Ramazanın En Bereketli Şekeri Badem

Elazığ’da 11 ayda 1 ton üretilen damla badem şekeri, sadece Ramazan ayında 4-5 ton üretilerek satış rekoru kırıyor.
Elazığ’ın bademiyle Osmanlı’dan itibaren yapılan badem şekeri, her yıl olduğu gibi bu Ramazan ayında da şimdiden yoğun ilgi görmeye başladı. Geçtiğimiz Ramazan ayında kilosu 20 liradan satılan bu yıl ise geçen yıl yaşanan don nedeniyle badem fiyatının iki katına çıkmasından dolayı kilosu 35 liraya kadar çıkıyor.
Kendilerinin organik olarak badem şekeri ürettiklerini ifade eden kuruyemiş imalatçısı Umur Buluç, yılın 11 ayında ortalama 1 ton civarında, Ramazan ayında ise 3-4 hatta 5 ton badem şekeri satıldığını söyledi. Bu yıl da her sene olduğu gibi hazırlıklarını tamamladıklarını belirten Buluç, "Bilindiği gibi Ramazan ayında badem şekerine talep daha çok. Bir yılda 1 ton tüketilen ürün, 1 ayda 3-4 ton ve hatta daha da üzerine çıkabiliyor. Biz badem şekerini katkısız bir şekilde Osmanlı’dan bu yana nasıl yapılıyorsa öyle yapmaya çalışıyoruz. Bademle yapıldığı için faydalı bir ürün" dedi.
İftar saatinden önce herkesin bir kuruyemişçiye uğrayıp badem şekeri aldığını da kaydeden Buluç, "Badem şekerinin Ramazan ayında bizim için önemi büyüktür. Herkes aldığı şekerleri, ailelerine, komşularına ve çocuklara ikram eder" diye konuştu.
3 saat i��erisinde 25 kilogram üretim yapabildiklerini anlatan Buluç, ilk önce bademi kavurduklarını, damla damla şerbet vererek kazandaki kavrulmuş bademe işleyerek hazırladıklarını anlattı.
BİZE ULAŞIN