ASELSAN'ın yeni silahı ALKAR'da geri sayım

ASELSAN tarafından yerli ve milli olarak geliştirilen otomatik havan silah sistemi ALKAR'ın önemli kalifikasyon testleri başarıyla tamamlandı. Tekerlekli ve paletli arac¸larda kullanılabilen ALKAR, göreve çıkmak için gün sayıyor.

ASELSAN'ın yeni silahı ALKAR'da geri sayım

"Mehmetçiğin yeni süngüsü" olarak nitelendirilen ASELSAN'ın otomatik havan silah sistemine ilişkin testler başarıyla gerçekleştirildi.

Özgün sistem tasarımı ve entegrasyonu yaklaşımıyla çeşitli platformlarda kullanılabilen silah sistemleri geliştirerek üreten ve bunlar için lojistik destek sağlayan ASELSAN, güncel ihtiyaçlar doğrultusunda yenilikçi ürünlere imza atıyor.

ASELSAN, bu kapsamda otomatik havan silah sistemi ALKAR'ı geliştirdi.

ALKAR, arac¸lara monte edilerek ya da sabit olarak u¨slerde kullanılabilen, 360 derece ates¸ etme yetenegˆine sahip modern bir otomatik havan silah sistemi olarak ASELSAN tarafından yerli ve milli olarak üretildi.

Sistem, Kara Kuvvetleri Komutanlıgˆının ASELSAN tarafından gelis¸tirilen Ates¸ Destek Komuta Kontrol Sistemi ADOP-2000 ile entegre go¨rev yapabiliyor.

HEDEFTE TAM İSABET

ALKAR'ın namlusu hedefe milyem hassasiyetle otomatik yo¨nleniyor. Merminin havada yol alacagˆı her santim hesaplanarak hedefte tam isabet sagˆlanıyor. ALKAR, haritadan komutanın sec¸tigˆi noktalara anında yo¨nlenerek hedefler ates¸ altına alınıyor.

ALKAR'da mermi namluya otomatik yu¨kleniyor, gelis¸mis¸ hızı ve hassas elektro-mekanik taret sistemiyle namlu 360 derece do¨nebiliyor, sistem yu¨ksek namlu ac¸ılarında atıs¸ yapabiliyor. Tu¨m bunlar genis¸ bir etki alanı sagˆlarken u¨c¸ havanın yaptıgˆı etkiyi ALKAR'ın tek bas¸ına yapabilmesini sagˆlıyor.

FARKLI ARAÇLARDA KULLANIMI MÜMKÜN

ASELSAN tarafından yerli ve o¨zgu¨n gelis¸tirilen geri tepme mekanizması sayesinde atıs¸ sırasında olus¸an basınc¸ en aza indiriliyor. Bu o¨zellik havan silah sisteminin tekerlekli ve paletli farklı arac¸larda kullanımını sagˆlıyor.

GÖREV İÇİN GÜN SAYIYOR

Sistem, gece-gu¨ndu¨z kos¸ullarında, her tu¨rlu¨ arazi ve hava s¸artlarında kullanım ic¸in tasarlandı. O¨nemli kalifikasyon testlerini bas¸arıyla tamamlayan ALKAR, go¨reve c¸ıkmak ic¸in gu¨n sayıyor.

ALKAR, ilk kez isimsiz 13. Uluslararası Savunma Sanayisi Fuarı'nda tanıtılmıştı.

BİZE ULAŞIN