Varlık Fonu’nun zarara uğraması söz konusu değil

Varlık Fonu’nun zarara uğraması söz konusu değil

Ekonomik büyümeye yüzde 1.5 katkı sağlaması beklenen Türkiye Varlık Fonu 2018'e damgasını vuracak. "Şeffafız, ülke için değer yaratmayı hedefliyoruz" diyen Varlık Fonu Yönetim Kurulu Başkan Vekili Himmet Karadağ, fona yönelik ilk denetim raporunun Haziran 2018'de Bakanlar Kurulu'na sunulacağını bildirdi.
Fona devredilen varlıkların getiri tercihleri dikkate alınarak değerlendirileceğini belirten Karadağ, "Fonun, kamu kaynaklarının bir zarara uğraması söz konusu değil. Yapılandırma çalışmalarında herhangi bir risk yok" değerlendirmesini yaptı. Karadağ, fonun sağlam temeller üzerine kurulduğuna ilişkin 10 önemli mesajı şöyle sıraladı:
RAPOR SUNULACAK: Fonun bu yıla ilişkin bağımsız denetim raporu Haziran 2018'de Bakanlar Kurulu'na sunulacak.
GÜVEN ARTIRILACAK: Fona devredilen varlıklar, piyasalarda güveni artırıcı adımlar atma hedefiyle likidite, yatırım, risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak değerlendirilecek.
MALİ TABLOLAR: Fon ilk yılı kuruluş, yapılanma faaliyetleri ile geçirdi. Alt fonların bu yıla ilişkin mali tabloları Ekim 2018'de Plan ve Bütçe Komisyonu'nca denetlenecek.
DEĞER KAZANIYOR: Fonun stratejik yatırım planı nisan ayında değerlendirilmek üzere Başbakanlığa sunuldu. Fona devredilen varlıklar yatırım, risk, getiri tercihlerini dikkate alarak değerlendirilecek.
ŞEFFAFLIK İLKESİ: Yıllık faaliyet raporumuz şeffaflık ilkesi kapsamında kamuoyu ile paylaşılacak.
MEVZUAT GEÇERLİ: Devredilen varlık, şirketlerin denetimleri mevzuata göre Sayıştay, BDDK, SPK denetimleri devam edecek.
RİSK YOK: Kuruluş ve yapılanma faaliyetleri sürerken, herhangi bir görüş ayrılığı ve risk bulunmuyor.
ZARAR SÖZ KONUSU DEĞİL: Kuruluş ve örgütlenme giderleriyle kurum, kuruluşların denetim-değerleme giderleri yapıldı. Fonun, kamu kaynaklarının herhangi bir zarara uğraması söz konusu değil.
BİNA ALMADIK: Fon Yönetim A.Ş. faaliyetlerini yürüttüğü genel merkez ofis kiralaması dışında kira ya da bina alınmadı.
KATAR'LA BAĞLANTI YOK: Türkiye Varlık Fonu'nun Katar Yatırım Fonu ile bağlantısı bulunmuyor.

BİZE ULAŞIN