Kayakta yatak kapasitesi 9 kat artacak

TÜRSAB’ın Kış Turizmi raporuna göre Türkiye’de Turizm Bakanlığı belgeli 28 kayak merkezi bulunuyor. Bakanlık dışındaki idareler tarafından kayak merkezi olarak belirlenen ya da hedef gösterilen noktalar da eklenince toplam rakam 51’e yükseliyor

Kayakta yatak kapasitesi 9 kat artacak
Son dönemde turizmde çeşitliliğe odaklanan ve deniz-kum-güneş üçlüsünden çıkmayı hedefleyen hükümet, kış turizmini odağına aldı. Bu kapsamda bir dizi proje hayata geçirilirken, yatırımlar da hızlandı. TÜRSAB'ın Kış Turizmi raporuna göre Türkiye'de Turizm Bakanlığı belgeli 28 kayak merkezi bulunuyor. Bakanlık dışındaki idareler tarafından kayak merkezi olarak belirlenen ya da hedef gösterilen noktalar da eklenince toplam rakam 51'e yükseliyor. Bakanlık belgeli kayak merkezlerinde yatak kapasitesi şu an 9 bin 549. Bu rakamın 78 bin 645'e yükselmesi hedefleniyor. Dünyadaki kayak merkezlerinin yüzde 36'sı Alpler'de yer alırken, dünyada kayakçıların yüzde 45'i Alpler'i tercih ediyor. Büyük kayak merkezi olarak tanımlanan ve yıllık ziyaretçi sayısı 1 milyon ve üzeri olan kayak merkezlerinin önemli bir kısmı bu iki ülkede bulunuyor. Fransa'da 14, Avusturya'da 14 olmak üzere toplam 28 kayak merkezi yılda 1 milyon ve üzerinde kayakçı ağırlıyor.

18. SIRADA YER ALIYOR
Rapora göre Türkiye'nin kayak merkezleri dünyada 18'inci sırada yer alıyor. Sektör oyuncularını verdiği bilgilere göre kış sporları ve kayak meraklıları için Türkiye'de birçok destinasyon bulunduğu belirtilirken, Türkiye'nin kış turizminde rakibi olan, Avusturya, İsviçre ve Fransa gibi ülkelerle yarışacak düzeye geldiği vurgulanıyor. Bursa-Uludağ, Kocaeli- Kartepe, Bolu- Kartalkaya, Kastamonu ile Çankırı sınırında bulunan Erciyes, Erzurum- Palandöken bu merkezlerden sadece bazıları. Turizmciler, bunların hepsinin kayak, snowboard, big foot, buz pateni, kar motosikleti vb. aktiviteler için çok uygun olduğunu vurguluyor.

EN BÜYÜK YATIRIM
Bitmiş, geliştirilmekte olan veya proje aşamasındaki yeni kayak merkezlerinin bazıları şöyle sıralanıyor:
Kayseri - Erciyes: Türkiye ve Avrupa'nın en büyük kayak merkezlerinden biri olmaya koşuyor. Erciyes 160 km pistleri ile Alplerden sonra Avrupa'nın ikinci büyük kayak merkezi olacak.
Erzincan - Ergan Dağı kayak merkezi Zirvesi 3 bin 258 m. Yılın 180 günü karlı olan dağ kış turizmi açısından önemli bir merkez. Tamamlandığında 12 kilometrelik kayak pisti ile dünyanın en uzun kayak pistine sahip sayılı kayak merkezlerinden biri olacak. Bu yatırım bugün için Doğu Anadolu Bölgesi'ne yapılan en büyük turizm yatırımı olarak gözüküyor.
Erzincan - Sakaltutan: Bolkar Erzincan'a 40 km. mesafede, Bolkar dağlarında kurulu Kayak merkezinde 1050 metre uzunluğunda, 1200 kişilik bir teleski tesisi ile 300 metre uzunluğunda baby-lift tesisi ve bir de kayak evi bulunuyor. Pist uzunluğu 1100 metre ve orta-zor düzeydedir. Kayak mevsimi Aralık-Nisan arasındadır. Kar kalınlığı ortalama 100 cm.
Erzurum - Konaklı Kayak Merkezi: Şehir merkezinden 17 km uzaklıkta bulunan Konaklı Kayak Merkezinde en uzun lift 2145 metre. En üst noktası ise 3185 m yüksekliktedir. 16 pisti bulunmaktadır.
