MÜSİAD Hollanda’da üç yeni şube açtı

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD), Amsterdam’da bulunan şubesine ek olarak, bir gün içerisinde Hollanda’nın üç ayrı şehrinde - Lahey, Rotterdam ve Utrecht - şube açılışları yaptı.

MÜSİAD Hollanda’da üç yeni şube açtı

Mart ayında Hollanda'nın, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya'nın konvoyuna ve referandum öncesi yapılması planlanan programlara engel olması üzerine iki ülke arasında yaşanan siyasi kriz sonrası ekonomi diplomamasi uygulamaya devam ettiklerini söyleyen MÜSİAD Genel Başkanı Abdurrahman Kaan, "Biz üzüm yemek istiyoruz, bağcıyı dövmek istemiyoruz," dedi. Geçtiğimiz günlerde Başbakan Binali Yıldırım'ın da hükümetin Avrupa Birliği hedefinde ve Avrupa ile ilişkileri normal seviyede sürdürmekte kararlı olduklarını ifade ettiğini hatırlatan Kaan, "Bu bir iyi niyet beyanıdır. Avrupa'daki siyasilerden de aynı iyi niyetin yansımalarını görmek istiyoruz," şeklinde konuştu.

Hollanda ve Türkiye arasındaki ticari ilişkilere de dikkat çeken MÜSİAD Başkanı, 2002-2016 yılları arasında Türkiye'den Hollanda'ya yapılan uluslararası doğrudan yatırımların toplamının 10 milyar 21 milyon dolar olduğunu hatırlattı. Bu veriye göre, Türkiye'nin yurtdışına yaptığı doğrudan yabancı yatırımlar bakımından Hollanda birinci sırada yer alıyor.

Hollanda'da bugün 25 bin civarında Türk girişimci bulunuyor ve MÜSİAD Amsterdam Başkanı Ümit Akbulut'un paylaştığı verilere göre bu işletmelerin Hollanda ekonomisine katkısı yaklaşık 10,5 milyar euro'ya tekabül ediyor. Ayrıca bu işletmeler Hollanda'da 67 bin kişiye istihdam sağlıyor.

2002 yılında iki ülke arasındaki ticaret hacmi 2,4 milyar dolar seviyesindeki iken, bu rakam 2016 yılında 6,7 milyar dolar seviyesine ulaşmış durumda. Üstelik bu ticaret hacminin dağılımı Türkiye'nin lehine olurken, 2016 yılı verilerine göre ithalat 3 milyar dolar seviyesindeyken, ihracat 3,6 milyar dolarları bulmuştur. Bu bakımdan dünyanın sekizinci büyük ekonomisi olan Hollanda, Türkiye'nin ihracat sıralamasında onuncu sırada yer almaktadır.

2017'nin ilk 6 aylık dönemi göz önünde bulundurulduğunda ise, ihracatta bir önceki yıla göre yüzde 5'lik bir düşüş gözlemlendiğini hatırlatan MÜSİAD Başkanı Kaan, "Tabii panik yapacak bir durum söz konusu değil; fakar bir durup incelemek gerekiyor," şeklinde konuştu.

MÜSİAD Başkanı Kaan, Amsterdam'da düzenlenen gala yemeğinde yaptığı konuşmasında, "Ticari ilişkileri siyasete kurban etmeyin," diyerek, geçici siyasi krizlerin ekonomik ilişkileri etkilememesi gerektiğini savundu.

Kaan sözlerine şöyle devam etti: "Avrupa, Türkiye için önemli bir ticari ortaktır; fakat Avrupa'nın birçok bakımdan Türkiye'ye ihtiyacı vardır. Dolayısıyla ilişkilerimizin normalleşmesi ve eskiye dayanan ortaklığın siyasi çekişmelere malzeme edilmemesi, her iki taraf için de fayda sağlayacaktır."

Bugün 69 ülkede, 184 noktada temsil edildiklerini söyleyen Kaan, yurtdışı iş ağlarını genişletmek için yoğun çaba sarf ettiklerini dile getirerek, "Ekonomi diplomasisini genişletmek noktasında önemli hizmetler veriyoruz. Diğer ülkelerle ticari ilişkilerimizi geliştirmeyi, dolayısıyla Türkiye ekonomisine katkı sunabilmeyi öngörüyoruz," ifadelerini kullandı.

Türkiye'nin Lahey Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Alper Yüksel de "Türkiye ve Hollanda arasındaki ilişkiler, iki ülkenin dünyanın en büyük ekonomiler arasında olması ve Hollanda'da yaşayan yarım milyona yakın insanımızın olması değerlendirildiğinde bugün yapılan açılışlar çok önemli," dedi.

Şeyma Eraz - Amsterdam

BİZE ULAŞIN