Macaristan’dan su arıtmaya 2.5 milyar euro

Macaristan, su kaynağı ve çevreye yaptığı yatırımlarla Avrupa Birliği ülkeleri arasında parmakla gösteriliyor. Ülke, sadece 2011-2015 arasında 2.5 milyar euroluk yatırımla su kalitesini yükseltirken, atık su sorununu da şimdiden çözmüş ülkeler arasında

Macaristan’dan su arıtmaya 2.5 milyar euro
Çevre ve su altyapısına önemli yatırımlar yapan Macaristan, ana su kaynakları olan Tuna ve Tisa nehirleri ile Balaton Gölü'nü besleyen suların yüzde 96'sı başka ülkelerden gelmesi nedeniyle suya önemli yatırımlar yapıyor. Macaristan, sadece 2011-2015 yılları arasından 2.5 milyar Euro'ya yakın bir harcama yaparak hem suların kalitesi AB standartlarına yükseltmiş hem de atık su arıtma kapasitesi ülkenin nüfusu 9.8 milyon olmasına rağmen 14.88 milyon kişiye eşdeğer miktara çıkardı. Mevcut 577 arıtma tesisinin tamamı sızıntı ve taşma risklerinde minimizasyon sağlandığını belirten yetkililer, bu tesislerin tüm çevre kalite standartlarına sahip olduğunu söyledi.

FİYATLARDA İKİ KEZ YÜZDE 10 İNDİRİM
Uzmanlar, Macaristan'ın arıtma çamurundan üretim konusunda da çok ileride olduğunu belirterek, şöyle devam etti: "Çamurun yüzde 38'i tarımda gübre olarak, yüzde 46'sı ise toprak rehabilitasyonu amacıyla tekrar kullanıma sunulmaktadır. Kalan miktar ise yakılarak enerji üretiminde veya dolgu malzemesi olarak değerlendirilmektedir. Macar Hükümeti son 5 yıldır su hizmetlerinde sürekli iyileştirmeye gitmekle kalmayıp iki kez en az yüzde 10 olacak şekilde hizmet ücretlerinde indirim yapmıştır. Bu indirimler neticesinde su kullanımı hissedilir şekilde artmış, dolayısıyla atık su miktarında da artış yaşanmıştır. Fiyatların ucuzlaması ve buna bağlı tüketimin artmasına rağmen ülke nüfusunun üzerinde kapasiteye sahip atık su arıtma imkanları sayesinde hizmet kalitesinde herhangi bir düşüş yaşanmamıştır." Macaristan Hükümeti'nin 2020 yılı sonuna dek büyük bir kısmı AB fonlarından olmak üzere 1.2 milyar euro bütçeyi daha su ve atık su alanlarında kullanmayı planladığını ifade eden yetkililer, 2000'lerin ortalarında Macaristan atık yönetimi konusunda da yatırımlarına başlayarak tamamı AB normlarına uyumlu 70 adet atık tesisi kurduğunu belirtti. Uzmanlar, "Hava kirliliği konusunda da çok önemli adımlar atmış bulunan Macaristan öncelikle 1990'larda eski teknoloji ile çalışan fabrikaların modernizasyona gitmiş, 2000'lere gelindiğinde ise hava kirliliğini yüzde 20 oranında azaltmıştır. Şu anda ise hükümetin hava kirliliği konusunda aldığı sıkı önlemler neticesinde sera gazı emisyonu, karbon salınım değerleri yüzde 40 azalmış olup AB 2030 İklim ve Enerji Paketi gerekliliklerini şimdiden yerine getirmiştir" diye konuştu.

"TEKNOLOJİYİ PAYLAŞIYORUZ"
Uzmanlar şöyle devam etti: "Hava ve suda olduğu şekilde içerik ve toksisite analizleri yapabilmesine izin veren uygulamalar geliştirilmesinde işe yarayacak çözümler üreten Macaristan, tüm insanlığın faydasına kullanılabilecek bu yenilikleri mümkün olduğunca fazla ülke ve bölgeyle paylaşmaya önem vermektedir. Macaristan Ulusal Ticaret Ajansı, Macar çevre koruma ve sürdürülebilir çevre teknolojilerini Türkiye temsilcisi ALX Hungary sayesinde ülkemize tanıtmakta ve Türk-Macar işbirliğinin bu alanda da artarak devam etmesini amaçlamaktadır."
BİZE ULAŞIN