Zor eşiği atlattık hedefi yakalarız

Zor eşiği atlattık hedefi yakalarız

Anı Tur Yönetim Kurulu Başkanı Veli Çilsal, Türkiye'nin 2023 hedeflerine emin adımlarla yürüdüğünü belirterek, "Zor eşiği aştık. Bu yıl turizmi toparlanma yılı ilan etmiştik ve başardık. 2018'de daha da iyi olacak. Hedeflenen 35 milyon yabancı turis sayısını da aşacağımıza olan inancım tam" dedi. Gelecek yıl sadece yabancı değil yerli turistte de sıçrama yaşanacağına inandığını belirten Çilsal, "Bu yılın üçüncü çeyreğinde yakalanan yüzde 11.1'lik büyüme ve yılsonunda beklenen yüzde 7'lik büyümenin en büyük katkısını 2018'de göreceğiz. Ekonomide rahatlama insanların tatile olan talebini de katlayacak" şeklinde konuştu.

2019'DA HİSSEDİLECEK
İlk etabında 90 milyon yolcu ağırlayacak olan ve 29 Ekim 2018'de açılacağı açıklanan Yeni Havalimanı'nın sektörde büyük heyecan yarattığını belirten Çilsal, havalimanının en büyük katkısının 2019'da olacağının altını çizdi. Çilsal, "İstanbul 2025 yılında 121 milyon yolcu kapasitesiyle 3'üncü, 2035 yılında ise 256 milyon yolcu kapasitesiyle dünyanın en çok yolcu gelen havaalanı olacak. Dolayısı ile İstanbul'a gelecek turist sayısında ciddi artış olacak. Bu proje ülke turizmini adeta şahlandıracak" dedi. Havalimanının tur programları ve destinasyonlara da ciddi katkı sağlayacağını belirten Çilsal, uzun vadede yeni operasyonlar geliştireceklerini söyledi.

TATİLCİLERİ UYARDI
Gelecek yıl yoğun bir yabancı turist akışı beklendiğini hatırlatan Veli Çilsal, yerli turistin otel bulmakta zorlanabileceğini kaydetti. Erken rezervasyon döneminin başladığını hatırlatan Çilsal, "Yerli tatilcilerin tatilini şimdiden programlaması hem daha uygun fiyata tatil yapması hem de yer bulamama riskini ortadan kaldırması açısından önemli" şeklinde konuştu.

BİZE ULAŞIN