Tarım sigortasında 850 milyon lira hasar ödemesi

Don ve dolu olaylarının artmasıyla sigortaya ilgi de yükselişe geçti. TARSİM, yıl sonuna kadar bitkisel ürünleri ve hayvanları zarar görmüş üreticilere 850 milyon lira hasar ödemesi yapacağını açıkladı

Tarım sigortasında 850 milyon lira hasar ödemesi
TARSİM'den yapılan açıklamada, bitkisel ürünleri ve hayvanları zarar görmüş üreticilere, yıl sonuna kadar 850 milyon lira ödeme yapılacağı belirtildi. Basın mensupları ile Manisa'da bir araya gelen TARSİM Genel Müdürü Yusuf Cemil Satoğlu, son yıllarda meydana gelen don ve dolu afetleri nedeniyle üreticilerin TARSİM'e olan ilgisinin arttığının altını çizdi ve şu açıklamalarda bulundu: "TARSİM kurulana kadar %0.5 gibi düşük bir oranda olan sigortalılık oranı bugün %20'lere ulaşmış durumda. Biz kısa sürede iyi ve hızlı yol aldık. Devletin bu modelin arkasında olması en büyük avantajımız. TARSİM bu yılı 1.6 milyar lira üretimle tamamlayacak, bu yılki hasar ödemesi ise 850 milyon lirayı bulacak." Programın devamında Satoğlu, Genel Müdür Yardımcısı Zeki Karakurt, Manisa Bölge Müdürlüğü yetkilileri, basın mensupları ile birlikte işletme gezilerine katıldı ve bir ilköğretim okulunu ziyaret ederek, öğrencileri tarım sigortasının önemi hakkında bilgilendirdi.

TARIM SİGORTASI EĞİTİMİ
TARSİM, geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızda, tarım sigortaları bilincinin küçük yaşlardan itibaren oluşması gerektiğinden yola çıkarak, çeşitli iletişim projeleri yürütüyor. Bu kapsamda, 2017-2018 eğitim ve öğretim yılının başlaması ile birlikte ülkemizin dört bir köşesindeki köy okulları Genel Müdürlük ve Bölge Müdürlükleri yetkilileri aracılığıyla ziyaret ediliyor. Bu ziyaretler esnasında çocuklara tarım sigortası ile ilgili bilgilendirmeler yapılarak, hem eğlendirici hem de öğretici nitelikte çeşitli hediyeler dağıtılıyor.
BİZE ULAŞIN