Gakgoşlar, Sahuru Davul Ve Klarnet Eşliğinde Halayla Karşılıyor

Elazığ’ın bir çok mahallesinde davulcular, klarnet eşliğinde sahura vatandaşları kaldırıyor. Vatandaşlarda, davul ve klarnet çalanlara halayla eşlik ederek geleneklerini sürdürmeye çalışıyor.
Her yıl olduğu gibi bu yıl da Ramazan ayında Elazığlılar, sahura davul eşliğinde çalınan klarnetle kalkıyor. Bir çok mahallede bu gelenek yaşatılırken, özellikle Sürsürü Mahallesi’nde vatandaşlar davul ve klarnetçiye halay ve oyunlarla onlara eşlik ederek takip ediyor. Bir süre davulcu ve klarnetçiyi bırakmayan gençlerin yöresel ezgilerle halay çekip, oyun havasıyla oynaması mahallede farklı bir hava oluşturuyor. Mahalle esnafı da halaya duranlara lokma tatlısı dağıtıyor.
Geleneklerini yaşatmak için çabaladıklarını ifade eden mahalle sakinlerden Vural Baygeldi, " Ramazan ayı güzel ve huzurlu bir ay. Bizlerde sahur etkinliklerimizi düzenliyoruz. Örf ve adetlerimizi yaşatmak istiyoruz. Amacımız gençlerimize yol gösterici olup, bu örf ve adetlerimizi sürekli olarak yaşatmak" dedi.
Şehir dışından Ramazan ayı nedeniyle ailelerinin yanlarına gelenlerde, gençlerin önce kendi kültüründe olan halk oyunlarını öğrenip, daha sonra diğer oyunlara yönelmesini istedi. Yıllardır bu geleneğin devam ettiğini belirten Mahalle Muhtarı Abdülkerim Sarıaydın, son 4 yıldır bunu düzenli hale getirdiklerini ve yaşatmaya devam edeceklerini söyledi.
Davullu, klarnetli sahur etkinliğine katılan Hazar Stratejik Araştırmalar Vakfı Başkanı Doç. Dr. Bilal Çoban ise, mahallelerin örf ve adetleri yaşattıklarını ifade ederek, Ramazan’ın son sahurunda da kent merkezinde yaklaşık bin kişiyle Zöhür halayını yapacaklarını dile getirdi.
BİZE ULAŞIN