2017’deki rakamlar gelecek için umut veriyor

TÜROFED Başkanı Osman Ayık, bu yıl ekonomi ve turizmde elde edilen büyüme rakamlarının gelecek için umut verdiğini söyledi. Ayık, “Turizm geliri 9 ayda 20 milyar doları aştı. 2018’de hedefimiz bu oranı çok daha yukarıya çekmek” dedi

2017’deki rakamlar gelecek için umut veriyor

2017 yılının üçüncü çeyreğinde gelen 11.1 büyüme oranı ve bir önceki yıla oranla 10 ayda yüzde 28 artan turist sayısı, sektörün 2018 umutlarını artırdı. Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Osman Ayık, sektörün hızla eski seviyelere ulaştığını belirterek, 2017'de gerçekleşen rakamların gelecek yıllar için de umut verdiğini söyledi. Ayık, "Türkiye'de turizm geliri yılın ilk 9 ayında 20 milyar dolar üzerinde gerçekleşti. 2018'de bu rakamı aşarak, gelir düzeyi yüksek turisti Türkiye'ye çekmeyi hedefliyoruz" dedi. 10 ayda 29 milyon turistin ülkemizi ziyaret ettiğini hatırlatan Ayık, 2018'de turist sayısının daha da artacağını ve 35 milyonu aşacağını öngördüklerini kaydetti.

ALTERNATİF PAZARLARA YÖNELDİK
Türkiye'nin son iki yılda büyük badireler atlattığını aktaran Ayık, turizmde son 30 yılda en büyük kaybın 2016'da yaşandığını belirtti. "Bu kayıpları telafi etmek için yoğun çabalar harcadık. Hindistan, Çin gibi alternatif pazarlara yöneldik ve yurtiçi pazarımızı öne çıkardık" diyen Ayık, bayram tatillerinin uzun süreli olmasıyla hareketlenen iç turizmin yanı sıra Rusya ile ilişkilerin yumuşamasının 2017 yılı için ciddi bir hareketlilik getirdiğini belirtti. Gelecek yıl için yoğun tanıtım çalışmaları yapıldığının altını çizen Ayık, "Sektörün de içinde olduğu bölgesel tanıtımlar ve birtakım PR faaliyetleri başlatıldı. Ancak sektörün parlak yılı olan 2014 rakamlarını yakalaması, 2018 yılını veya ilerleyen yılları bulacaktır" diye konuştu.

ZİNCİRLER TANITIMA KATKI SAĞLIYOR
Türkiye'deki otel yatırımlarıyla ilgili de bilgi veren TÜROFED Başkanı Ayık, son zamanlarda yapılan otellerin talebin üzerinde seyrettiğini ifade etti. "Her yeni yapılan işletme pazarı zorluyor ve haksız rekabete yol açıyor" diyen Ayık, buna karşın yabancı zincir otellerin Türkiye'de faaliyet göstermesinin ülkenin tanıtımı açısından faydalı olacağını vurguladı. Ayık, "Zincir otellere destekleme programlarında öncelik verilmesinin faydalı olacağını düşünüyoruz" şeklinde konuştu.

BİZE ULAŞIN