‘Türkiye’nin yüzü İstanbul göz bebeği ise Beyoğlu’dur’

‘Türkiye’nin yüzü İstanbul göz bebeği ise Beyoğlu’dur’
Beyoğlu Belediyesi ve Beyoğlu Yatırımcılar Grubu tarafından düzenlenen 'Beyoğlu Büyük Dönmüşüm Buluşması'na katılan Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, "Türkiye'nin yüzü İstanbul, göz bebeği ise Beyoğlu'dur" dedi. Tarihi Emek Sineması'nda başlayan sempozyumda konuşan Bakan Özhaseki, Beyoğlu'nda tarihi değerlere sahip çıkıldığını ve restorasyonların doğru bir mantıkla sürdüğünü belirtti. Şehircilik konusunda geleceğe umutla baktıklarını söyleyen Özhaseki, bütün şehircilik sorunları için formüllerinin bulunduğunu kaydetti.
TOKİ Başkanı M. Ergün Turan ise yaşanan sıkıntılara rağmen Türkiye'nin yatırım cazibesini koruduğunu belirterek, "Devletimiz yabancı yatırımcıya yönelik, Türkiye'nin İstanbul'un yarıştığı dünya metropollerine göre mevzuattan vergi düzenlemelerine kadar çeşitli kolaylıklar sunuyor" değerlendirmesini yaptı.

BÜYÜK İLGİ VAR
Son 13 yılda Beyoğlu'nun yaşadığı dönüşümü katılımcılarla paylaşan Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, şu bilgileri verdi: "2004'ten bu yana 5 bin 737 bina restorasyon ve renovasyondan geçti. Eski binaları hayata döndürerek 2 milyon 250 bin metrekare ticaret ve yaşam alanı kazandırdık. Kaderine terkedilmiş mekanlarda bugün iş ve refah üretiyor. Okmeydanı, Piyalepaşa, Örnektepe, Tarlabaşı ve daha onlarca projeyle kalkınma ve ilerleme Beyoğlu'nun her köşesine yayılıyor. Her gün 2 milyon misafirimiz oluyor. Günde 46 bin turist ilçedeki otellerde konaklıyor. Beyoğlu dünya için çok değerli bir yer. Bu nedenle yatırımcılar ilçemize yatırımda yarışıyor."

YATIRIMLAR 3 MİLYAR DOLARA ULAŞTI
İki gün sürecek organizasyonda Beyoğlu markasının bugünü, geleceği ve sunduğu fırsatlar ele alınacak. Önümüzdeki 5 yılda hayata geçecek büyük projelerin bitmiş hali dev Beyoğlu maketi üzerinden tanıtılacak. Beyoğlu'nda son 13 yılda turizm, hizmet ve perakende sektörlerine yapılan yatırımlar 3 milyar dolara ulaştı. İlçede hayata geçirilen Galataport 6 milyar TL'lik bir yatırım değerine sahip.

BAŞKAN'IN UFKU ÇOK ÖNEMLİ
Ortak mekanların geleceğini yerel yönetimlerin başındaki insanların ufuklarının belirlediğini ifade eden Bakan Özhaseki, "Başta yerel idareler olmak üzere mülki idaremiz, bölgede yaşayanlar, bir araya geliyor hedef koyuyor ve bu hedefe doğru koşuyorsa çok güzel sonuçlar elde ediyoruz. Bu anlamda Beyoğlu Yatırımcılar Grubu'nu oluşturan 32 yatırımcının yer aldığı platformu görmek de mutluluk verici" dedi.
Toplantıya iş dünyasının önde gelen isimlerinin yanı sıra sektör temsilcileri de büyük ilgi gösterdi.
BİZE ULAŞIN