Sanayi doktorundan 40 kritik buluş

Akademi firması EDA Enerji, Üniversite-Sanayi işbirliği projeleriyle 40’tan fazla soruna çözüm geliştirdi. Şirketin son buluşu ise madenlerde kendiliğinden alev alan kömürü tespit ediyor

Sanayi doktorundan 40 kritik buluş

EDA Enerji, Türkiye ekonomisinin öncelikli hedefleri arasında yer alan 'Üniversite- Sanayi İşbirliği' projelerinde rol model teşkil eden başarılara imza atıyor. Sadece Türkiye'den değil, aralarında Bosch gibi dünyaca ünlü markaların da bulunduğu birçok sanayi kuruluşuna çözümler geliştiren şirket, bu sayede birçok yeniliğe de imza attı. Şirketin son dönemde yoğunlaştığı sektörlerden biri de madencilik oldu. Avustralyalı bir teknoloji şirketi ile birlikte dünyada ilk olacak bir proje için çalıştıklarını ifade eden EDA Enerji Kurucu Ortağı Ahmet Arısoy, "Biz disiplinler arasında çalışmalar yapıyoruz. 40'ın üzerinde projemiz oldu. Bunlar arasında sondan başlarsak, şuan yeraltı kömür madenciliğinde güvenli bir değer yaratmak amacıyla çalışıyoruz. Kömürün kendi kendine alev almasının önlenmesi üzerine. Burada çalıştığımız konular içinde nemli kömürlerin test edilmesinde dünyada ilk olacak bir yöntem geliştiriyoruz. Bir diğer önemli çalışmamız ses gücü ölçümlerinin yapılabildiği çınlanım odası tasarımı. Bu da dünyada bir ilk oldu. Tüm cihazların denenebileceği bir laboratuvarı Türk Standartları Enstitüsü (TSE) için tasarladık ve çalışmaya devam ediyoruz."

HIZLI TREN PROJELERİNDE VARIZ
Bir diğer çalışmalarının ise ulaşım sektörüne yönelik olduğunu anlatan Arısoy, şunları kaydetti: "Hızlı tren projesi ile demiryollarında ciddi bir üretim ve atılım var. Burada en önemli parametrelerden birisi de titreşimlerin ölçülmesi ve gerilme analizlerinin yapılmasıdır. Bu alanda da rakipsiz şekilde çalışıyoruz. Buradaki yatırımlar ve sektörün gelişimi için uygulamaya aldığımız çok sayıda proje var"

KÜRESEL RAKİPLERİNİ GERİDE BIRAKTI
Türk sanayiisinin birçok alanında çalışma yaptıklarını ifade eden Arısoy, "Özellikle beyaz eşya sektörü de bizim öncelikli alanlarımız arasında" dedi. Arısoy bu alandaki öne çıkan çalışmalarını şöyle anlattı: "Buzdolaplarında Indesit ve Bosch için birer çalışma yaptık. Bu cihazların evlerimizde ara ara çıkardığı çatlama veya çatırtı seslerinin kaynağını tespit etmeyi başardık. Özellikle Bosch'a yaptığımız çalışma küresel bir araştırma yarışına sahne oldu. Bunlar arasında en başarılı biz olduk. Buzdolaplarını sessizleştirme ve enerji verimliliğini artırma üzerine de buluşlarımız oldu. Bir diğer öne çıkan projemiz ses kalitesi üzerineydi. Burada da başarılı olduk. Bundan sonra daha fazla inovasyon projelerine yoğunlaşacaklarını da ifade eden Arısoy, "Kendi ürünlerimizi de geliştireceğiz" dedi.

ALANINDA İLKLERDEN
Arısoy, EDA Enerji'nin kuruluş hikâyesini ise şu sözlerle anlattı: "Firmamız akademik bir firma. İTÜ ARI Teknokent'te 2005'te faaliyete başladık. Buranın ilk firmalarından biri olduk."

ÖNE ÇIKAN BAŞARILI PROJELERİ
No-frost buzdolaplarının akustik performansının geliştirilmesi
Elektro filtre (çimento sanayii) baca fanı kaplin takozu aşınması probleminin çözümü
Brülör geliştirme projesi
Televizyon ekranlarından sesi yayma projesi
Demiryolu taşıtlarının ses ve titreşim ölçümleri
Vites kutusu seri kalite kontrol cihazı geliştirilmesi
Paraşütçü eğitimi için düşey rüzgâr tünel tasarımı
Endüstriyel nemlendirici geliştirilmesi
İnsansız hava araçları için pervane tasarımı ve geliştirilmesi

BİZE ULAŞIN