Salı 23.02.2021 12:33
Son Güncelleme: Salı 23.02.2021 18:57

SON DAKİKA: Restoran ve kafeler ne zaman açılacak? Kademeli normalleşmede geri sayım başladı

SON DAKİKA: Restoran ve kafeler ne zaman açılacak? Kademeli normalleşmede geri sayım başladı

Son dakika haberler…Koronavirüs salgını dolayısıyla alınan önlemler çerçevesinde kısıtlama getirilen restoran, kafe ve lokantaların ne zaman açılacağı konusu merak konusu oldu. Geçen hafta yapılan Kabine Toplantısı'nın ardından Başkan Erdoğan, "Salgın tedbirleriyle sebebiyle işine ara vermek zorunda kalan restoran, kafe, kıraathane vb. esnaflarımızı rahatlatacak yol haritası önümüzdeki günlerde açıklanacaktır" dedi. Önceki gün ise sektör hakkında Başkan Recep Tayyip Erdoğan’a bilgi veren Tüm Restoranlar ve Turizmler Derneği (TÜRES) Başkanı Ramazan Bingöl, konuyla ilgili Sabah.com.tr’ye açıklamalarda bulundu.

ABONE OL

Son dakika haberi…Geçen hafta Kabine Toplantısı sonrası Başkan Recep Tayyip Erdoğan kısıtlamalarla ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Başkan Erdoğan, kademeli normalleşmenin Mart ayında başlayacağını açıkladı.

Salgın tedbirleriyle ilgili konuşan Başkan Erdoğan, Mart ayında aşılamada çok büyük mesafe kat edileceğini ifade ederek, "İllerimizi Sağlık Bakanlığımızın belirlediği kriterlere göre 4 gruba ayırarak Mart ayı itibarıyla kademeli normalleşme sürecini başlatıyoruz. İllerimizi vaka ve aşı oranları gibi kriterlere göre düşük, orta, yüksek ve çok yüksek riskli olarak sınıflandıracağız. Salgın tedbirleri sebebiyle işine ara vermek zorunda kalan restoran, kafe, kıraathane vb. esnaflarımızı rahatlatacak yol haritası önümüzdeki günlerde açıklanacak" dedi.

MART AYINDA KADEMELİ NORMALLEŞME BAŞLIYOR

Başkan Erdoğan'ın esnafı rahatlatacak yolun yakın zamanda açıklanacağını ifade etmesinin ardından, gözler kademeli normalleşmenin gerçekleşeceği restoran, kafe ve lokanta sektörüne döndü. Sektörün önemli isimlerinden Tüm Restoranlar ve Turizmler Derneği (TÜRES) Başkanı Ramazan Bingöl Başkan Recep Tayyip Erdoğan ile görüştü.

Sektör hakkında Başkan Recep Tayyip Erdoğan'a bilgi veren Tüm Restoranlar ve Turizmler Derneği (TÜRES) Başkanı Ramazan Bingöl, Sabah.com.tr'ye açıklamalarda bulundu.

"BAŞKAN ERDOĞAN'A BİLGİ VERDİM"

Başkan Recep Tayyip Erdoğan'a sektör hakkında bilgi verdiğini ifade eden Ramazan Bingöl, "Başkanımıza bizim derneğin yapmış olduğunu çalışmaları anlatarak sektör ile ilgili bilgi verdim. Desteklerle ilgili konuştuk. En kısa zamanda detayları belirleyerek restoranları açmak istiyoruz. Ayrıca görüşmelerimiz devam ediyor. Vali Bey, Bakanlıklarla görüşüp, bir ortak paydada buluşup en kısa sürede restoranların açılmasını bekliyoruz" diye konuştu.

"MART AYINDA RESTORANLARIN AÇILACAĞINI DÜŞÜNÜYORUZ"

Restoranların açılışının şuanda değerlendirme aşamasında olduğunu belirten Bingöl, "Mart ayında restoranların açılacağını düşünüyoruz" dedi.

Restoran ve lokantalarda uygulanacak tedbirlere de dikkat çeken Bingöl, "Biz Türk Standartları Enstitüsü (TSE) ile bir protokol imzaladık. Burada Güvenilir Restoran ve Lokanta belgesi veriyoruz. Bu belgeye sahip işletmeler daha ön daha öncelikli olabilir" açıklamasını yaptı.

'RESTORAN VE LOKANTALAR EN DOĞRU NASIL AÇILIR' KONUSUNU GÖRÜŞECEĞİZ

Bingöl, "Sayın Başkanımız ile görüştükten sonra, Sağlık Bakanlığı, Valilik ve ilgili Bakanlıklarla da 'restoran ve lokantalar en doğru nasıl açılır' konusunu görüşeceğiz. Beklentimiz restoran ve lokantaların mart ayında açılacağı yönünde" dedi.

https://www.sabah.com.tr