Ertem: Kamu bankalarının faizleri düşürücü öncü rol üstlenmesi gerekiyor

Cumhurbaşkanlığı Ekonomi Başdanışmanı Cemil Ertem önemli açıklamalarda bulundu. Ertem "Kamu bankaları yüksek karlı gidiyorlar, yüksek karşılıklar ayırıyorlar; kamu bankaların faizleri düşürücü öncü rol üstlenmesi gerekiyor" dedi

Ertem: Kamu bankalarının faizleri düşürücü öncü rol üstlenmesi gerekiyor

Ertem TRT Haber canlı yayınında yaptığı açıklamalarda, "TCMB'nin Davos'ta verdiği enflasyonla mücadeleye bütüncül yaklaşım mesajları enflasyona yeni bir bakış açısını yansıtıyor; bu anlamdaki bakış açısının desteklenmesi gerekiyor" dedi.

TCMB'nin de dile getirdiği bütüncül yaklaşımla enflasyonla mücadeleyi "desteklediklerini" ifade eden Ertem, "Önümüzdeki dönemde enflasyonun temel yapısal sorunlara dönük reformların gündeme geleceğini söyleyebilirim" dedi.

Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya Davos zirvesi sırasında Reuters'a verdiği röportajda enflasyonla mücadelede yapısal sorunlarda atılabilecek adımların önemine dikkat çekerek mücadelede daha etkin sonuç alınabilmesi için birçok farklı alanda eşzamanlı adım atılması gerekliliğine dikkat çekmişti.

Bu şekilde bir yaklaşımın toplumun refah düzeyini de önemli ölçüde destekleyeceğine de dikkat çeken Çetinkaya "Dolayısıyla, biz bütün bu gözlemlerden yola çıkarak bütüncül bir politika tasarımının ülkemiz için daha kalıcı sonuç vereceği kanaatine ulaştık" dedi.

Çetinkaya enflasyonla mücadeleye destek olacak alanlara örnek olarak dış açık ve tasarruf açığı, finansman kalitesi, verimlilik ve rekabet, enflasyonun kur gelişmelerine duyarlılığının azaltılması için cari dengeyi iyileştirici ve finansman kalitesini artırıcı tedbirler, daha etkin bir kur riski yönetim çerçevesi, yönetilen/yönlendirilen fiyatlar ve aktif vergi ayarlamalarına tabi kalemlerde koordinasyonu gösterdi.

Ertem "TCMB Başkanı söylemlerinde dış ticaret açığın ile enflasyon arasındaki bağa da vurgu yapıyor; bunu gidermek doğrultusunda önümüzdeki günlerde üretim tarafında reformların yapılacağını düşünüyorum" dedi.

Hükümet yerli üretimin desteklenmesi bu şekilde ithalat ve cari açığın daraltılması için bazı adımlar atıyor. Ekonomi Bakanlığı ithalatı 2019'dan itibaren yıllık 6-7 milyar dolar azalacak projeler için 20 firma ile görüşüyor.

Reuters'a 15 Ocak'ta yayımlanan söyleşide Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci "Türkiye'nin kendi devlerini yaratması" olarak tanımladığı ve ithalatı yüksek sektörlere dönük olan proje bazlı teşvik sistemindeki toplam 80 milyar liralık yatırım projelerine ilişkin kararların ay sonuna kadar Bakanlar Kurulu'nda çıkarmayı planladıklarını belirtmişti.

Öte yandan bu kapsamda Yerlileştirme Yürütme Kurulu'nu da resmi gazetede yayımlanan genelgeyle kuruldu.

Başbakan Yardımcısı başkanlığında, maliye, ekonomi, sanayi, gümrük ve kalkınma bakanlarının katılımıyla oluşan kurul hangi ithal sanayi ürünlerinin yerlileştirileceğine ve ne tür destekler verileceğine dair karar almayı öngörüyor.

KAMU BANKALARI FAİZLERİ DÜŞÜRÜCÜ ÖNCÜ ROL ÜSTLENMELİ

Ertem konuşmasında geçen yılı yüzde 20'nin üzerinde tamamlayan kredi büyümesinin bu yıl da en azından yüzde 17-18'de tutulması gerektiğine dikkat çekerek, "Kamu bankaları yüksek karlı gidiyorlar, yüksek karşılıklar ayırıyorlar; kamu bankaların faizleri düşürücü öncü rol üstlenmesi gerekiyor" dedi. Ertem kamu bankalarının sadece yüksek karlılık hedefleriyle ilerlememesi gerektiğini düşündüğünü de belirtti.

BİZE ULAŞIN