Çarşamba 17.11.2021 16:04

KOBİ’ler için anında para transferi dönemi

KOBİ’ler için anında para transferi dönemi

KOBİ’lerin en büyük sorunlarından olan yurtdışına para transferi tarih oluyor. UPT’nin 131 finans kurumu ile gerçekleştirdiği altyapı ile anında ve daha az maliyetle transfer gerçekleşecek.

ABONE OL

Yurtdışı ile para transferi hem bireyler hem de şirketler için oldukça zor. EFT sistemi ile hem uzun sürüyor hem de maliyeti yüzde 10'ları bulabiliyor. APara'da Hande Özdemir Gül'ün sunduğu KOBİ Platformu programına katılan UPT Ödeme Sistemleri Genel Müdürü Hakan Özat, bu konuya buldukları çözümü şöyle anlattı:

"Yüzde 100 Aktifbank iştiraki olarak 2010'dan beri para transferi alanda faaliyet gösteriyoruz. Bugüne kadar ağırlıklı olarak sektördeki ihtiyaçları tespit ettik. Firmalarımızın beklentilerini değerlendirdik ve önümüzdeki yıllarda gerçekleştirmemiz gereken inovasyonları yaparak çalışmalarımıza başladık. Umuyorum ki, 2022'de KOBİ'lere de hizmet sunmaya başlayacağız.Uluslararası para transferini KOBİ'ler için bir sıkıntı olmaktan çıkarıp yurtiçinde bir para transferi yaparmış gibi bir hale sokacağız. 2022 yılının ikinci yarısından itibaren devreye sokacağız."

KOBİ'ler için anında para transferi dönemi

YÜZDE 10 MALİYETİ OLUYOR

Halihazırda yurtdışına para göndermek istediğinizde şu anda en temel kanalın bankalar olduğunu belirten Özat, "Bankalara gittiğinizde yurtdışına birkaç tane muhabir banka üzerinden geçirerek ilgili hesaba para gönderiyorsunuz. Bu hem zaman hem de maliyetin katlanmasına sebep oluyor. Yüzde 5-10'lara varan maliyetler çıkıyor. Biz müşterilerimize 2010 yılından beri bu altyapıyı kurmak için çalışıyoruz. Bugün 131 partnerimiz var. İster isim olsun ister banka hesabına olsun anlık veya kısa sürelerde kişiye sadece bir pasaportla bizim fiziki noktada başvurarak ödenebiliyor" şeklinde konuştu.

2022 İKİNCİ YARISINDA KOBİ'YE

Paranın gönderildiği ülkedeki banka hesaplarına birkaç saat içerisinde teslim edilebildiğini belirten Özat, bu hizmeti şu ana kadar bireylere sunduklarını ancak KOBİ'lere de sunmaya başlayacaklarını belirtti. Özat, şunları söyledi:

"Türkiye'de bugün 3 milyonun üzerinde KOBİ var. Türkiye'nin ticaretinde çok önemli bir paya sahipler. Biz geçen yıl burada neyi farklı yapabiliriz sorusu ile yola çıkarak hızlı çalışmalarımıza başladık. Şu anda partnerlerimiz ile işbirliği anlaşmaları sürecimiz devam ediyor. 2022 ikinci yarısından itibaren KOBİ müşterilerine başlayacağız. Burada iki avantaj sunacağız. Birincisi ihracatımızın yüzde 50'si Avrupa Birliği ülkelerine gerçekleşiyor. Biz Avrupa'dakilere IBAN tahsis edeceğiz ve EFT alır gibi parayı alacaklar. Türkiye'de de bunu banka hesaplarından çekebilir hale gelecekler. İkincisi de ihracat tarafında. Şu anda halihazırda kullanılmakta olan ürünümüz ile 11 ülkede ihracatçılar bizim dünyadaki 400 binden fazla noktadan tahsilatlarını yapabiliyor."

KATARLA YENI SEKTÖRLER MASAYA YATIRILDI

Katar ile siyasi ilişkilerin ekonomide de meyvesini vermesi için çalışmalar hızlandı. Katar Türkiye İşbirliği Etkinliği gerçekleştiriliyor. Grant Thornton Türkiye Partneri Dr. Aziz M. Hatipağaoğlu, etkinlik hakkında şunları söyledi: "Katarlı ve Türk iş insanlarını bir araya getirecek çalışmayı başlatmaktan memnuniyet duyuyoruz. Aslında bu çalışmamız bundan 1.5 sene önce başladı. Katar Kalkınma Bankası'nı da dahil ettik çalışmamıza. Türkiye'de Katarlı iş insanlarını çeşitli sektörlerle bir araya getirecek bir eşleştirme çalışması yapılmasına karar verildi. İki ülke arasındaki ticari işbirliğinin artmasına da yol açacak bir dizi çalışma başlattık.

HEDEF 5 MİLYAR DOLAR

Kozmetikten, ilaca ve alüminyuma kadar çok farklı ürünlerde işbirliği fırsatları olduğunu belirten Hatipağaoğlu, "10 ayrı sektörde firmayı bir araya getirdiğimiz bir etkinlik olacak. 5 yıllık süre içerisinde bugün 1.5 milyar dolar düzeyinde olan ticaret hacminin 5 milyar dolara çıkmasında da önemli bir itici güç olacaktır" dedi. Türk sanayisinin ihtiyacı olan temel ham madde ihtiyaçlarının bu işbirliği programları sayesinde daha uygun koşullarla satın alma imkânları olacağını da vurgulayan Hatipağaoğlu, "Bunun dışında özellikle Katar'dan gelen firmaların önemli bir kısmında Türkiye'den yeni ürünleri satın alma noktasında istek var. Ticareti çift taraflı bir fırsata dönüştüreceğiz. Hem Türkiye için önemli bir hammadde ihtiyacını muhtemelen çok daha uygun koşullarla sağlayabilen bir yapının başlangıcı olmuş olacak. Türkiye'de rekabetçi ürünlerin Katar pazarına daha aktif girmelerini ve belki de Katar üzerinden Arap coğrafyasına ulaşmalarını sağlayacağız" şeklinde konuştu.

DİNLEMEK İSTERSENİZ
Sen geçerken sahilden sessizce, Gemiler kalkar yüreğimden gizlice...
Birden dursun istersin seneler olunca mazi. Öyle bir geçer zaman ki...