Güçlü çizgide yükseliyoruz

İnşaat sektörünün son yıllarda güçlü bir çizgi yakaladığını vurgulayan Artaş İnşaat’ın patronu Çetinsaya, “Büyümeye devam edeceğiz” dedi

Güçlü çizgide yükseliyoruz

2017'nin ekonomi ve inşaat sektörünün yükselişini sürdürdüğü bir yıl olduğunun altını çizen Artaş İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Çetinsaya, Türkiye'nin inşaat sektöründe son yıllarda güçlü bir çizgi yakaladığını vurguladı. Çetinsaya, sektörün bu çizgi doğrultusunda yükselişine devam ettiğini belirterek, "TÜİK rakamları, ekonomik veriler de sektörün büyüdüğünü gösteriyor. 2017 yılında inşaat sektöründe ciddi yatırımlar yapıldı ve birçok yeni projeler hayata geçirildi. 1 Ocak-30 Eylül tarihleri arasında ülke genelinde satılan konut sayısı 1 milyon 30 bin 728 olarak açıklandı. Bu yükselişin 4. çeyrekte de devam edeceğini düşünüyorum" diye konuştu.

SORUN YÜKSEK FAİZ

Hükümetin sektörü hızlandırmaya yönelik yaptığı düzenlemelerle birlikte önümüzdeki dönemde de satış rakamlarında gözle görülür bir artışın olacağını kaydeden Çetinsaya, "Geçtiğimiz yıl 1 milyon 341 bin 453 adet konut satılmıştı. 2017 yılında konut satışlarında 1.5 milyon rekor beklentisi sektörce öngörülüyor. Bu güzel gelişmelerin yanında sektörde yaşanan sıkıntılara da değinmek gerekir. Şuan sektörün sorunları arasında; yüksek faiz oranları, yüksek arsa maliyetleri ve en önemlisi de niteliksiz ve sağlıksız yapıların dönüşümü geliyor" şeklinde konuştu.

BÜYÜMEYE DEVAM EDECEĞİZ

Çetinsaya, şöyle konuştu: "Sektör temsilcileri olarak projelerimizi bugünü kurtarma kaygısıyla değil, gelecekteki Türkiye'yi ve şehirlerin karakteristiğini yansıtan sürdürülebilir kalite anlayışıyla nitelikli yapılar olarak tasarlamalıyız. Önümüzdeki süreçte ise hükümetimizin düşük faiz oranlarıyla konut alımını kolaylaştıracak adımları atacağına inanıyoruz. 2018'de de Türkiye, inşaat sektöründeki yeni yatırımlarıyla büyümesine devam edecektir."

BİZE ULAŞIN