Türkiye’nin potansiyeline inanıyoruz

Türkiye’nin potansiyeline inanıyoruz
Türkiye'de 2017 büyümesinin Kredi Garanti Fonu etkisiyle oldukça kuvvetli gerçekleştiğini belirten HSBC Türkiye Genel Müdürü Selim Kervancı, bankacılık sektörünün de güçlü bir performans sergilediğini kaydetti. 2017'nin HSBC Türkiye için yatırım yılı olduğuna dikkat çeken Kervancı, "Odaklı stratejimiz ve yatırımlarımız ile 2017 yılı itibarıyla kârlı bir yapıya ulaştık. 2017'deki performansımız kârlılık hedefimizde doğru yolda olduğumuzu gösteriyor. Şu anda teknolojik dönüşüm programımızla yepyeni bir sisteme geçiyoruz. Aslında bu, Türkiye'ye olan uzun vadeli inancımızın da bir göstergesi diye düşünüyorum. Çünkü bu projeye 484 milyon TL'lik bir yatırım yapıyoruz" diye konuştu.

YURTDIŞINDA ANLA TIYORUZ
HSBC Türkiye olarak, Türkiye'nin uzun vadeli potansiyeline inandıklarını vurgulayan Kervancı, "Uluslararası pazarlarda ülkemizin potansiyelini, sunduğu fırsatları anlatmaya devam ediyoruz. Türkiye'nin, kendi ligindeki ekonomilerle kıyasladığımızda, pozitif olarak ayrıştığı önemli noktaların başında genç ve vasıflı nüfusu yer alıyor. Genç nüfus görece güçlü bir iç pazarın oluşmasına imkân veriyor. Türkiye'nin dinamik ve adaptasyon kabiliyeti güçlü şirketleri sayesinde risk ve volatilitenin yüksek olduğu zamanlarda dahi büyümenin ve ekonomik aktivitenin devam ettiğini görüyoruz. Yabancı yatırımcılar ve müşteriler nezdinde gerçekleştirdiğimiz organizasyon ve toplantılarla Türkiye'de yatırım yapmanın uzun vadede ne kadar önemli olduğunu aktarıyoruz" diye konuştu.

MÜŞTERİLERİ DESTEKLİYORUZ
"Ülkemizin ihracat hedeflerine ulaşmasını desteklemek için deneyimimizle müşterilerimizin uluslararası pazarlara açılmalarını destekliyoruz" diyen Kervancı, sözlerini şöyle sürdürdü: "HSBC olarak küresel ağımız sayesinde uluslararası ticaret ve sermaye akışlarının yüzde 90'ından fazlasına erişim sağlıyoruz. Dünyanın dört bir yanında işlerini büyütmeyi hedefleyen şirketleri destekliyoruz" dedi

FİNANSMAN SAĞLANIYOR
Türkiye'yi 2023 hedeflerine yaklaştıracak yenilenebilir enerji, sağlık gibi altyapı projelerinin finansmanı için gereken tüm finansal enstrümanları projelerin, başlangıcından tamamlanma aşamasına kadar sağladıklarının altını çizen Kervancı, "HSBC olarak, 2017'de yenilenebilir enerji ve kaynak verimliliği yatırımları ile sağlık ve eğitim gibi alanlardaki projelerin desteklenmesi amacıyla kullanılmak üzere küresel boyutta ilk ikincil sermaye benzeri borç niteliğine haiz 300 milyon dolar tutarında sürdürülebilir/ yeşil tahvil ihraçta Eş Lider Düzenleyici ve Talep Toplayıcı olarak görev aldık. Kamu-özel sektör ortaklığıyla hayata geçirilecek şehir hastanesinin finansmanı için geçtiğimiz yıl Türkiye'nin ilk "greenfield" proje bonosu, 20 yıl vadeye ulaşan ilk proje finansmanı ve ilk yeşil ve sosyal proje bonosu özelliklerini taşıyan 288 milyon euro tutarında ihracın koordinatörlüğünü yaptık" dedi.
BİZE ULAŞIN