Yılmaz: 2018 inşaat sektörü için büyüme yılı olacak

Antalya’da gerçekleştirilen 5’inci Kentsel Dönüşüm ve Stratejik Yaklaşımlar Kurultayı’nda konuşan DAP Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Yılmaz, gelecek sene inşaat sektöründe ciddi bir büyüme yaşanacağını söyledi

Yılmaz: 2018 inşaat sektörü için büyüme yılı olacak
Türkiye'de riskli yapıların çözümüne ilişkin arayışa giren inşaat sektörü oyuncuları, Antalya'da gerçekleştirilen 5'inci Kentsel Dönüşüm ve Stratejik Yaklaşımlar Kurultayı'nda kentsel dönüşümü masaya yatırdı. İnşaat sektörünün doğrudan ve dolaylı olarak ekonomiye ciddi katkıları olduğunu belirten DAP Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Yılmaz, "Sektör Türkiye ekonomisi açısından stratejik bir öneme sahiptir. Kentsel dönüşüm projeleri inşaat sektöründe yeni alanlar açtı. Şu andaki mevcut piyasada alıcı nezdinde bekleyen bir talep var ve son çeyrekten itibaren alım cephesinde hareketlilik artarak devam ediyor. Buna istinaden 2018'in son derece verimli bir yıl olacağını öngörüyoruz" diye konuştu. Kentsel dönüşümün planlı yapılırsa gelecekte ciddi büyüme katkısı sağlayacağını vurgulayan Yılmaz, "Eğer kentsel dönüşüm planlı bir şekilde yapılır ve önümüzdeki 10 yıl içinde hızlı bir şekilde ilerlerse sektöre ciddi bir ivme kazandırır" dedi. Devlet ve özel sektörün de katılımıyla, yabancıya satışta çok daha büyük rakamlara ulaşmanın mümkün olabileceğinin altını çizen Yılmaz, bunun milli bir politika haline gelmesi gerektiğini söyledi. Turizm Bakanlığı ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın ortak fonuyla, TOKİ ve Emlak Konut GYO'nun katılımlarıyla güç birliğine gidilirse, yurt çapında büyük bir kampanya oluşturulabileceğini de belirten Yılmaz, "30-40 ülkede ülkemizi tanıtan, başta İstanbul olmak üzere tüm Türkiye'yi tarihi ve doğal güzellikleriyle öne çıkaran lobi çalışmaları yapılsa, 3-4 yıl sonra 12-15 milyar dolarlık satış rakamları yakalanabilir. Bu para, kentsel dönüşüm için önemli bir kaynak oluşturabilir" ifadelerini kullandı.

'YABANCILAR KANAYAN YARAMIZDI'
Yabancıya mülk satışı konusunun ülkenin kanayan yarası olduğunu belirten Yılmaz, "Bazı kişilerin 'ülkenin toprağı satılıyor' ya da 'ülkedeki binalar satılıyor' endişesini hiç doğru bulmuyorum. Bir projede çok sayıda konut üretiliyorsa bunların bir kısmı yabancıya satılmasında bir sıkıntı görmüyorum. Ülkeye girdisi ve ekonomik getirisi çok fazla olacak" diye konuştu. Antalya'nın yabancıların en çok gayrimenkul edindiği illerden başında geldiğine de vurgu yapan Yılmaz, "Başka ülkelerdeki paraların gelip buralarda harcanması, kalıcı bir sermaye getirilmesi hem Antalya'nın hem de ülkemizin ekonomisi açısından pek çok olumlu faktörü barındırıyor" dedi.

'HÜKÜMETİN DESTEĞİ SEKTÖRÜ GELİŞTİRECEK'
Başbakan Binali Yıldırım'ın Antalya Kurultayı'nda Kentsel Dönüşüm için açıkladığı atılacak adımları değerlendiren Ziya Yılmaz, şöyle konuştu: "Türkiye'de çok güzel binalar yapılmaya başlandı. Onlar yapıldıkça biz daha da iyisini yapmak için adım atıyoruz. Sonuçta kazanan taraf bizim ülkemiz oluyor. Bir şeyi yaparken sadece, 'bana ne fayda sağlar' diye düşünmemek gerekiyor. Ülkeye faydası olursa zaten size de faydası olur. Hükümetimizin de ülkemizi geleceğe taşımak adına önemli adımlar attığını görmekten memnuniyet duyuyoruz. Bu sayede hükümetin desteği sektörü daha da geliştirecek."

ESKİ FABRİKA ARAZİLERİ DÖNÜŞÜYOR
Eski fabrika arazileri üzerinde çalışmalarını gerçekleştirdiklerini vurgulayan Yılmaz, "Bir süredir projelerimizi eski fabrika alanlarından geliştirdiğimiz araziler üzerine inşa ediyoruz. Bir anlamda, dönüşüm projeleri gerçekleştiriyor, üzerine üstün özellikler taşıyan binalar koyuyoruz. İnsanlara hak ettiği sağlıklı konutları ve çevreyi sunacağına inandığımız çeşitli projelerde yer almayı sürdüreceğiz" değerlendirmesinde bulundu
BİZE ULAŞIN