Son dakika: Bakan Albayrak'tan net mesaj: Ortak hareket etme kararı aldık

Son dakika haberi! Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Fransa Finans Bakanı Bruno Le Maire ile bir araya geldi. Yapılan görüşme sonrası Bakan Albayrak ve Fransız mevkidaşı Bruno Le Maire ortak açıklama yaptı. Bakan Albayrak "Bugün burada iki müttefik olarak bu tabloya bu atılan adımlara karşı ortak hareket etme kararı aldık." açıklamasını yaptı.

Son dakika: Bakan Albayrak'tan net mesaj: Ortak hareket etme kararı aldık

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ve mevkidaşı Bruno Le Marie Fransa'da bir araya geldi. Toplantıda iki ülke arasındaki ekonomik işbirliği ve ABD'nin Türkiye'ye yönelik yaptırımların ele alındığı bildirildi. İkili ve heyetlar arası yapılan toplantının ardından iki bakan ortak basın toplantısı düzenledi.

Bakan Albayrak'ın kritik görüşmesi gerçekleşti

Bakan Albayrak'ın konuşmasından satırbaşları;

"ORTAK HAREKET ETME KARARI ALDIK"

"Sıcak bir Fransa ziyareti gerçekleştirdik. Önce baş başa sonra heyetler arası verimli bir görüşme gerçekleşti. Son dönemde atılan ticari yaptırım kararlarını detaylı bir şekilde ele aldık. Küresel ticareti ve bölgesel istikrarı destekleyecek adımları da görüştük. Bu konuda bize destek olan Fransa tarihsel bir duruş sergiledi. Bugün burada iki müttefik olarak bu tabloya ve bu atılan adımlara karşı ortak hareket etme kararı aldık. Ayrıca İran konusunda da ABD'nin tek taraflı aldığı karar konusunda ortak hareket etme yönünde de kararlar aldık."

Bakan Albayrak'tan net mesaj: Ortak hareket etme kararı aldık

"ABD ATTIĞI ADIMLARLA MÜTTEFİKLER ARASINDA YALNIZLAŞIYOR"

"İlk günden beri bölgesel ve küresel ekonomiyi hedef alan bu adımlar karşısında Fransa çok iyi bir duruş sergiledi. Bundan dolayı sevgili mevkidaşıma Fransa'ya çok teşekkür ediyorum. Bunun yanında da ABD attığı adımlarla müttefikler arasında yalnızlaşıyor. Dünya Ticaret Örgütü nezdinde birlikte hareket edeceğiz. Ekonomilerimiz entegre ve birbiriyle etkileşim içindedir. Birlikte hareket etmek tüm ülkelerin çıkarınadır. Burası iki ülke açısından da çok önemli."

"GÜÇLÜ BİR DÖNÜMÜŞÜ ORTAYA KOYACAĞIZ"

"Karşılıklı anlayış ve sağduyu içerisinde önemli kazanımlar ve sinerji elde edilebileceğini düşünüyoruz. Türkiye'nin küresel sınamalara ve rekabete karşı finansal mimariye kavuşmak için önemli adımlar atacağından kimsenin şüphesi olmasın. Türkiye'de 3+2 OVP açıklanması ile birlikte ekonomik manada çok daha güçlü bir dönüşümü ortaya koyacağız."

"TÜRKİYE KÜRESEL SINAMALARA KARŞI ADIMLAR ATACAKTIR"

"Dolar, küresel ticarette güvenilir bir enstrüman olma özelliğini kaybetti. Euro ile ticareti ileri taşıma konusu önem kazanıyor. Bugün Türkiye ile AB arasında sağlanan sağduyulu iletişimin rasyonel ve çıkar açısından çok önemli gelişmeler kaydettiğini düşünüyoruz. Euro ile ticareti ileri taşıma konusu önem kazanıyor. Bu neticede Türkiye küresel sınamalara karşı adımlar atacaktır."

BAKAN ALBAYRAK: ABD İTİBAR KAYBEDECEK

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Fransa Finans Bakanı Bruno Le Maire ile bir araya gelmesini Twitter hesabından paylaştı. Albayrak paylaşımında şu ifadeleri kullandı: "Fransa Ekonomi ve Finans Bakanı Sn. Bruno Le Maire ile oldukça verimli görüşmeler gerçekleştirdik. ABD'nin, Türkiye ve AB'ye yönelik yaptırımlarına karşı ortak hareket etme kararı aldık. ABD'nin tutumu, müttefikleri nezdinde itibar kaybına ve yalnızlaşmasına sebep olacaktır."

Bakan Albayrak'ın görüşmesini Keram Alkin böyle değerlendirdi

Bakan Albayrak'ın Fransız mevkidaşı ile görüşmesinin perde arkası

BİZE ULAŞIN