Cumartesi 02.07.2022 09:06
Son Güncelleme: Cumartesi 02.07.2022 09:06

Brüt-Net asgari ücret tablosu belli oldu! Başkan Erdoğan asgari ücret zammı için yüzde 30 dedi! Temmuz zammı ile asgari ücret zam ne kadar, kaç TL oldu?

Brüt-Net asgari ücret tablosu belli oldu! Başkan Erdoğan asgari ücret zammı için yüzde 30 dedi! Temmuz zammı ile asgari ücret zam ne kadar, kaç TL oldu?

Asgari ücrete zam haberi tüm Türkiye'de en çok merak edilenlerin başında geliyordu. 2022 yılının 2. Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplantıları yeni net asgari ücret belirlenmesi için üst üste gerçekleşti ve Resmi Gazete'de yönetmelik yayımlandı. Bununla beraber Başkan Recep Tayyip Erdoğan asgari ücret zammı için beklenen açıklamayı yaptı. Herkesin aklında aynı soru var: Asgari ücret Temmuz zammı ne kadar oldu? Başkan Erdoğan'ın onayı sonrası yeni asgari ücrete zam oranı ve net asgari ücret açıklaması geldi. Asgari ücret Temmuz zammı yaklaşık yüzde 30 olarak gerçekleşti.

ABONE OL

Asgari ücret zammı 2022 için Türkiye'de tüm gözler yetkililerden gelecek açıklamalardaydı. Asgari ücrete ara zam için 3 gün hükümet, işçi ve işveren arasında komisyon toplantısı gerçekleşti ve gece yarısı yeni net asgari ücret için Resmi Gazete'de yönetmelik yayımlandı. Bugün gerçekleşen komisyon toplantısı sonrası asgari ücret Temmuz zammı için bir mutabakat çıktı ve yeni rakamı Başkan Recep Tayyip Erdoğan açıkladı.

  • Asgari ücret zammı ne kadar oldu?
  • Yeni brüt-net asgari ücret kaç TL oldu?
  • Başkan Erdoğan'dan dikkat çeken asgari ücret açıklamaları
  • Asgari Ücret 2022 için masada hangi formüller vardı?

İşte son dakika gelişmeleriyle beraber milyonların en çok merak ettiği asgari ücret 2022 tablosu

ASGARİ ÜCRET BAŞKAN ERDOĞAN TARAFINDAN AÇIKLANDI

2022 yılı Asgari Ücret Tespit Komisyonu 2. toplantısı üç gün üst üste gerçekleşti. Hükümet, işçi ve işverenden oluşan 3'lü masa bir araya geldi. Asgari ücrette teknik konulara ele alındı. Bugün bir kez daha komisyon toplandı. Ortaya çıkan rakam ve çalışmalar Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın onayına sunuldu. Bununla beraber Başkan Erdoğan'ın yeni asgari ücret rakamını açıkladı.

ASGARİ ÜCRETE ZAM ORANI YÜZDE 30: YENİ NET ASGARİ ÜCRET 5.500 TL OLDU

Başkan Recep Tayyip Erdoğan asgari ücrete zam oranını yüzde 30, rakamıda 5.500 TL olarak açıkladı.

ASGARİ ÜCRET TESPİT KOMİSYONU ÜST ÜSTE 3 GÜN TOPLANDI

Gelen son dakika bilgisine göre; Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplantısı asgari ücrete ara zam miktarını belirlemek için 3 gün üst üste bir araya geldi. Toplantılarda asgari ücret konusu hem işçi hem de işveren açısından detaylı şekilde ele alındı.

"ASGARİ ÜCRET MÜJDESİNİ İNŞALLAH VERECEĞİZ"

NATO Zirvesi dönüşü açıklamalarda bulunan Başkan Erdoğan, "Asgari Ücret Tespit Komisyonu en ideal seviyeyi belirleyecek. Biz de inşallah müjdeli haberi işçilerimizle, emekçilerimizle paylaşırız. Hiçbir vatandaşımızı enflasyona ezdirmeme sözümüz, kararlığımız var. Şartlara göre ne yapılması gerekiyorsa onu yapmaya devam edeceğiz" ifadelerini kullanmış, milyonları heyecanlandırmıştı.

ASGARİ ÜCRET İÇİN YÖNETMELİK RESMİ GAZETE'DE YAYIMLANDI

Asgari ücret zammının Temmuz'dan geçerli olmasını öngören yönetmelik Resmi Gazete'de yayımlandı. Yapılan değişiklikle Asgari Ücret Komisyonu'ndan çıkacak ve Başkan Erdoğan'ın onaylayacağı ara zam 1 Temmuz 2022'den itibaren yürürlüğe girecek.

