Erdoğan'dan Kanal İstanbul açıklaması

Cumhurbaşkanı Erdoğan AK Parti Grup Toplantısı'nda Kanal İstanbul ile ilgili açıklamalarda bulundu. Erdoğan "İnşallah bu yıl içerisinde onun da ihalesi yapılacak, dünyada adından bahsettirecek en önemli yatırımlardan biri olacak" dedi

Erdoğan'dan Kanal İstanbul açıklaması

Erdoğan, AK Parti TBMM Grup Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, Türkiye'nin bir kabile devleti olmadığını bunu herkesin iyi bilmesi gerektiğini belirterek, Türkiye'nin İstiklal mücadelesini, küllerinden yoğrularak verdiğini söyledi.

TÜRKİYE ONLARI RAHATSIZ ETTİ

Türkiye'nin son 15 yılda geldiği yerin birilerini rahatsız ettiğini, kıskançlık krizlerine soktuğunu ifade eden Erdoğan, "Ama çatlasanız da patlasanız da biz bu yolda kararlılıkla yürüyeceğiz. Zaten bizim 'stratejik ortak' olarak bildiğimiz dostlar, bizim sınırlarımızda 911 kilometre Suriye sınırında, 350 kilometre Irak sınırında kalkıp da terör örgütlerine her türlü ağır, hafif silah desteğini veriyorlarsa biz kendileriyle neyi konuşacağız?" diye konuştu.

HER ŞEYE RAĞMEN HEDEFLERİMİZE ULAŞTIK

Terör örgütlerine, 4 bin tır dolusu zırhlı taşıyıcı, tank, top gibi ağır silahların verildiğini anlatan Erdoğan, şöyle devam etti:

"Defalarca uyarmamıza rağmen en ufak bir geri adım var mı? Yok. Ondan sonra kalkıp bakıyorsunuz bize nasihat çekmeye yelteniyorlar. O nasihatı kendinize saklayın. Biz bu konuda samimiyet ararız, dürüstlük ararız. Eğer bu samimiyet, dürüstlük yoksa daha önce de söylediğim gibi biz göbeğimizi kendimiz kestik ve kesmeye devam ederiz. Eğer bugüne kadar sadece bize çizilen sınırların içine mahkum olup kalsaydık ne 863 milyar dolar milli gelire ulaşırdık, ne bunca yatırımı yapabilirdik ne de 2023 hedeflerimiz olurdu. Bugünlere yüreğimizle, bileğimizle, aklımızla mücadele ederek geldik.

KANAL İSTANBUL'UN İHALESİ BU SENE YAPILACAK

Şurada son 10 yılda bakıyorsunuz dünyada sükse yapan yatırımlar arasında Türkiye'nin yatırımları yer alıyor. Bir taraftan Yavuz Sultan Selim Köprüsü yerini alıyor, Osmangazi Köprüsü aynı şekilde orada yerini alıyor, bütün bunlar sükse yapan yatırımlar. Öbür tarafta Marmaray, Avrasya Tüneli aynı şekilde. İnşallah şimdi temeli atılan 18 Mart Çanakkale Köprüsü de bunların içerisinde yer alıyor. İnşallah bir diğer adım tabii ki Kanal İstanbul Projesi. İnşallah bu yıl içerisinde onun da ihalesi yapılacak, dünyada adından bahsettirecek en önemli yatırımlardan biri olacak."

BİZE ULAŞIN