Erzurum - Kandilli Kayak Merkezi: Şehir merkezine 36km uzaklıktadır. Pistlerin rakımı 1.713- 1.767m arasında değişmektedir. 2,5km, 3,75km ve 5 km mavi ve kırmızı pistler var.
Elazığ - Sivrice: Hazarbaba Sivrice İlçesi sınırlarında Hazarbaba Dağı Elazığ'a 25 kilometre uzaklıktadır. 2.347 metre zirvesi bulunan Hazarbaba Dağı'nda normal kış koşullarında kar kalınlığı 2 metre civarındadır. Kayak sezonu aralık ayında başlıyor ve mart ayına kadar devam ediyor. Tesisin mevcut tele-ski tesisi, 2000 yılında büyütülerek 1700 metreye çıkarılmış, kayak pisti geliştirilerek amatör ve profesyonel kayakçılara rahat kayma imkanı sağlanmış. Elazığ Sivrice Hazarbaba Kayak Merkezinde kayak için horizontal 8 pist bulunuyor.
Isparta - Davraz Kayak Merkezi: Akdeniz bölgesinde Isparta il sınırları içerisinde il merkezine 26 km. uzaklıkta. Davraz Dağı, 2635 m zirve yüksekliği ile Akdeniz Bölgesi'nin Göller Yöresi'nde, Eğirdir ve Kovada Gölleri arasında yükselen ve Isparta Ovası'nı kuşatan dağ kütlelerinden biri. Davraz Kayak Merkezinde 3 Adet Otel ve 5 km'ye ulaşan uzun parkurlar vardır.
Isparta şehir merkezine 26, Süleyman Demirel Havaalanına 58 km mesafededir. Davraz Kayak Merkezi, ağaçsız yapısıyla dikkat çekmektedir. 2 adet 300m.lik baby lift dışında 1210m uzunluğunda Telesiyej ve 624m uzunluğunda teleski ile 2100m. yüksekliğe çıkılabiliyor.
Bitlis Kayak Merkezi Kayak Merkezi: Bitlis şehir merkezinin içinde yer alıyor. Bir kayak evi ile bir teleski tesisi bulunuyor. Tesisin uzunluğu 725 metre, kapasitesi ise 710 kişidir. 1000 metre uzunluğunda orta ve zor pist yer alıyor.
Bingöl - Yolaçtı: (Kurucadağ) Bingöl şehir merkezine 25 km. mesafede, ana yol güzergahında. 925 metre uzunluğunda bir teleski mevcut. Merkezde bir de kayak evi bulunuyor. Ayrıca acemi ve ileri düzey kayakçılar için Pistler mevcut olup en uzun pist 1000 metredir. Alt istasyon bin 650, üst istasyon bin 890 metre yükseklikte bulunmaktadır.
İzmir - Ödemiş: - Bozdağ Tesis, İzmir ili, Ödemiş İlçesi, Bozdağı Köyü sınırları içinde Bozdağı'nda kurulu bulunuyor. İzmir'e 110 kilometre uzaklığında olan merkezde, aralık ayından mart ayına kadar kayak yapılabilmektedir. Kayak alanları 1700-2157 metre yükseklikleri arasındadır. Özellikle dağın kuzeye bakan yamaçlarında Alp disiplini kayak uygulamaları yapmak için elverişli ortam bulunuyor.
Gümüşhane - Zigana Kayak Merkezi: Trabzon'a 60 km, Gümüşhane'ye 40 km uzaklıktadır. Kayak merkezinde 1 adet teleski, bir adet baby-lift tesisi ile kayak evi bulunuyor. Tesis 661 metre uzunluğunda, 843 kişilik. Kayak mevsimi Aralık- Nisan arasında. Kar kalınlığı 100-150 cm. Ulaşım özel vasıta veya yolcu otobüsleri ile sağlanıyor. Genellikle ormanlık alan ile kaplı olan kayak merkezinde kayak alanları 1900-2500 m yüksekliklerinde ve çim ile kaplıdır.
Ağrı - Bubi Dağı: / Türkiye'nin en büyük dağı olan Ağrı Bubi Dağı (5.165 metre) Ağrı şehir merkezine 18 km. uzaklıktadır. 1227 metre uzunluğunda, 600 kişilik bir teleski, 1 adet alt istasyon binası içinde oturma salonu bulunuyor. Kayak mevsiminde kar kalınlığı 2 metreyi buluyor. Orta ve zor pistlere sahip merkezde kayak mevsimi Aralık-Nisan ayları arasındadır. En uzun Pist uzunluğu 1.200 m. Ağrı Eleşkirt Güneykaya kayak merkezinde bir otel, iki adet günübirlik tesis bulunmaktadır.
