‘Medikal üretimde dünyada üç merkezden biriyiz’

Samsun’da SABAH etkinliğinin açılışında konuşan AK Parti Milletvekili Çiğdem Karaaslan, “Samsun medikal üretim noktasında dünyada 3 merkezden biri. Bunu daha da geliştirmek için Ankara’da ciddi çaba sarf ediyoruz” dedi

‘Medikal üretimde dünyada üç merkezden biriyiz’
Sabah Yazarlar Buluşması'nın Samsun'daki etkinliğinde şehrin hızla gelişen ve gelecek hedefleri kuran bir yapıya sahip olduğunu belirten AK Parti Samsun Milletvekili Çiğdem Karaaslan, Samsun'un sadece kendisine ait özelliklere sahip bir şehir olmadığını ve uluslararası seviyelere çıktığını söyledi. Şehrin gelişiminde üniversitelerle işbirliğinin önemine vurgu yapan Karaaslan, "Samsun, üniversitesinde bilimsel çalışmalara sahip 50 bin öğrencisiyle çok önemli bir şehir. Medikal üretim noktasında dünyada 3 merkezden biri. Bunu geliştirmek için Ankara'da ciddi çaba sarf ediyoruz" değerlendirmesinde bulundu. Türkiye'nin gelecekte yerli ve milli hedefleri için bu adımların büyük bir öneme sahip olduğunu vurgulayan Karaaslan, "Şehir, gerçekleştirilen çalışmalar sayesinde UNESCO Tabiat Varlığı listesine girecek. Birbirimizi desteklersek gelecek hedeflerimize ulaşabiliriz. Türkiye düşmanlığına karşı bize düşen bütün kurumlarla birlikte tek başına güçlü bir ülke olduğumuzu göstermeliyiz. Günümüz dünyasında yarışan ülkelerden ziyade yarışan şehirler olacak" diye konuştu.

'ŞEHRİN YAPISINI BOZMADAN SANAYİLEŞECEĞİZ'
Lojistik üzerine kurulan Organize Sanayi Bölgeleri'nin uluslararası ticarette büyük önem arz ettiğini belirten Çiğdem Karaaslan, "Samsun'da medikal sanayisinin gelişmesiyle birlikte yüzde 60'ını ihraç edecek olması şehre önemli bir kademe atlatacak. Bilim, inovasyon ve teknoloji alanında üniversitelerde gerçekleştirilecek çalışmalarla şehir ilişkisini geliştirmeliyiz" dedi. Çevresel değerleri koruyarak sanayileşmenin de önemine vurgu yapan Karaaslan, "Şehrin yüzölçümünün büyük kısmını tarım kaplıyor. Yeni alanlar üretmek ve ulaşım sistemlerinin odak noktası yapabilmek için OSB'leri kuruyoruz. Şehrin yapısını bozmadan sanayileşeceğiz. Samsun'u göç alarak mıknatıs konumuna getireceğiz" diye konuştu.
BİZE ULAŞIN