Ekonomi azimle büyümeye devam ediyor

DEİK Başkanı Nail Olpak, Türkiye’nin yaşadığı her sorunun üstesinden gelerek azimle büyümeye devam ettiğini söyledi. Olpak, “Son ekonomik veriler, 2018 yılının da iyi geçeceğini gösteriyor” dedi

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Başkanı Nail Olpak, 2017 yılında ekonominin, 2016 gibi zorlu bir yıl sonrasında oldukça hızlı ve beklentileri aşan bir ayağa kalkma sürecine sahne olduğunu söyledi. Olpak, "Bu bağlamda, son dönemde uluslararası kuruluşların da Türkiye ekonomisinin GSYH gelişimine dair projeksiyonlarını birer birer ve belirgin ölçüde yukarı yönlü revize ettiğine şahit oluyoruz. 2017 yılsonuna dair beklediğimiz yüzde 7 bandında bir büyüme oranı, G20 ülkeleri içinde ve dünyada en üst sıralarda yer alan bir performans anlamına geliyor" dedi. 2017'deki söz konusu üstün performansın arkasında, devletin zor bir zamandan geçerken ekonomiye elini uzatmış olduğunu vurgulayan Olpak, şöyle konuştu: "2017 yılında gerek sektörlerimize sunulan teşvikler gerekse Kredi Garanti Fonu marifetiyle finansmana erişimin desteklenmesi, ekonomimiz için adeta can suyu oldu. Keza istihdam seferberliği, işgücümüzün elinden tutan önemli bir girişim oldu. Ekonomi yönetimimizden yapılan açıklamalar bizlere daha da umut verdi, emin adımlar atmamızı sağladı. Böylelikle çok geçmeden ayağa kalkan ekonomimiz, aynı zamanda ne kadar dirençli olduğunu da bir kez daha dünyaya göstermiş oldu. Bu kapsamda, imalat sanayi başta olmak üzere birçok sektörümüzün büyümemize katkı verdiği bir tablo elde etmiş olmayı da memnuniyet verici bir gelişme olarak değerlendiriyoruz."

AVRUPA EKONOMİSİNDE İYİLEŞME SÜRÜYOR
2017 yılındaki güçlü temponun arkasında, küresel ticaretin olumlu etkilerinin de görüldüğünü söyleyen Olpak, "Özellikle en büyük ortağımız olan Avrupa ekonomisindeki iyileşmenin sürüyor olması, bu dönemde GSYH gelişimimize belirgin katkı veren faktörlerden biri oldu. İhracatımızın yılın ilk 11 ayında yüzde 10'u aşan bir gelişim kaydetmesi, daha dengeli bir ekonomik büyüme hikayesi yazmamıza da şüphesiz yardımcı oldu. Buna ek olarak, dış dünyayla bağlarımıza konu olan turizm sektöründe son aylarda gördüğümüz toparlanmanın da oldukça memnuniyet verici olduğunu eklemek gerekir. Son veriler, ülkemize giriş yapan ziyaretçi sayısında görülen çift haneli artışların turizm gelirlerimizdeki kayıpları telafi etmeye başladığını gösteriyor" şeklinde konuştu.

3. ÇEYREK BÜYÜMESİ DÜNYAYI GERİDE BIRAKTI
Olpak şöyle konuştu: "İşte yılın sonlarına yaklaştığımız bugünlerde, son 6 yılın en büyük çeyrek büyümesine karşılık gelen 3. çeyrek büyüme oranımız da bu görünümü net bir şekilde destekliyor ve bizleri umutla 2018'e hazırlıyor. 3. çeyrek büyümesiyle dünyanın tüm ekonomilerini geride bırakan bir hıza imza atan Türkiye, bu dönemde büyük ölçüde iç talebin destek olduğu bir hikâye yazdı. yüzde 11.1'lik büyümenin 10.8 puanlık bölümü iç talepten gelirken, bu kapsamda gerek tüketimin gerekse yatırımların güçlü desteğini aldık. İhracatın da güçlü katkısını vermeyi sürdürdüğü 3. çeyreği sektörel olarak incelediğimizde de, büyümenin ekonomi geneline yayıldığı bir tabloyla karşılaşıyoruz. Nitekim bu dönemde ekonomimiz, hizmetler başta olmak üzere, sanayi ve ayrıca inşaat sektörlerinden güç buldu."

EĞİTİM REFORMU İVME KAZANDIRACAK
2017 yılının çeşitli dönemlerinde küresel ve jeopolitik gelişmelerin de vermiş olduğu belirsizliğin katkısıyla piyasalarda birtakım dalgalanmaların yaşandığına dikkati çeken Olpak, "2018 yılında, bu meyanda daha sakin bir dönem geçireceğimizi umuyor ve öngörülebilirliğin de arttığı bir ortamda ekonomik performansın gücünü sürdürmesini bekliyoruz. Önümüzdeki yıl küresel ekonomi ve ticaretteki toparlanmanın süreceğine dair beklentiler de, bu pozitif öngörümüzü destekliyor. Ayrıca ekonomimizin yüksek gelirli statüye ulaşma yolunda en büyük ihtiyacı olan yapısal reformlarla birlikte, özellikle orta gelir tuzağını aşma amacına yönelik olarak, bir yandan eğitim reformlarının bir yandan da Ar-Ge proje ve desteklerinin, 2018 ve ötesindeki tabloya ivme kazanacağını ümit ediyor ve ilgili gelişmeleri heyecanla bekliyoruz" şeklinde konuştu.

YENİ KAZAN-KAZAN HİKÂYELERİ YAZACAĞIZ
Yatırım harcamalarının 2017 yılında artış eğiliminde ve geniş kapsamlı reformların 2018 yılının ilk çeyreğinde hayata geçirilecek olmasının, iş dünyasında aktif yatırım hedefleyen her firmanın 2018 yılına güvenle adım atmasını sağlayacağını söyleyen Olpak, "Doğrudan yabancı yatırımların artmasını sağlayacak. Ayrıca DEİK olarak, dış dünya ile olan ilişkilerimizin önümüzdeki yıllardaki ekonomik gelişim serüvenimize daha güçlü bağlarla katkı vermesi gerektiğine inanıyor ve bu yöndeki ticaret ve yatırımı destekleyici çabalarımızı sürdürüyoruz. Bu çerçevede, en büyük ortağımız olan AB ile ekonomik ilişkilerimize Gümrük Birliği'nin genişletilmesi doğrultusunda taze bir çaba ve nefes gelmesini umarken, dünyanın dört bir yanındaki fırsatları da değerlendirerek yeni kazan-kazan hikayeleri yazılmasına öncülük etmeyi hedefliyoruz" diye konuştu.
BİZE ULAŞIN