Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu: Dördüncü endüstri devrimini ıskalamayacağız

Türkiye’nin dördüncü endüstri devrimini ıskalamaması gerektiğine vurgu yapan Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu, 2023 hefefleri açısından genişbant internet ve veri merkezi yatırımlarının önemine dikkat çekti

Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu: Dördüncü endüstri devrimini ıskalamayacağız

"Dünya tarihi boyunca gücün belli başlı kaynakları olagelmiştir. Son 500 yıla baktığımızda altın, petrol ve doğalgazın başlıca güç kaynakları olduğunu görüyoruz. Altında ve petrolde rezervimiz yeterli olmadığı için söz sahibi olamadık" diyen Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu, şunları söyledi: "İlk 3 endüstri devrimi çeşitli sebeplerle ıskalamış olabiliriz. Bugün ise artık Dördüncü Endüstri Devrimi'ni konuşuyoruz. Bu çağda gücün yeni kaynağı ve belirleyici parametrelerden biri veri. Bu gerçeği iyi kavrayarak stratejiler geliştirenler gelecekte kazanacak. Biz yeni çağın en büyük gerçeğinin data olduğunu gördük ve data konusunda yatırımlar yaparak Irak, İran ve Gürcistan'ın verilerinin yüzde 50'sinin Turkcell üzerinden taşındığı bir altyapı gücüne ulaştık. Turkcell'de datayı yalnızca taşımak ve muhafaza etmek için değil, aynı zamanda anlamlandırmak için çalışıyoruz. Hedefimiz veriden değer üretmek, veriyi ham olarak değil işleyerek satmak. Petrol örneğinde olduğu gibi işlendikten sonra değer kazanan verinin hem bize hem Türkiye'ye kazandıracağını düşünüyoruz." Türkiye'nin bugün dünyada en hızlı büyüyen ekonomilerden biri olarak öne çıktığını söyleyen Terzioğlu, "Dolayısıyla bu süreçteki fırsatları en iyi şekilde değerlendirebilmek adına yeni dönemi iyi okumak, yeni dinamiklerle uyum arz edecek yeni iş modellerini hayata geçirmek gerekiyor. 2023 hedeflerimiz büyük... Avrupa Birliği'nden daha iddialı hedefler belirlemiş bir ülke olarak gidecek yolumuz çok ve bu yolda en önemli görevlerden biri de bizlere düşüyor. Türk ekonomisini dünyada temsil eden bir marka olarak Turkcell'in hedeflerini artık Türkiye sınırlarının ötesine taşıdık. Türkiye'deki hedeflerimizin ötesinde, dünyada milyonlarca insanın kullandığı küresel ürün ve servislerle Türkiye'nin gücüne güç katmak için çalışıyoruz" diye konuştu.

ODAĞIMIZ SOSYAL İNOVASYON
Yeni nesil teknolojilere vurgu yapan Terzioğlu sözlerine şöyle devam etti: "Bir yandan yapay zeka, sanal gerçeklik, güçlendirilmiş gerçeklik gibi yeni teknolojilerden; öte yandan insansız depolar, insansız fabrikalar, insansız araçlar, sürücüsüz kamyonlardan bahsediyoruz. Biz de Turkcell'de tüm dezavantajlı gruplara inovasyon ile fırsat eşitliği sağlamak için çalışıyoruz."

BİZE ULAŞIN