Fesat odaklarına en güzel cevap

Üçüncü çeyrek büyümesiyle fesat odaklarına en güzel cevabın verildiğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Karşımızda yer alan kaybedecek” dedi

Fesat odaklarına en güzel cevap

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, büyüme rakamlarıyla, Türkiye'yi zayıf göstermek için var güçleriyle çalışan iç ve dış fesat odaklarına en güzel cevabın verildiğini söyledi.

TÜRKİYE'YE GÜVENEN KAZANIR
"Dünya İnsan Hakları Günü" etkinliğine katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2017 yılı üçüncü çeyrek büyüme oranının yüzde 11.1 olarak açıklandığına dikkati çekti. Erdoğan, "Yılın tamamında da en az yüzde 7 civarında bir büyüme hedefliyoruz. Büyümede yatırımcıların ciddi katkısı olması, başarının kalıcılığına işaret ediyor. Bu rakamlarla, ülkemizi zayıf göstermek için var güçleriyle çalışan iç ve dış fesat odaklarına en güzel cevabı verdiğimize inanıyorum. Türkiye kendisine güvenen, inanan, yatırım yapan hiç kimseyi sukutuhayale uğratmamıştır, uğratmayacaktır. Bizimle beraber olanlar kazanacak, bizim karşımızda yer alanlar ise kaybedecektir" dedi.

Başbakan Binali Yıldırım
Dünyada böyle bir büyüme yok

Başbakan Binali Yıldırım, Meclis Genel Kurulu'nda devam eden bütçe maratonunda büyüme rakamlarına dikkat çekti. Yıldırım, "Bugün (dün) büyüme oranı açıklandı; yüzde 11.1... Dünyada başka böyle bir büyüme var mı, yok. Büyüme oranımız bu yıl sonu itibarıyla yüzde 6.5 ila 7 arasında gerçekleşecek. 2018, 2017'den daha güzel olacak. Enflasyon düşecek, ihracatta artış sürecek" dedi.
Başbakan Yardımcısı

Mehmet Şimşek
Senaryolar boşa çıktı

Geçen sene bu vakitlerde Türkiye'ye ilişkin çok olumsuz senaryolar, analizler yapılıyordu. Bunların hepsi boşa çıktı. Büyüme, hem yüksek hem kapsayıcı. Sanayi esas itici güç. Bir yıl öncesine göre hiç kimsenin hayal edemediği kadar güçlü bir performans söz konusu. Yılın 9 ayında yüzde 7.4 gibi çok güçlü bir büyüme var.

Maliye Bakanı Naci Ağbal
3.4 milyon kişiye istihdam

Maliye Bakanı Naci Ağbal Meclis Genel Kurulu'ndaki bütçe görüşmelerinde büyüme oranlarına değindi. Ağbal, "2018-2020 döneminde büyüme oranları devam edecek. 4'üncü çeyrekte oluşacak büyüme sayesinde 61.7 olarak tahmin edilen bütçe açığı da düşecek. 3.4 milyon kişeye istihdam sağlanacak" dedi.

Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan
2017'de % 7 geçilebilir

Son 6 yılın en yüksek büyüme oranına ulaştık. İş dünyamızın gerçekten çok güçlü olduğunu, rekabet gücünün yüksek olduğunu ve dünyayla rekabet edebilecek bir güce sahip olduğunu gösteriyor. Üçüncü çeyrekte dünyanın en hızlı büyüyen ülkesi konumundayız. 2017'de büyüme yüzde 7'nin üzerine çıkabilir.

Gıda, Tarım, Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba
Tarımda büyümeye devam

9 aylık verilere göre yüzde 3.3 büyüme gösteren tarım sektörü, Türkiye'nin toplam büyümesine katkı sağladı. Tarım sektörü, son 14 yılın 12'sinde büyüme gösterdi. Bu trendde, özellikle tarımsal altyapının güçlendirilmesine yönelik yatırımlar, üretim kapasitesi ve teknoloji kullanımındaki gelişmelerin etkili olduğunu görüyoruz.

İŞ DÜNYASI MORAL BULDU
Mehmet Büyükekşi/TİM Başkanı: Büyüme hızımız hem bizim hem de pek çok kurumun tahminlerinin üzerinde. 2017 sadece ihracatta değil ekonominin tamamı için adeta bir atılım yılı oldu.
* Rifat Hisarcıklıoğlu/TOBB Başkanı: Türkiye, büyüme oranlarıyla dünyada gıptayla bakılan, pozitif ayrışan ve yıldızı parlayan bir ülke haline geldi. Türk müteşebbisinin, karşısına çıkarılan her olumsuzluğa rağmen neler yapabileceğini, dinamik ve üretken olduğumuzu dünyaya ispatladık.
* Erdal Bahçuvan/İSO Başkanı: Sanayi sektörü büyümeye 2.6 puanlık katkı yaptı. Veriler, sanayicilerin ekonomiye olan güçlü inancı ve umutlarının boşuna olmadığını gösteriyor.
* Abdurrahman Kaan/MÜSİAD Başkanı: Çift haneli büyüme, ekonominin bütün aktörleri adına, önümüzdeki döneme yönelik motive edici bir gelişme olarak da ilave bir ehemmiyet arz ediyor. 2018 yılı böyle bir motivasyonla girdiğimiz bir yıl olacak.
* Nail Olpak/DEİK Başkanı: Türkiye 3. çeyrek büyümesi ile Hindistan ve Çin'i geride bıraktı. Ekonomimizin en büyük ihtiyacı olan yapısal reformların 2018 yılında ivme kazanacağını ümit ediyoruz.
* Gürsel Baran/ATO Başkanı: Türkiye'nin büyümesi, güçlenmesi adına umut verici bir tablo. Büyüme rakamları piyasaya moral verdi, atağa geçiyoruz.
* Nurettin Özdebir/ASO Başkanı: Türkiye yoluna güçlenerek devam ediyor. Hain darbe girişiminin bir yıl sonrasında büyümenin bu boyutta olması, Türkiye ekonomisinin ne derece güçlü olduğunu ortaya koyuyor.
* Bendevi Palandöken/TESK Başkanı: Ekonomide tarihi bir rekora imza atıldı. Ülkemize olan yatırımlar artacak.
* İsmail Gülle/İTHİB Başkanı: 2017 sonunda yüzde 7'nin üzerinde bir büyüme bekliyoruz. İhracatımızın artmaya devam etmesi büyümeye katkısının da süreceğinin bir göstergesi. Yani Türkiye'nin büyümesi sağlam temellere dayanıyor.
* Ahmet Nazif Zorlu/ Zorlu Holding: Türkiye'nin dünyadaki olumsuzluklara rağmen bu büyümeyi gerçekleştirmesi bir mucize.
* Ali Kibar/Kibar Holding: Üçüncü çeyrek büyümesinin olumlu yansımalarını, 2018'de de görürüz.
* Hakkı Yıldız/ Yıldızlar Yatırım Holding: Son dönemde ülkemizde ve yakın coğrafyamızda yaşanan olağanüstü gelişmelere rağmen yüzde 11.1'lik büyüme oranı Türkiye ekonomisinin ne kadar dayanıklı ve güçlü olduğunun en önemli göstergesi.
* Murat Ersoy/Atlas Global: Türkiye ekonomisinin büyüme performansı hepimiz için grur verici.
BİZE ULAŞIN