106 ülkeden tur operatörü EMITT’e geliyor

106 ülkeden tur operatörü EMITT’e geliyor

Dünya üzerindeki en büyük 5 turizm fuarından biri olan Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı EMITT, 2018 yılına güçlü hazırlanıyor. 2016'da yaşanan zorlu sürece rağmen, 2017 Ocak ayında düzenledikleri EMITT Fuarı'nda 80 ülkeden 650 katılımcı ve 5 bin kurumu ağırladıklarını anlatan ITE Turkey Turizm&Seyahat&Moda Grup Direktörü Hacer Aydın, 2018'e daha güçlü girdiklerini söyledi.

2015 RAKAMLARI YAKALANABİLİR
Aydın, "Bir önceki yıla göre şu ana kadar 106 ülkeden 2 bin 100 yurtdışından davetli tur operatörü başvurusu aldık. Türkiye için önemli olan Avrupa pazarı başta olmak üzere pek çok alternatif pazardan gelen talepleri büyük bir özenle seçiyoruz. Şu ana kadar Hindistan, Endonezya, Filipinler, Rusya, Balkan ülkeleri, İtalya, Bulgaristan ve Yunanistan en çok tur operatörü kabul ettiğimiz ülkelerin başında geliyor. Hem bu ülkeler hem de başka turist getirme potansiyeli yüksek olan ülkelerden gelen başvuruları da değerlendiriyoruz" dedi. Dünyanın dört bir yanından gelen sektör temsilcilerinin EMITT'te yeni işbirliklerine imza atacağını aktaran Aydın, fuarın Türk turizmine çok ciddi katkı sağlayacağının altını çizdi. 2017'de turizm sektörünün toparlandığını belirten Aydın, "TÜİK tarafından açıklanan rakamlara göre turizm geliri 3'üncü çeyrekte bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 37.6 artarak 11 milyar 391 milyon 668 bin dolar oldu. Yılın ilk 10 ayında gelen turist sayısı da 30 milyona yaklaşmış durumda. Geçen yıl 25.3 milyon turist ağırlanmıştı" diye konuştu. 2018'in çok daha parlak bir yıl olduğunu belirten Aydın, sözlerini şöyle sürdürdü: "2017'nin 3'üncü çeyreğinde gelen 11.1'lik ekonomik büyüme 2018'in daha iyi bir yıl olacağının sinyallerini verdi. Büyüme eğilimindeki ekonomi ile birlikte 2017'nin ilk 10 ayında da turizm sektörünün yüzde 28'lik bir büyüme kaydettiğini görüyoruz. Yılsonuna doğru sektörün yüzde 30 bandında bir büyüme gerçekleştirdiğini söyleyebiliriz. 2018'de de bu artış sürecek. 2015'teki turist sayısına yeniden erişebileceğimizi öngörüyoruz."

BÜYÜME İSTİHDAMA YANSIYACAK
?
Bu yıl beklenen yüzde 7'lik büyüme oranıyla Türkiye'nin dünya genelinde en hızlı büyüyen ekonomilerden biri olacağını belirten Hacer Aydın, "Zorlu geçen bir 2016'nın ardından aynı zorlukların sürdüğü bir 2017'de bu büyüme erişebilmek ziyadesiyle memnuniyet verici. Bu büyümenin istihdam anlamında başta turizm olmak üzere pek çok sektöre olumlu yansımalarını ilerleyen günlerde daha belirgin olarak göreceğiz" ifadelerini kullandı.

TÜRKİYE EKONOMİSİNİN DİNAMİKLERİ SAĞLAM
2016'da tarihinin en zor sınavlarından birini veren, 2017'de toparlanan turizm sektörü 2018'de uçmaya hazırlanıyor. Sektörün son iki yıldır geçirdiği zorlu süreçten turistik hava taşımacılığı yapan havayolu şirketlerinin de etkilendiğini aktaran Corendon Havayolları Grubu Kurucusu ve CEO'su Yıldıray Karaer, bu yıl toparlanmanın yaşandığını, 2018'de ise çift haneli büyümelerin yaşanacağını belirtti. AVRUPALI İLGİSİ ARTTI
Karaer, "Türkiye coğrafi olarak oldukça avantajlı fakat dezavantajları da bulunan bir konumda yer alıyor. Tüm dünyayı etkisi altına alan küresel krizler, finansal dalgalanmalar ve döviz kurundaki iniş çıkışlar gibi olumsuzluklara rağmen ülkemizin üçüncü çeyrekteki rekor büyümesi, Türkiye'deki ekonomi dinamiklerinin ne kadar sağlam olduğunu bize gösteriyor" değerlendirmesinde bulundu. Corendon'la ilgili de bilgiler paylaşan Karaer, "Turistik hava taşımacılığı yapan bir şirket olarak, zor bir turizm sezonu geçirdiğimiz 2016'nın ardından 2017'de mevcut durumumuzu koruduk. Son dakika rezervasyonları ile biz de birçok turizm firması veya havayolu gibi 2017'de geçen yıla göre daha iyi bir sezon geçirdik. Özellikle temmuz- ağustos aylarındaki yüksek sezonda Avrupa'dan Türkiye'ye yoğun bir ilgi oldu" dedi. Avrupalılar'ın ülkemize alternatif olarak gördükleri İspanya ve Yunanistan gibi ülkelerin artan doluluk oranları ve fiyatları nedeniyle Türkiye'nin yeniden öne çıktığını anlatan Karaer, "Bu gelişmelerin yanı sıra biz 2017'de Avrupa'da kurduğumuz yeni havayolu ile Avrupa içi uçuşlar düzenlemeye başladık ve uçuş ağımıza Hurghada, Girit, Tel-Aviv çıkışlı yeni destinasyonlar ekledik" diye konuştu. Karaer, 2017'de mevcut durumlarını koruduklarını belirterek, 2018'de yüzde 27 büyüme hedeflediklerini sözlerine ekledi.

BİZE ULAŞIN