Teknoloji bağımlılığı uyarısı: Hayattan koparıyor

Teknoloji bağımlılığı uyarısı: Hayattan koparıyor
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan İstanbul'da düzenlenen Yeşilay 4. Uluslararası Teknoloji Bağımlılığı Kongresi'nde çok çarpıcı açıklamalarda bulundu. Erdoğan, teknolojinin kullanılmasına karşı olmadığını ancak teknolojinin dünyanın yok edilmesi için değil ihyası yolunda kullanılması gerektiğini belirtti. Bunun zihni bir bağımlılık olduğunu söyleyen Erdoğan, "Bundan 4 asır önce Köroğlu 'Tüfek icat oldu, mertlik bozuldu.' demişti. Biz de bugün diyoruz ki modern teknolojinin ürünü olan kitle imha silahları çıktı, insanlık bitti" dedi.

TEKNOFOBİK DEĞİLİZ
Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bir telefon markasının yeni modeli için saatlerce sıra bekleyen var. Bize göre buradaki asıl mesele teknolojiyi nasıl anladığımız. Bir dönem dünyanın en mümbit ilim irfan merkezlerine ev sahipliği yapmış bir ülke olarak bizim yenilikle bir sorunumuz olamaz. "İlim Çin'de de olsa alınız" diyen bir peygamberin ümmeti olarak bizler modern tabirle teknofobik insanlar değiliz. Biz teknolojik gelişmelerin nerden neşet ettiğine değil, niçin kullanıldığına bakarız. Bizim için kıstas, teknolojinin fıtrata aykırı olmamasıdır" dedi.

TEHLİKE ÇIĞ GİBİ
Hayatımızı kolaylaştırması gereken teknolojinin giderek insanları hayattan kopardığını anlatan Erdoğan, şöyle konuştu: "Sorumluluk sahibi bireyler olarak bu gidişatı eli kolu bağlı izleyemeyiz. Türkiye olarak diğer ülkelere nazaran daha iyiyiz. Ama tehlike bir çığ gibi geliyor. Evlerde dedelerin, ninelerin, annelerin bir araya geldiği o büyük aile dönemleri maalesef mazi oldu. Hasretle özlüyoruz ama geçti. Zamanı geri döndüremeyeceğimize göre gelecek için yapabileceklerimizin yollarını aramalıyız. Evlatlarımızla empati kuramazsak sorunlarının çözümü için doğru yöntemler de bulamayız. Çocukları teknolojiden uzak tutmak yerine bilinçli kullanmanın eğitimini vermeyiz. Anne ve babanın televizyon başından ayrılmadığı bir evde çocuğa 'uzak dur' demek anlamsızdır. Gönül sohbetlerinin yerini artık sosyal medya tartışmaları aldı."

DİJİTAL OYUN YAŞI 4'E DÜŞTÜ
Yeşilay Yönetim Kurulu Üyesi Esra Albayrak, temel meselenin bağımlı kişileri rehabilite etmek kadar, bağımlılıkların önünü kesecek toplumsal düzen inşasına odaklanmak olması gerektiğini belirterek, "Özellikle gençlerin enerjilerini harcayabilecekleri, sosyalleşebilecekleri ortamlar inşa etmek bizim derdimiz olmalıdır" dedi. Uluslararası Telekomünikasyon Birliği'nin, cep telefonu kullanıcı sayısının dünyada 2013 yılı sonunda 6.8 milyar insanı aştığını gösterdiğini anlatan Albayrak, dünyada 1 milyar üzerinde insanın dijital oyun oynadığını, oyuncu yaşının ise 4-5 yaşa kadar düştüğünün ortaya konduğunu belirtti.
BİZE ULAŞIN