AsisTT çalışanlarının yüzde 20’si Erzurum’da

AsisTT çalışanlarının yüzde 20’si Erzurum’da

Türkiye'nin 81 ilinde çalışmalarına devam eden Türk Telekom, Erzurum'da da internet başta olmak üzere şehri iletişim teknolojileriyle donatarak dünya rekabetine hazırlamak için atağa kalktı. Turkuvaz Medya'nın düzenlediği 'İl Buluşmaları' kapsamında konuşan Türk Telekom Erzurum Bölge Müdürü Semih Elibol, Erzurum, Erzincan, Elazığ, Tunceli, Bingöl, Muş, Ağrı, Kars, Ardahan ve Iğdır illerinin bağlı olduğu Erzurum merkezli bölge müdürlüğünün şehirde yürüttüğü yatırım ve faaliyetlerini anlattı. Semih Elibol, "Grup şirketlerimizden AssisTT'in yaklaşık 2 bin çalışanı Erzurum'da istihdam ediliyor. Bu sayı şirketin toplam çalışan sayısının yaklaşık yüzde 20'sini oluşturuyor. Bölge müdürlüğümüz öncülüğünde Erzurum'da kalıcı bir eser bırakmak amacıyla üç farklı lokasyonda kurulan çağrı merkezlerini tek bir noktada toplayarak, ülkemizin tek noktadaki en büyük çağrı merkezlerinden birine dönüştürülmesi için çok önemli bir çalışma başlattık" diye konuştu.

ABONE DE REKOR

Türkiye'yi yeni teknolojilerle buluşturma ve bilgi toplumuna dönüşüm sürecini hızlandırma vizyonuyla çalıştıklarını vurgulayan Elibol, "Geçen yıl aralık ayı itibarıyla 13.7 milyon sabit erişim hattı, 9.7 milyon genişbant ve 19.6 milyon mobil aboneye hizmet veriyoruz. Türkiye'nin kalkınma hedefleri doğrultusunda dijital eşitliğin sağlanması için internet kullanımının ülkenin dört bir yanında benzer olmasını amaçlıyoruz. Bu kapsamda 2017 ortasında başlattığımız 'İnternet Bizden' kampanyası büyük ilgi gördü" ifadelerini kullandı. Geçen yıl abone sayısında rekor kırdıklarının altını çizen Elibol, "Türk Telekom'un 2017'de toplam internet abonesi sayısı 2008'den bu yana rekor 1.1 milyonluk artış ile 9.7 milyona yükseldi. Fiber internet abone bazında ise 2017'de 737 binlik büyüme kaydedildi. Toplam fiber internet abone sayısı 2.7 milyon oldu" dedi.

ÜLKE ORTALAMASININ ÜZERİNDE

Erzurum'da sabit network ortalama hız değerlerinin ülke ortalamasının oldukça üzerinde olduğunu belirten Elibol, Batı'daki birçok ilin de önünde olduğunu söyledi. Şehirde 3 bin 150 adet kobi, 98 kamu ve 73 adet büyük ölçekli müşterinin kendilerinden hizmet aldıklarını vurgulayan Elibol, "Erzurum Valiliği ve Erzurum Büyükşehir Belediyesi başta olmak üzere, Sağlık Bakanlığı bünyesindeki tüm hastaneler, Emniyet Müdürlüğü Mobese ve Polnet şebekesi, ilçe belediyeleri ve bağlı birimlerle Adalet Bakanlığı ve birçok kamu kurum ve kuruluşu fiber optik merkezi yönetim sistemine geçirildi" dedi.

ATATÜRK ÜNİVERSİTESİ İLE İŞBİRLİĞİ YAPIYORUZ

Sektördeki nitelikli personel açığını kapatmak için yoğun bir çaba gösterdiklerini ifade eden Elibol, sözlerini şöyle sürdürdü: "Atatürk Üniversitesi ile işbirliği yapıyoruz. Üniversitemize çağın şartlarına uygun en yeni teknolojiyle donatılmış bir laboratuvar kurduk. Bunun üzerinden şirketimizin konusunda uzman çalışanları ile verdiğimiz uygulamalı eğitimler sayesinde öğrencilerimizi sektöre kazandırmayı hedefliyoruz. Sertifika programımıza meslek yüksek okulunun elektronik haberleşme, elektrikelektronik, bilgisayar bölümü öğrencileri katıldı. Geçen yıl ilk mezunlarımızı verdik." Erzurum'da çevre duyarlılığına örnek bir projeye imza attıklarını anlatan Semih Elibol, yenilenebilir ve temiz enerji kaynaklarının değerlendirilmesi kapsamında Erzurum Yenişehir santral binasına hizmet vermek üzere ilk AC enerji üreten güneş enerji sistemini Erzurum'a kurduklarını ifade etti. Elibol, "Telekomünikasyon hizmetlerimizin kullanımı ve yaygınlaşması ilimizdeki büyümenin ve gelişmenin en temel göstergelerinden biri" şeklinde konuştu.

BİZE ULAŞIN