Kordsa ABD’de iki şirket satın aldı

Kordsa, ticari havacılık sektörüne kompozit malzemeler sağlayan ABD’li iki şirketi bünyesine kattı. Uzay ve sivil havacılık sektörünün stratejik tedarikçisi haline geldi

Kordsa ABD’de iki şirket satın aldı

Kordsa'nın yüzde 100 iştiraki Kordsa Inc., ticari havacılık sektörüne ileri kompozit malzemeler sağlayan "Fabric Development, Inc." ve "Textile Products, Inc." şirketlerinin yaklaşık 100 milyon dolar karşılığında satın alınmasına karar verdi. Bu satın almalarla birlikte şirketin kompozit gelirlerinde 2018 yılında 80 milyon doların üzerinde bir artış bekleniyor. Sabancı Holding Üst Yöneticisi (CEO) Mehmet Göçmen, bu satın almayla Kordsa'nın ticari havacılık sektörünün önemli tedarikçilerinden biri haline gelmiş olacağını belirtti.

BOEING'İN TEDARİKÇİSİ

Göçmen, bu yeni adımın Kordsa'nın başta Boeing ve Toray Composites Materials America Inc. olmak üzere uzay ve sivil havacılık sektörünün önemli oyuncularının stratejik tedarikçisi olmasını sağlayacağını dile getirdi. Kordsa, bu satın almayla havacılık alanında önümüzdeki 5 yılda yıllık ortalama yüzde 10'un üzerinde büyümesi öngörülen kompozit teknolojileri pazarının öncü firmalarını bünyesine katarak, hem Amerika'daki konumunu kuvvetlendirmeyi, hem de ticari havacılık tedarik zincirinde güçlü bir oyuncu olmayı hedefliyor. Göçmen, "Sabancı Topluluğu olarak inovasyon odaklı büyüme stratejimize büyük katkı sağlayacağına inandığımız bu yatırım, teknolojiye ulaşmak ve bu teknolojiyi ülkemize kazandırmak için önemli bir fırsat olacak, sanayi şirketlerimizi açık inovasyon anlayışımız çerçevesinde teknoloji ihraç eder konuma getirecektir. Hem topluluğumuzun hem de ülkemizin global rekabetteki konumunu güçlendirmek için çalışmaya devam edeceğiz" ifadelerini kullandı.


YENİ FIRSATLAR İÇİN PUSUDA

Sabancı Holding Sanayi Grup Başkanı Cenk Alper, bu satın alma ile elde edecekleri konum ve teknolojilerin topluluk şirketlerinin farklılaşmasına önemli bir katkı sağlayacağını söyledi. Bu yatırımla kompozit teknolojileri pazarının öncü firmalarını bünyelerine katarak, hem Amerika'daki konumlarını kuvvetlendireceklerini hem de ticari havacılık tedarik zincirinde güçlü bir oyuncu haline geleceklerini kaydeden Alper, "Türkiye'de yeni teknolojiler geliştirip dünyaya ihraç ederken, yeni satın alma fırsatlarını takip edeceğiz" dedi.

4 KITADA 10 TESİS

SABANCI Holding CEO'su Mehmet Göçmen, bu satın almayla Kordsa'nın ticari havacılık sektörünün önemli tedarikçilerinden biri haline gelmiş olacağını belirtti. KORDSA CEO'su Ali Çalışkan da "Satın alma sürecinin tamamlanmasını takiben Philadelphia ve Los Angeles'ta yer alan FDI ve TPI şirketlerinin bünyemize katılmasıyla Kordsa, dört kıtada 10 tesiste operasyonlarını sürdürecek. Emin adımlarla büyümeye devam edeceğiz" diye konuştu.

BİZE ULAŞIN