Bank of China lisans aldı

İçeriden ve dışarıdan yapılan tüm saldırılar, Türkiye’ye yatırımcı ilgisini azaltmadı. BDDK, 2.6 trilyon dolarlık Çin devi Bank of China’nın bankacılık lisansını onayladı

Bank of China lisans aldı

Türkiye'ye dış politikada diz çöktürmek için başlatılan küresel operasyona içerideki işbirlikçiler de 'hizmet' gayesiyle katılırken, dünya devi yatırımcıların ülkeye olan güveninde milim sapma gerçekleşmedi. Hazine, Japonya piyasasındaki 535 milyon dolarlık samuray tahvili ihracını başarıyla tamamlarken, düşman çatlatan bir diğer haber Çin'den geldi. Dünyanın en büyük bankası olan ICBC'nin Tekstilbank'ı satın almasının ardından, Bank of China da Türkiye piyasasına girdi.İŞLEMLERE BAŞLAYABİLİR
Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Başkanı Mehmet Ali Akben, kurum olarak Bank of China Turkey A.Ş.'nin bankacılık lisansını onayladıklarını söyledi. Akben, "Bankaya daha önce kuruluş izni verilmişti. Şimdi ise lisans verildi. Bank of China Turkey A.Ş. artık resmen yarından itibaren bankacılık işlemlerine başlayabilir" dedi. Akben, dünyanın en büyük bankalarından birisi olan Çinli devin Türkiye'ye gelmesinin bankacılık sisteminin sağlamlılığının göstergesi olduğunu ifade etti.
Türkiye'nin küresel krizini atlatmasında başrolü oynayan bankacılık sektörü, kredi desteği ile büyümenin lokomotifliğini üstlendi. Sektör yılın 10 ayında 41.2 milyar TL kâr ile, 2016'nın tamamındaki 37.5 milyar lirayı geçti.

SEKTÖRE YABANCI İLGİSİ SÜRÜYOR
Mehmet Ali Akben, bankacılık sektörüne yabancı ilgisinin devam ettiğini vurgulayarak, "Türk bankacılık sistemi üzerinde yapılan spekülasyonlar ve algı operasyonları dünyanın en büyük bankalarından birinin ülkemizde faaliyete geçmesiyle tekrar boşa çıktı" dedi. 1912 yılında kurulan Bank of China, dünyanın en değerli beşinci bankası. yşube sayısı 11 bin 556 olan bankanın aktif büyüklüğü 2.6 trilyon, piyasa değeri ise 142 milyar dolar.

BİZE ULAŞIN