Çarşamba 13.10.2021 14:10
Son Güncelleme: Çarşamba 13.10.2021 14:14

Güneydoğu'dan 12 milyar dolarlık ihracat

Güneydoğu’dan 12 milyar dolarlık ihracat

Güneydoğu Anadolu pandemi fırtınasından güçlenerek çıkmayı başaran bölgeler arasına girdi. Bölge ihracatı yüzde 28 civarında artarak, 12 milyar dolara çıktı.

ABONE OL

Dünya ekonomilerine zor günler yaşatan pandemi fırtınasından Güneydoğu güçlenerek çıkmayı başaran az sayıdaki bölge arasına girdi. Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri verilerine göre, geride bıraktığımız eylül ayında Güneydoğu Anadolu Bölgesi, tüm zamanların en yüksek aylık ihracatına ulaşarak yeni bir rekora imza attı. Konuyla ilgili gelişmeleri A Para'da yayımlanan KOBİ Platformu programında Hande Özdemir Gül'e anlatan Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Ahmet Fikret Kileci, bölge ihracatının yüzde 28 civarında artarak, 12 milyar dolara çıktığı bilgisini verdi. Güneydoğu'nun lokomotif şehri Gaziantep ise yüzde 22'lik artışla 927 milyon 947 bin dolarlık satışla tüm zamanların en yüksek aylık ihracatına imza attı.

Güneydoğu’dan 12 milyar dolarlık ihracat

Kileci, bölgeden en çok ihraç edilen ürün grupları arasında makine halısı, iplik, kumaş, pastacılık ürünleri, plastik ve mamulleri, değirmencilik ürünleri, bitkisel yağlar, demir-çelik mamulleri, ağaç ve orman ürünlerinin yer aldığını anlattı. Gaziantep'in 2021 Ocak-Eylül dönemindeki 7 milyar 344 milyon dolarlık yurtdışı satışla Türkiye'nin en çok ihracat gerçekleştiren beşinci ili olmayı sürdürdüğüne dikkat çeken Kileci, ihracatın ithalatı karşılama oranında şehrin yüzde 142.7'lik seviyesiyle rakip illerden ayrıldığını vurguladı. GAİB Koordinatör Başkanı Kileci, Gaziantep'ten en çok ihraç edilen ürünlerin ise tekstil ve hammaddeleri, hububat bakliyat, yağlı tohumlar ve mamulleri, halı, kimyevi maddeler ile ağaç ve orman ürünleri olduğunu ifade etti. Eylül 2021'de GAİB'in sahasına giren diğer illerin ihracat rakamlarını da kamuoyuyla paylaşan Fikret Kileci, Kahramanmaraş'ın 135.1 milyon dolar, Mardin'in 88 milyon dolar, Malatya'nın 43.5 milyon dolar, Diyarbakır'ın 20.2 milyon dolar, Şanlıurfa'nın 14.5 milyon dolar, Kilis'in 12.2 milyon dolar, Adıyaman'ın ise 8.5 milyon dolar değerinde ihracat gerçekleştirdiği bilgisini verdi.

ÜRÜN VE PAZAR ÇEŞİTLİLİĞİ

Son dönemde bölgede ürünün yanı sıra pazar çeşitliliğine de gidildiğini anlatan Fikret Kileci, çok sayıda yeni şirketin de yurtdışı satışlara başlayarak ihracatçı olduğunu ifade etti. GAİB olarak bu konuda önemli çalışmalar yaptıklarını anlatan Kileci, şöyle devam etti: "Çok sayıda eğitimler ve webinar'lar yaptık. İşi tabana yaymayı başardık. İhracat yapan firma sayısının yanı sıra ihraç edilen ürün çeşitliliğimizi de artırmayı başardık. Başlıca ihracat kalemlerimiz arasında ayakkabı, örme giyim eşyası, halı, yer kaplamaları ile çeşitli mamul eşyalar, hijyenik havlu ve bebek bezi ön planda yer alıyor" değerlendirmesini yaptı.

GİRİŞİMLERE 3.2 MİLYAR DOLARLIK YATIRIM

Girişimcilik ekosisteminde son dönemde çok iyi artışlar gösteren Startup'lar 2021 yılının ilk 8 ayında 3.2 milyar dolar yatırım alarak bir rekora imza attılar. Unicornlara 7 turda, 3 milyar 38 milyon dolarlık yatırım gerçekleşirken, unicorn haricindeki girişimler ise 174 turda, 166 milyon dolarlık yatırım aldı. Büyüme hızının da ha da artması öngörülüyor. Küçük yatırımcıların da dahil olmasıyla ekosistem büyük bir gelişime sahne olacak. Unicornların yatırım turları dahil edilmezse, geçen yıl 177 milyon dolar olan toplam yatırımın bu yılsonuna kadar 300 milyon dolara yaklaşacağı öngörülüyor. Konuyla ilgili aynı programda değerlendirmelerde bulunan Girişimci İşadamları Vakfı Başkanı Mehmet Koç, dünya çapında Türk girişimlerinin milyar dolar ligine çıkmaya başladığını ancak henüz yolun başında olduğumuzu söyledi.

KONYA'DA BÜYÜK BULUŞMA

Mehmet Koç, her sene İstanbul'da yaptıkları Türkiye Girişimci Buluşması Zirve ve Sergisi'ni bu yıl 3-4 Kasım tarihlerinde Konya'da düzenleyeceklerini söyledi. Koç, şöyle devam etti: "İki gün sürecek etkinliğimiz kapsamında Türkiye ve dünyadan fikir önderleri tarafından çeşitli oturumlar gerçekleştirilecek. B2B görüşmelerinin yanı sıra girişimcilere yönelik özel eğitimler de yer alacak. Ayrıca yeni fikirlerin, girişimci projelerinin sergilenmesi için katılımcıların stantları ile yer alabileceği özel bir sergi alanımız da olacak. Düzenlendiğimiz ilk yıldan itibaren 1.000'den fazla proje başvurusu alan 300 projenin derecelendirildiği, bu yıl 8"ncisi yapılacak olan ve 800'ü aşkın proje başvurusu almış olan GİV Girişimcilik Ödülleri Töreni'miz, etkinlik kapsamında 4 Kasım akşamı gerçekleştirilecek. Savunma sanayinden elektroniğe, makine endüstrisinden bilgisayar endüstrisine, yazılımdan lojistik firmalarına kadar çok sayıda girişimciyle iletişimi olan şirketleri seçmeye özen gösterdik. Konya Selçuklu Fuar Merkezi'nde yapılacak etkinlik kapsamında savunma sanayi, bankacılık ve girişimci finansmanıyla ilgili kongrelerimiz olacak."

DİNLEMEK İSTERSENİZ
Sen geçerken sahilden sessizce, Gemiler kalkar yüreğimden gizlice...
Birden dursun istersin seneler olunca mazi. Öyle bir geçer zaman ki...