YENİ ASGARİ ÜCRETE ZAM ORANI VE NET ASGARİ ÜCRET AÇIKLANDI

Komisyonun çalışmalarını tamamlaması ve mutabakata varılmasının ardından asgari ücret için yeni rakam bugün Başkan Erdoğan tarafından kamuoyuna açıklandı.

Buna göre asgari ücret zammı yaklaşık yüzde 30 olurken, net asgari ücret ise 5.500 TL oldu.

Başkan Recep Tayyip Erdoğan asgari ücret için beklenen açıklamayı yaptı:

"Vatandaşlarımızın günlük hayatlarında enflasyon sebebiyle yaşadığı sıkıntıları asla görmezden gelmedik. Çalışanlar başta olmak üzere her bir insanımızın refah kaybını telafi edecek pek çok tedbiri aldık, almaya devam ediyoruz. İstihdamın 30.5 milyona yaklaşması bu çabalarımızın ürünüdür.

Bakanlığımız talimatımızla komisyonu topladı. Bakanlığımızın görüş ve anlayış birliği içinde yürüttüğü çalışmada yeni rakam belirledik. Asgari ücrete temmuzdan geçerli yüzde 30 oranında bir ara artış yapıyoruz. Buna göre yeni asgari ücret net 5500 lira olacaktır. Devletimiz işverenlere de 100 lira destek verecektir."

BAKAN BİLGİN: ASGARİ ÜCRET DÜZENLEMESİ NEGATİF ETKİLERİ ORTADAN KALDIRACAK

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, asgari ücretin gelir dağılımdaki negatif etkileri düzenleyici bir araç olduğuna dikkat çekerek, çalışanların aleyhine olan olumsuz etkileri bu düzenleme ile aşarak bir sosyal transfer yapacaklarını ifade etti.

"ASGARİ ÜCRET DIŞINDAKİ ÜCRETLER DE ARTMALI"

Bakan Bilgin, asgari ücretin sadece 6.5 milyona yakın bir kesimle sınırlı olmadığının altını çizerek, "Asgari ücretlilerin üzerindeki gelir gruplarının da, onların üzerindeki gruplarında ücretlerinde pozitif etki yapacak asgari ücretin dışındaki ücretler de artmalı" dedi.

"CUMHURBAŞKANI'MIZ TALEBİMİZE KARŞILIK VERDİ"

HAK-İŞ Genel Başkanı Mahmut Arslan, Türkiye'nin gündemindeki asgari ücret konusuna değinerek, "Ülkemizin yaşadığı yüksek enflasyon, hayat pahalılığı, hepimizi gerçekten zorlayan, yaşamımızı altüst eden bu hızlı fiyat artışları ve enerjideki yüksek fiyatlar, belli maaşlarla hayatlarını idame ettiren insanlar için ciddi bir zorluk getirdi. Sayın Cumhurbaşkanı'mız bu zorluğun farkında. Bizim de ısrarla 3 aydır devam ettirdiğimiz 'asgari ücret tespit komisyonu bir an evvel toplansın' talebimiz karşılık gördü ve Cumhurbaşkanı'mız tarafından bu konuda bir adım atıldı" dedi.

OCAK AYINDA YARIM ASRIN EN BÜYÜK ARTIŞI YAŞANDI

Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatlarıyla 'Vatandaşlar enflasyona ezdirilmeyecek' parolasıyla hareket eden hükümet Ocak döneminde çalışma yaptı. Enflasyon rakamlarının yüzde 36,08 olduğu ortamda asgari ücret yüzde 50,5 oranında beklentilerin çok üzerinde yarım asrın en büyük artışı ile belirlendi. Asgari ücret bu dönemde brüt 5.004 TL, net asgari ücret ise 4.253,4 TL oldu.

ASGARİ ÜCRET ÜZERİNDEN GELİR VE DAMGA VERGİSİ KALDIRILDI

Bu dönemde asgari ücrette rekor artışın yanında işçinin yanında işverenin de yüzünü güldüren bir gelişme yaşandı. Asgari ücret üzerindeki vergiler kaldırıldı. Bunun yanında Türkiye'de bütün çalışanların maaşlarından asgari ücret kadar ki kısmından gelir ve damga vergisi alınmaması kararı alındı.

