Yatırımcı ‘kur’a meydan okudu

Yatırımcı ‘kur’a meydan okudu

Hükümet, yeni yılda büyük bir yatırım hamlesine hazırlanırken, yatırımcı "kur terörüne" meydan okudu. İki aydır sürdürülen kur merkezli suni operasyona karşın ekimde 9.3 milyar liralık proje için 659 yatırım teşvik belgesi verildi. Bu yatırımlar yaklaşık 18 bin kişiye istihdam yaratacak. Proje bazlı teşvik sisteminde de 70 milyar liralık çalışma tamamlandı. Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, yatırımcının Türkiye'ye ilgisinin büyük olduğunu belirterek, proje bazlı teşvik sistemi ile 2018'den önce yatırım hamlesi başlatacaklarını söyledi.

DEV YATIRIM
Bakan Zeybekci, son beş yılda yaklaşık 471 milyar liralık sabit yatırım için 26 bin teşvik belgesi düzenlediklerini belirterek, yatırımların tüm hızıyla sürdüğü mesajını verdi. Yılsonunda toplamda yüzde 6'nın üzerinde bir büyüme beklentisi olduğunu anımsatan Zeybekci, ihracat ve yatırımların buna güçlü bir destek verdiğini söyledi. Teşvik sisteminin az gelişmiş illerin yatırım desteklerinden daha fazla yararlanmasına imkân tanıyacak şekilde planladığını anımsatan Zeybekci, petro-kimya, rüzgâr enerjisi, sağlık sektöründe sıfırdan gelen yatırımcılara dikkat çekti.

Irak'tan Türkiye'ye yeni petrol boru hattı Bağdat yönetimi, Kerkük petrollerinin Ceyhan Limanı'na taşınması için yeni petrol boru hattı inşa etmeye başladıklarını duyurdu. Petrol Bakanlığı Sözcüsü Asım Cihad, "Fişhabur'a uzanan yeni boru hattı inşaatı için gerekli talimatları verildi" dedi.

BİZE ULAŞIN