15 bin barajını da yıktı

Bitcoin, tarihi bir barajı daha yıktı. 15 bin dolar sınırını aşan bitcoin için 2020’de “1 milyon doları aşar” diyen bile var. 2011’den bu yana yüzde 75 bin 300 kazandıran bitcoin için bu tahminlere ‘uçuk’ demek zor

15 bin barajını da yıktı

Diğer yatırım araçlarının getirilerini sollayan hatta tur bindirmeye başlayan kripto para birimi bitcoin, tarihi bir barajı daha yıktı. Bitcoin 15 bin dolar sınırını da aştı. Son dört gündür birim başına günde ortalama bin dolar kazandıran bitcoin, hakkında ayakları yere basan tahminler kadar uçanlar da var. Üç yıl içinde 25 bin dolarlar seviyesinde tahminler kadar 2020'de bir bitcoin'in 1 milyon dolar olacağını tahmin eden de var. 1 milyon dolarlık 'uçuk' tahmini, siber güvenlik sektörünün öncüsü John McAfee'den veya ünlü yatırımcı Global Macro Investor yöneticisi Raoul Pal'den gelince herkes ciddiye almak zorunda kalıyor.

YEDİ YILDA % 75 BİN KAZANÇ
Bitcoin'in bugüne kadar en uçuk tahminlere bile sağlam cevaplar verdi. Örneğin 2011'den beri 1 bitcoin'in yatırımcısına getirisi yüzde 75 bin 300. Bu değer artışı ilerledikçe getirilerin büyüklüğü de artıyor. Örneğin bitcoin 1.000 dolar seviyesinde iken yüzde 1'lik artış 10 dolar kazandırırken bugün yüzde 1'lik kazanç miktarı 150 dolara kadar çıkmış durumda. Bitcoin'in ardından gelen ethereum da boş durmuyor. Ethereum geçtiğimiz yılın başından bu yana yüzde 7 binin üzerinde değer kazandı.

50 YIL SONRA EURO KALMAZ
Bitcoin Foundation Kurucu Direktörü Jon Matonis de dün İstanbul'da TİM İnovasyon Zirvesi'ndeydi. Matonis, "Merkez Bankaları bitcoine dayalı varlıkları temin etmek için rekabet etmeye başlayacak. Günümüzde ve gelecekte dolar ve euronun önemi azalacak. 50 yıl içinde euro gibi bir para birimi kalmayacak. Eninde sonunda tekelleşme bertaraf edilecek" diye konuştu.

60 MİLYON DOLARLIK BİTCOİN HACK'LENDİ

Değer tarafında bunlar olurken blockchain teknolojisini kullanılması nedeniyle çok güvenli olduğu iddia edilen bitcoin'de hacker'lar da boş durmuyor. Bitcoin madenciliği yapanlar arasında popüler olan NiceHash'e siber saldırı düzenlendi. Hacker'lar değeri en az 60 milyon dolar olan binlerce bitcoin çaldı.

BİZE ULAŞIN