TEMMUZ ZAMMI İÇİN DE PAROLA AYNI OLACAK

Artan gıda, enerji fiyatları başta olmak üzere; tedarik krizleri, Rusya-Ukrayna Savaşı gibi konjoktürel faktörler dünyanın gündemine enflasyonu yerleştirdi.

Türkiye'de de artan enflasyon alım gücünü olumsuz yönde etkilerken, hükümet asgari ücret, emekli ve memur Temmuz zammı için de 'Vatandaşlar enflasyona ezdirilmeyecek' parolasıyla hareket ediyor.

BAŞKAN ERDOĞAN: ASGARİ ÜCRETE ZAM İLE İSTİHDAM OLUMSUZ ETKİLENMEYECEK

Başkan Erdoğan, Ocak ayında yapılan asgari ücret zammı ile birlikte işverenin üzerindeki vergi yükünün alındığını belirterek, Temmuz döneminde de yapılacak asgari ücret artışıyla istihdamı olumsuz etkilemeyecek bir düzenlemenin talimatını verdiğini bildirdi.

ASGARİ ÜCRET İÇİN YENİ ADIMLAR ATILACAK

Asgari ücret zammı meselesinin özellikle belli sayıya kadar personel çalıştıran işverenleri gözetecek bir yöntemle çözülmesi bekleniyor.

2023'TE DAHA KAPSAMLI DÜZENLEMELER GELİYOR

Başkan Erdoğan, Temmuz ayında 'Enflasyon farkı' ile 2023 yılı başında da daha geniş kapsamlı düzenlemelerle vatandaşın alım gücünü artıracak adımlar atılacağını vurgularken, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Hazine ve Maliye Bakanlığı koordineli bir şekilde ilerleyerek atılacak yeni adımlar üzerinde çalışmalarını hızlandırdı.

MEVCUT ASGARİ ÜCRET 2022 NET 4.253,4 TL

2021'de brüt 3.577,5 lira net ise 2.825,9 lira olarak uygulanan asgari ücret yüzde 50,5'lik artışla 2022 yılı için brüt 5.004 lira, net 4.253,4 lira olarak belirlenmişti.

Asgari ücretin işverene toplam maliyeti, bir işçi için 5.879,7 lira düzeyinde yer alıyor. Bunun 5.004 lirasını brüt asgari ücret, 775,62 lirasını sosyal güvenlik primi, 100,8 lirasını da işveren işsizlik sigorta fonu kalemi oluşturuyor.

ASGARİ ÜCRET İÇİN YENİ HESAP: 'KADEMELİ' FORMÜL MASAYA GELDİ

Asgari ücret zammı için 'Enflasyon farkı' ve 'Prim' hesabı dikkat çekerken, bunun yanında iki hesabın birlikte değerlendirilmesini içeren karma bir formül gündeme geldi. 'Kademeli' formül olarak düşünülen bu modelde, devlet desteğinin belli sayıya kadar personel çalıştıran işverenleri gözetecek şekilde kademeli olarak ayarlanması yer alıyor.

Kademeli modelin en büyük avantajları; asgari ücret artışları karşısında istihdam kaybını engelleyen, üretmeyi hedef alan ve sürdürülebilir büyümeye destek vermesi olarak göze çarpıyor. Bu modelin özellikle 2023 döneminde daha kapsamlı bir şekilde ele alınarak geliştirilmesi bekleniyor.

ASGARİ ÜCRET İÇİN 'PRİM' HESABI

Ocak 2022'de asgari ücret yüzde 50,5 artışla brüt 3.577,50'den 5.004 TL'ye yükseldi. Burada işçinin yanında işvereninde elini rahatlatan bir gelişme yaşanmış, asgari ücret üzerinden damga ve gelir vergisi kaldırılmıştı.

Temmuz zammı ile beraber sonraki 6 ay için benzer bir formül uygulanabilir. Buna göre asgari ücret üzerindeki SGK ve işsizlik sigortası priminin Aralık ayındaki Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplantısına kadar devlet tarafından karşılanması gündemde yer aldı.

TEMMUZ ZAMMI İÇİN BELİRLEYİCİ OLACAK: 6 AYLIK ENFLASYON BEKLENTİSİ YÜZDE 40,75

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Mayıs ayı enflasyon oranını yüzde 2,98 olarak açıkladı ve 5 aylık enflasyon yüzde 35,64 olarak netleşti. Merkez Bankası Haziran ayı Piyasa Katılımcıları Anketi'ne göre Haziran ayı enflasyon beklentisi yüzde 3,77 olarak gerçekleşti. Bununla beraber 2022 yılı 6 aylık enflasyon beklentisi de yüzde 40,75 oldu.

