Türk bayraklı gemilerle gaz ve petrol arayacağız

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, bu yıl sonu itibariyle gelecek Türk bayraklı sondaj gemisi ile Akdeniz ve Karadeniz’de arama kuyuları açılacağını söyledi

Türk bayraklı gemilerle gaz ve petrol arayacağız

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, bakanlığının TBMM Genel Kurulu'ndaki bütçe görüşmeleri sırasında yaptığı konuşmada şunları kaydetti:
Depolama ve LNG alanında son 2 yılda gerçekleştirdiğimiz altyapı yatırımları ile bu yıl kesintisiz bir kış geçireceğiz.
İzmir'deki sıvılaştırılmış doğalgaz gazlaştırma terminalinin (FSRU) ardından, Hatay Dörtyol'da ikincisini bu ay devreye alacağız.
petrol arama çalışmalarımız kapsamında 'Barbaros Hayrettin Paşa' ve 'Oruç Reis' gemileri ile Akdeniz ve Karadeniz'de detaylı sismik aramalar yürütüyoruz. Ayrıca, temin ettiğimiz, bu yılsonu itibariyle Türkiye'ye ulaşacak olan yeni sondaj gemimizle birlikte her iki denizde kendi gemimizle kuyularımızı kazmaya başlayacağız.
Doğalgaz ve
Akdeniz'de bütün dünyaya sesleniyorum, Türkiye olarak sondaj faaliyetleri, petrol ve gaz arama faaliyetleri noktasında, Türk bayrağının dalgalandığı gemilerimizle yelken açıp dolaşacağız.
Kimse kusura bakmasın.
10 yıl içinde rüzgâr ve güneşin her biri için 10'ar bin mw ilave kurulu gücü devreye alacağız.
Güneş ve rüzgar kaynaklı santraller için yerli katkı aksamlar ülkemizde üretilecek. Fotovoltoik güneş modülü üretecek ilk fabrikanın AR-GE merkezinin açılışını önümüzdeki yıl sonu, temelini 21 Aralık'ta Ankara'da atıyor olacağız. 2018 bitmeden Türk malı ilk güneş panelleri üretilmeye başlanacak.
2017- 2023 dönemini kapsayan Ulusal Enerji Verimliliği Eylem Planı hazırlanmıştır. 8 milyar dolar tasarruf öngörülen planımızı 2018'in ilk çeyreğinde açıklayacak ve Enerji Verimliliği Yılı ilan edeceğiz.
Yaklaşık 2.2 milyon ton ihracatla Eti Maden tüm zamanların en büyük satış rakamına ulaştı. Bormatik deterjan, borgübrenin, ocak ayında lansmanını yapacağız. Ama büyük sürpriz 2018 ilk çeyreğinde. Borda katma değerli stratejinin yeni çeyrekte lansmanını yapacağız.
Her alanda yerli ve milli olmak, çok çalışmak ülkemizi namerde muhtaç etmemek zorundayız.
Ülkemizin, milletimizin acısı ile dertlenmek sevinci ile sevinmek zorundayız. Türkiye inancına, değerlerine tüm bu altyapıya karşı çıkan bir manada yerli ve milli olamaz. Yerli ve milli olacaksak dış mihrakların maşası olamayız. Milletin başında yerli ve milli sapına kadar sapasağlam bir iktidar vardır.

BİZE ULAŞIN