrimenkul sertifikası ve geçici vergi indirimi, sektörü etkileyen önemli gelişmelerdi. Sektör, bu olumlu gelişmelerin de etkisiyle, 2017'yi başarıyla tamamlayacak" şeklinde konuştu.

Hedef 2.5 milyon metrekare
Satışı devam eden projeler ve üretim süreci devam eden şantiyelerde şu anda 1 milyon metrekarelik alanda büyük yatırımları olduğunu belirten Çelik, şöyle konuştu: "Planladıklarımız ise 2 milyon 500 bin metrekareye ulaşıyor. Yurtiçinde İstanbul, Ankara, Bursa, Denizli, Bilecik, Eskişehir, Niğde, Muğla'da, yurt dışında Riyad, Cidde, Frankfurt'da çalışıyoruz. Riyad ve Frankfurt yatırımlarımız ile yeni enerji yatırımlarımız önümüzdeki dönemde önemli projelerimizin arasında olacak."

Dönüşüm ortak akıl oluşturuyor
Kentsel dönüşümde her şehir, her mahalle, her aileye bir şekilde temas eden bir süreç olduğu için, ortak akıl oluşturulmasında hayati önem taşıdığını belirten Çelik, "Sabah'ın öncülük ettiği bu kurultay, Türkiye'nin farklı bölgelerinde uzman, sektör temsilcileri, siyasi irade ve vatandaşları bir araya getirerek, ortak akıl oluşturmada çok önemli bir görev üstleniyor" dedi. Antalya'nın bölgenin önde gelen şehirlerinden biri olduğuna vurgu yapan Çelik, "Antalya'daki kurultay, sadece bu güzel şehri değil, tüm Akdeniz bölgesini etkileme gücüne sahip. Kurultayın, bölgesel değişim sürecine katkı sağlayacağına inanıyorum" diye konuştu.
BİZE ULAŞIN