ASGARİ ÜCRET İÇİN 'ENFLASYON FARKI' HESABI

'Enflasyon farkı' hesabı asgari ücret Temmuz zammı için masada yer alan formüllerden birisi olarak dikkat çekti. Yüzde 40,75 beklenen enflasyon oranına göre asgari ücret hesabı yapıldığında;

ASGARİ ÜCRET OCAK 2022 NET HESABI (TL/AY)

ASGARİ ÜCRET 5.004,00
SGK PRİMİ %14 700,56
İŞSİZLİK SİG. PRİMİ %1 50,04
KESİNTİLER TOPLAMI 750,60
NET ASGARİ ÜCRET 4.253,40

6 AYLIK ENFLASYON BEKLENTİSİNE GÖRE HESAPLANAN NET ASGARİ ÜCRET

ASGARİ ÜCRET 7.043,13
SGK PRİMİ %14 986
İŞSİZLİK SİG. PRİMİ %1 70,43
KESİNTİLER TOPLAMI 1.056,43
NET ASGARİ ÜCRET 5.986,66

6 aylık beklentilere göre yaptığımız asgari ücret hesabına göre net asgari ücret 5.986 TL olarak ortaya çıktı. Kesintiler toplamı da 1.056 TL oldu.

2023 YILINA KADAR ASGARİ ÜCRET İÇİN KADEMLİ FORMÜL GELİŞTİRİLECEK

Asgari ücret için gündeme gelen 'Kademeli' modelin devreye alınması durumunda 'Prim' hesabındaki gibi devlet desteğinin belli sayıya kadar personel çalıştıran işverenleri gözetecek şekilde kademeli olarak ayarlanması ile hem 'Enflasyon farkı' hesabı hem de 'Prim' hesabı kullanılmış olacak.

Eğer bu model onaylanırsa; Asgari ücret enflasyon farkı kıstas alınarak belirlenecek ve prim desteği de işverenlerin çalıştırdığı personel sayısına göre kademeli olarak ayarlanacak. Böylece asgari ücret artışı ile hem işçi sevinecek hem de işverenin eli rahatlayacak.

ASGARİ ÜCRET İÇİN BİR DİĞER SENARYO YÜZDE 20-25 ZAM SEÇENEĞİ

Asgari ücret için gündeme gelen önemli senaryolardan bir taneside yüzde 20-25 zam oranı seçeneği olarak dikkat çekiti. Buna göre yüzde 20 zam durumunda net asgari ücret 5.104,08 TL lira, yüzde 25 zam durumunda ise net asgari ücret 5.316,75 TL olarak belirlenecekti.

İŞVEREN 'PRİM' HESABINA, İŞÇİ 'ENFLASYON FARKI' HESABINA YAKIN

İşveren kesimi devletin primleri karşıladığı 5.004 TL olan brüt asgari ücretin net asgari ücrete dönüşmesini içeren formül üzerinde dururken, işçi kesimi de enflasyon farkı hesabı üzerinde yoğunlaşmıştı.

YENİ ASGARİ ÜCRETİ BAŞKAN ERDOĞAN AÇIKLAYACAK

Hükümet, işçi ve işveren kesiminden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun çalışmasını bitirmesi sonrası ortaya çıkacak rakamlar ve düzenlemeler Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın onayına sunuldu.. Başkan Erdoğan Ocak ayında olduğu gibi yeni asgari ücreti açıkladı.

ASGARİ ÜCRET İLE TÜM GELİRLER ARTACAK

Öte yandan birçok kalemde vatandaşın gelirlerini artıracak Temmuz zammı çalışması, emekliden memura, ücretliden işçiye ve sosyal yardım ödemeleri dahil vatandaşın tamamını kapsayacak şekilde yapılıyor.

Asgari ücret, emekli ve memur Temmuz zammı birlikte çalışma ve sosyal güvenlik hayatında birçok maaş ve ödeme başta olmak üzere tüm gelirler artacak.

Asgari ücretin nasıl bir yöntemle belirleneceği ve ortaya çıkan rakamlar sonrası sosyal güvenlik hayatında yeni hesaplar netleşecek.

DİNLEMEK İSTERSENİZ
Yaz şarkılarının vazgeçilmez ismi Yalın...
Hey gidi goca dünya, gam yükü müsün?