Burdur - Sald Kayak Merkezi: Antalya-Denizli güzergâhındaki Burdur İli Yeşilova ilçesi sınırları içerisinde bulunmaktadır. Kayak alanı, 2.079 metre rakımdadır. En uzunu 1.600 metre en kısası 950 metre olan toplam 5 pistten oluşan kayak merkezindeki teleski tesisinin hat uzunluğu 860 metredir.
Kars - Sarıkamış: Tesis Kars'ın Sarıkamış ilçesinde 2.634 metre yüksekliğindeki Çamurludağ'dadır. Sarıkamış Kayak merkezi Kars Havaalanı'na 50 km, şehir merkezine ise 60 km. uzaklıktadır. Kayak merkezi çamlar arasında toplam 12 km.'yi bulan 5 etaplı piste ve Alpler'de bulunan "Kristal Kar"a sahiptir.
Gümüşhane - Zigana Kayak Merkezi; Karadeniz Bölgesi'nde ve 2.032 metre yüksekliğe sahiptir. tele-ski ve baby-lift mevcuttur ve pistlerin toplam uzunluğu 661 metredir
Kütahya - Gediz Murat Dağı Kayak Merkezi: Murat Dağı'nın zirvesi 2 bin 340 rakıma sahiptir. Dağda Termal tesisler de bulunmaktadır. 1870 metre yükseklikteki Sarıçiçek Yaylası'nda kurulan kayak pistleri her seviyedeki kayakçılara hitap etmektedir.
Bolu - Gerede Arkut Dağı Kayak Merkezi: Gerede'ye 5 km mesafede bulunuyor. Kayağa yeni başlayanlar için 900 metrelik ideal pistlere sahip
Kastamonu - Ilgaz Yıldız Tepe Kayak Merkezi: Ilgaz Dağı yakınlarında 1800 metre rakımda yeni bir kayak merkezidir. Telesiyej uzunluğu 1300 m. Pist uzunluğu 1700 m.'dir. Kayak merkezi içerisinde ve yakın çevresinde 2 adet konaklama tesisi bulunmaktadır.
Tunceli - Ovacık Kayak Merkezi: 1200 metre uzunluğunda teleksi yapılıyor. Yapılacak olan konaklama tesisi 5 katlı, 34 oda ve 75 yatak kapasiteli olacak.
Antalya - Saklıkent: Akdeniz Bölgesi'nde, Beydağları üzerinde bulunur. Toplam 3 km'lik pist bulunmaktadır.
Ankara - Elmadağ; İç Anadolu Bölgesi, Ankara ili sınırları içinde yer alan ve şehir merkezine 18 km. uzaklıkta bulunan Elmadağ'ın yüksekliği 1.850 metredir. 900 metre uzunluğunda pisti vardır.
Muğla - Erendağı Kayak Merkezi: 1650 metre uzunluğunda ki hat üzerinde tele-ski tesisiyle günde 800 kişi taşınabiliyor. 4 km. uzunluğundaki yeni kayak pistinin ise, önümüzdeki sezona yetiştirilmesine çalışılacağı söyleniyor.
Malatya Kayak Merkezi: Yama Dağı Kayak Tesisi'nde çalışmaların devam ediyor. 70 yataklı bir tesis inşa edildi.
Hakkari - Şemdilli Kayak Merkezi: Hakkari merkezinden 25 kilometre uzaklıkta Güzelkonak köyündedir. Tesisler yapım aşamasındadır.
Ardahan: Yalnızçam'da bir adet sabit klemensli telesiyej ve bir adet teleski inşa edilecek
Trabzon: Çakırgöl'deki kayak alanının ön fizibilite çalışmaları da tamamlandı. Trabzon-Gümüşhane sınırında, Zigana Dağı silsilesinde yer alan 2504 rakımlı Çakırgöl Yaylası'ndadır.
Rize Ovit: Trabzon Uzungöl Kayak Merkezi. Proje aşamasında.
Van - Abalı Kayak Merkezi; Van merkeze 35 kilometre uzaklıkta Artos dağının zirvesinde ve 2 bin 800 rakımlıdır. Henüz konaklama tesisi yok. . Yapım aşamasında.
Samsun - Ladik. Akdağ Kayak Merkezi: Küçük ancak Samsun ili içerisinde doyurucu bir kayak merkezidir. 650m uzunluğunda Pisti bulunmaktadır.
BİZE ULAŞIN