İngiltere'den ortak uçak projesi TF-X ile ilgili önemli açıklama!

Birleşik Krallık Dışişleri Bakanı Boris Johnson iki ülke arasında ortak gerçekleştirilen uçak projesi TFX’ten memnuniyetlerini dile getirdi. Johnson, “İki ülke için de önem taşıyan projelere odaklanılmasından mutluyuz. Güçlerimizi birleştirdiğimiz TFX projesi gibi birçok ortak projemiz var” dedi.

İngiltere'den ortak uçak projesi TF-X ile ilgili önemli açıklama!

Toplam 7 milyar dolarlık proje kapsamında Türkiye TF-X adı verilen milli savaş uçağını geliştirirken, İngiltere Hava Kuvvetleri´nin sahip olduğu Eurofighter Typhoon uçakları da TFX projesinde kullanılan teknolojiyle modernize edilecek.

ANKARA ANLAŞMASI AÇIKLAMASI

Büyük büyük babasının da Osmanlı soyundan geldiğini söylemesiyle de Türk kamuoyunda tanınan Boris Johnson yaptığı Ankara Anlaşması´na ilişkin açıklamalarda İngiltere´nin enerjik, yetenekli ve parlak insanları çekmekten her zaman memnuniyet duyacağına vurgu yaptı. Birleşik Krallık Dışişleri Bakanı Johnson, "İngiltere´nin kapısı büyük büyük babam gibi İngiltere´ye gelerek hayatlarını burada kurmak isteyen enerjik, yetenekli ve parlak insanlara her zaman açık; bundan gurur duyuyoruz ve Brexit´ten sonra da bu anlayışla da devam edeceğiz" dedi.

"İKİLİ İLİŞKİLER İNANILMAZ GÜÇLÜ"

Başbakan Binali Yıldırım ile Birleşik Krallık ve Türkiye için ortak önem taşıyan konuları görüştüklerini vurgulayan Johnson, "Başbakan Binali Yıldırım´ı birkaç yıldır tanıyorum ve bence iyi bir iş çıkartıyor. Krallık ve Türkiye ilişkilerine gelirsek bence siyasi zorluklara, siyasetin tüm gerginliklerine rağmen Birleşik Krallık ve Türkiye´nin ikili ilişkileri inanılmaz derecede güçlü" dedi.

Brexit´in sağlayacağı faydaları özellikle vurgulayan Johnson, "Brexit ile birlikte sadece Avrupa Birliği´ndeki dostlarımıza ve ortaklarımıza değil, onun dışında Türkiye gibi dostlarımıza da ayrı önem gösterebileceğiz" dedi.

BİZE ULAŞIN